V podsvetí je známy ako nájomný vrah s výstižnou prezývkou Čistič. Prečo, o tom hovorí stručný výpočet skutkov, za ktoré je v súčasnosti stíhaný: tri vraždy, šesť pokusov o vraždu a nedovolené ozbrojovanie.
Štíhly muž s tmavými, nakrátko ostrihanými vlasmi v tmavosivých nohaviciach a čierno-bielom pásikavom saku nepôsobil dojmom násilníka ani nájomného vraha. Pred senát nepredstúpil v úlohe obžalovaného, ale pre podnet, ktorý podal na Ústavný súd SR. Ten vo štvrtok mimoriadne zasadal v priestoroch krajského súdu.
Senát mal na žiadosť navrhovateľa Alojza K., ktorého zastupoval JUDr. Tibor Bašista z popradskej advokátskej kancelárie, vydať nález, že nezákonným postupom Krajského súdu v Prešove boli porušené jeho práva, ktoré zaručuje článok 17 odsek 5 Ústavy SR, v ktorom sa hovorí: „Do väzby možno vziať iba z dôvodov a na čas ustanovený zákonom a na základe rozhodnutia súdu.“
Alojz K. dostal v roku 1997 za útok na verejného činiteľa a za ublíženie na zdraví rozhodnutím Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi súhrnný trest dva roky nepodmienečne so zaradením do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Keďže do výkonu trestu v stanovenej lehote nenastúpil, bolo po ňom vyhlásené pátranie a v októbri 1998 vydaný aj zatykač. Na jeho základe ho zadržali v Českej republike a ocitol sa v tzv. vydávacej väzbe. O mesiac neskôr ho v rámci konania proti ušlému, teda v neprítomnosti, uznal Okresný súd v Spišskej Novej Vsi za vinného z trestných činov násilia proti skupine obyvateľov a jednotlivcovi, z výtržníctva a nedovoleného ozbrojovania. Dostal nový súhrnný trest: dva roky a štyri mesiace.
V tom čase bol na Alojza K. vydaný už aj druhý zatykač kvôli jeho stíhaniu za inú závažnú trestnú činnosť. „Ja som o zatykači, ktorý bol na mňa vydaný v súvislosti s vraždou, vôbec nevedel,“ vyhlásil na pojednávaní Alojz K.
Jeho právny zástupca upriamil pozornosť senátu na skutočnosť, že Alojz K. po tom, čo bol zadržaný v Českej republike a umiestnený v Ústave pre výkon väzby v Brne, sám žiadal o skrátené vydávacie konanie, a to v dobrej viere, že nastúpi do výkonu trestu, na ktorý bol právoplatne odsúdený.
To sa nestalo. Po tom, čo ho české policajné orgány vydali na Slovensko, bola v súvislosti s inou závažnou trestnou činnosťou uvalený do vyšetrovacej väzby a bol umiestnený v Ústave pre výkon väzby v Bratislave, kde je až dodnes.
Jeho právny zástupca JUDr. Tibor Bašista podal v tomto smere viacero sťažností, ale Krajský súd v Prešove ich zamietol. Tým, že Alojza K. na základe právoplatného odsúdenia nevzali do výkonu trestu, boli podľa neho porušené práva jeho klienta, ktorému vo vyšetrovacej väzbe výkon trestu neplynie, respektíve nemôže vykonať to, čo bolo dôvodom jeho zadržania.
Ako povedal predseda senátu Juraj Babjak, Najvyšší súd SR si k situácii, keď dochádza ku konfliktu výkonu trestu a podmienok na vzatie do vyšetrovacej väzby, teda k situácii, aká nastala u Alojza K., vyžiadal stanoviská predsedu Najvyššieho súdu SR a ministra spravodlivosti.
Senát Ústavného súdu SR však vo štvrtok nerozhodol, či práva Alojza K. boli, alebo neboli porušené. Urobí tak až 31. mája.
Medzi najviac medializované prípady, pod ktoré sa mal Čistič podpísať, patrí vražda bývalého popradského policajta Gustáva Slivenského, ktorého hlavu našli odrezanú na kapote auta. Ďalším má byť streľba v žilinskej reštaurácii Astória, kde prišiel o život vtedajší boss žilinského podsvetia a jeho ochrankár.
MARCELA GÁLOVÁ