Nové prúdy ponúkajú odpovede na problémy doby, sľubujú nájsť pokoj, blahobyt, vyrovnanie. V mnohých nových spoločenstvách môže jednotlivec skutočne nájsť individuálnejší prístup ako v tradičných cirkvách alebo preňho prijateľnejšie odpovede na životné problémy. Sú ale medzi nimi i také, ktoré možno označiť za sekty - tie, ktoré sa snažia o pohltenie svojho člena, o úplné ovládnutie jeho myslenia a správania.
Mnohí z tých, čo sa rozhodli pre nové učenie, prudko menia svoje správanie. Izolujú sa od svojho doterajšieho okolia, nadobúdajú nové sebavedomie, výrečnosť, agitujú a šíria učenie vo svojom okolí. Iní sa naopak ponoria do štúdia spisov, dlhé hodiny meditujú.
Rodina takéhoto človeka sa ocitá v ťažkej situácii - nechápe, čo sa v mysli ich blízkeho odohráva. Vznikajú konflikty, narúšajú sa vzťahy, dochádza k osobným tragédiám.
„Práve v takýchto situáciách môže pomôcť informovanosť. Ak človek vie, čo ponúka nové učenie, môže sa slobodnejšie rozhodnúť. Rovnako okolie člena skupiny, ak vie, v čo verí ich blízky, môže nájsť cestu, ako s ním komunikovať,“ hovorí Lucia Macháčková z Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví, ktorý už niekoľko rokov systematicky mapuje náboženskú scénu.
Macháčková spolu s kolegom Martinom Dojčárom napísali publikáciu Duchovná scéna na Slovensku. Jej cieľom je priblížiť nové náboženské hnutia pôsobiace u nás. „Nie je to príručka siekt, ale prehľad niektorých nových náboženských hnutí, ktoré u nás pôsobia. K novým hnutiam sme nepristupovali z pozície nijakej veľkej tradičnej cirkvi. Snažili sme sa o objektivitu, hoci dosiahnuť ju je v tejto oblasti ťažké,“ hovorí Macháčková. Týmto prístupom chcú osloviť čo najširší okruh záujemcov aj tých, ktorí by podobné informácie odmietli, keď ich ponúka katolícka či evanjelická cirkev.
Autori dúfajú, že kniha sa dostane najmä medzi psychológov, do poradní a škôl. „Zaznamenávame už istý čas záujem pedagógov, ktorí chcú vedieť viac a ide im predovšetkým o prevenciu. Mladí ľudia a ľudia v krízových obdobiach života sú najviac náchylní podľahnúť vplyvom a ľahšie sa u nich vytvára závislosť,“ hovorí Dojčár.
Kniha mapuje 46 nových hnutí. Odhadnúť, ktoré z nich sú už sektami a ktoré len neškodnými náboženskými skupinami, je ťažké. „Je to len časť z tých približne 200, ktoré na Slovensku pôsobia, najčastejšie registrované ako občianske združenia. Už teraz sa ukazuje, že knihu bude treba priebežne dopĺňať,“ hovoria autori.
(mar)