Správu s uspokojením a opatrnou radosťou prijali farmári, ministerstvo poľnohospodárstva aj najväčšia odborová ústredňa farmárov National Farmer‘s Union (NFU).
Neznamená to však, že by farmári nad chorobou definitívne zvíťazili. „Ak chceme poraziť epidémiu, čaká nás ešte dlhá cesta a jeden deň bez prípadu nákazy neznamená, že také budú aj nasledujúce,“ povedal pre BBC Kevin Pearce z NFU.
Ešte stále zostáva veľa oblastí, v ktorých platia prísne obmedzenia a ľudia sa v nich nemôžu voľne pohybovať. Najviac postihnuté oblasti Devonu a Cumbrie budú pociťovať dôsledky krízy ešte niekoľko rokov. V Británii museli zlikvidovať 2 milióny 768-tisíc hospodárskych zvierat, na usmrtenie ich ešte čaká 90-tisíc.
Mnoho farmárov už niekoľko mesiacov nemá prakticky žiadne príjmy. Hoci sú ich stáda úplne zdravé, trh s produktmi hospodárskych zvierat je úplne zmrazený rovnako ako predaj zvierat. NFU tvrdí, že farmári sa bez podpory v najbližšom čase nezaobídu, a ak ju nedostanú, budú musieť s podnikaním skončiť.
Ťažko sa dnes dá odhadnúť, kedy sa obnoví v postihnutých oblastiach aj turistický ruch, ktorý utrpel ešte vyššie finančné straty ako farmári. Opatrenia na zákaz pohybu sú postupne odvolávané, ale s ich úplným skončením sa dá rátať až po tom, keď sa dlhší čas v postihnutých oblastiach neobjaví žiadna nákaza.
Nákaza sa stáva v predvolebnom období aj jednou z okrajových tém politických strán. Opoziční konzervatívci pravidelne labouristov obviňujú, že nerozumejú vidieku. Ich tieňový minister poľnohospodárstva Tim Yeo kritizuje vládu za pomalé vyplácanie kompenzácií farmárom, ktorých stáda napadla krívačka a slintačka, a sľúbil, že v prípade víťazstva konzervatívcov by zaviedli pre farmárov výhodné pôžičky. (mch)