BRATISLAVA - Slovenskí dopravcovia získajú po vstupe do Európskej únie plne liberalizovaný prístup na jej trh v medzinárodnej cestnej doprave. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR a hlavný vyjednávač s úniou Ján Figeľ to povedal pred ďalším kolom prístupových rokovaní, ktoré sa budú konať dnes v Bruseli.
Počas rokovaní má Slovensko uzavrieť v poradí 24. kapitolu o doprave a otvorí poslednú 30. kapitolu inštitúcie.
V doprave Slovensko nakoniec pristúpi na dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého bude obmedzená možnosť slovenských dopravcov vykonávať nákladnú cestnú dopravu na území iného členského štátu (tzv. kabotáž). Toto prechodné obdobie bude možné predĺžiť o dva a následne ešte jeden rok. Obmedzenie si vymohlo najmä Nemecko, ktoré sa po rozšírení obáva, že by jeho trh zaplavili drobní dopravcovia z kandidujúcich krajín s nižšími nákladmi a cenami a narušili tak jeho vnútorný trh. Kabotáž však predstavuje len jedno percento objemu medzinárodnej dopravy v únii.
Slovensko dnes nepristúpi na ponuku únie uzavrieť kapitolu inštitúcie, ktorá vychádza zo zatiaľ neratifikovanej zmluvy z Nice. Okrem iného Slovensku prideľuje trinásť kresiel v Európskom parlamente, jedného komisára Európskej komisie, sedem hlasov v rozhodovacom orgáne EÚ - Rade ministrov či jedného sudcu v Súdnom dvore. Slovenčina bude zároveň zaradená medzi oficiálne jazyky únie. Uzatvorenie kapitoly inštitúcie prebehne počas španielskeho predsedníctva, podľa Figeľa si však chce Slovensko najprv vyjasniť otázku zapojenia občanov SR do administratívneho aparátu EÚ.
Únia predloží v pondelok Slovensku aj čerstvo schválenú pozíciu ku kapitole finančné a rozpočtové ustanovenia. V nej síce odmieta požiadavku Bratislavy na prechodné obdobie, počas ktorého by Slovensko platilo do spoločného rozpočtu menej peňazí, ponúka však kompenzácie, ktoré zabezpečia, aby krajina neplatila v prvých rokoch po vstupe do rozpočtu viac, ako z neho dostane. Tento model podľa Figeľa zohľadňuje požiadavku na postupný nábeh platieb do európskeho rozpočtu. Príspevok SR do rozpočtu EÚ po vstupe presiahne 10 miliárd Sk. (tasr)