
Štátny tajomník španielskeho ministerstva zahraničných vecí pre záležitosti EÚ Ramón De Miguel včera vysvetľoval postoj svojej krajiny k rozšíreniu únie. FOTO - REUTERS
strany Národné spojenectvo. „Nie sme euroskeptici, ale musíme najprv myslieť na náš juh,“ povedal pri rovnakej príležitosti. „Ak sa chce EÚ držať dogmy rýchleho rozšírenia za nulovú cenu, bude musieť počkať, až sa zdvihne taliansky juh.“
Talianski diplomati v Bruseli včera vplyv týchto výrokov spochybňovali s tým, že šlo len o televíznu debatu, nie o náznaky programu vlády, ktorá ešte ani nie je zostavená. Formovanie talianskych postojov bude podľa nich závisieť od nového ministra zahraničných vecí - pokiaľ ním bude Renato Ruggiero, niekdajší predseda Svetovej obchodnej organizácie (WTO), možno očakávať skôr pokračovanie tradičnej talianskej prointegračnej politiky, nie prudkú zákrutu, ubezpečovali.
Na druhej strane pripustili, že ide o názory ľudí, ktorí môžu v kabinete hrať kľúčové úlohy. Napríklad Antonio Marzano, pravdepodobný budúci minister priemyslu a obchodu, jasne požiadal o viac času na rozšírenie. V rozhovore citovanom včera denníkom Wall Street Journal povedal, že „členstvo v EÚ pre nás neznamená opustenie našich záujmov“, treba sa postaviť na stranu Španielska. „Dvaja budeme mať oveľa väčšiu váhu,“ vyhlásil.
Španielsko blokuje dohodu o citlivej kapitole voľný pohyb osôb, v ktorej Nemecko a Rakúsko požadujú sedemročné prechodné obdobie. Španieli, ktorí sa prílevu lacnej pracovnej sily z Východu neobávajú, chcú svoj súhlas vymeniť za záruku, že po rozšírení o chudobnejšie krajiny neprídu o miliardovú pomoc zo štrukturálnych fondov EÚ. Niektoré španielske regióny sú doteraz závislé od pomoci EÚ.
Európska komisia (EK) včera odmietla na talianske výroky reagovať. „Vyslovujeme sa k postojom členských štátov, nie k výrokom v televíznej debate,“ povedal hovorca Jean-Christophe Filori. Pripomenul, že EK je zásadne proti miešaniu rokovania o rozšírení s úvahami o finančnom výhľade EÚ po roku 2006, o ktoré sa usilujú Španieli. Do tohto roku je financovanie projektov pre chudobnejšie regióny EÚ zabezpečené.
Rovnako sa vyjadrili na svojom štvrtkovom stretnutí ministri zahraničných vecí Nemecka a Francúzska Joschka Fischer a Hubert Védrine. „Nemôžeme prijať španielsku požiadavku, pretože predbieha rokovania o rozpočte, ktoré sa nemôžu konať pred rokom 2006, uviedol Védrine pre francúzsky rozhlas. Nemôžeme robiť dve veci naraz (rokovať o rozšírení aj o rozpočte) a na to majú obe krajiny spoločný názor,“ povedal minister.
Na taliansky juh pripadá v období 2000 až 2006 asi 50 miliárd eur, ktoré však vyčerpá len asi zo 60 percent - neschopnosť úradov Sicílie, Sardínie, Kampánie, Apúlie, Basilikáty a Kalábrie pripraviť a spolufinancovať dostatok kvalitných projektov je notoricky známa.
Rovnako ako Španielsku ide Talianom o to, čo bude po roku 2006, keď sa pre pristúpenie nových chudobnejších krajín prepadne priemer HDP na hlavu, podľa ktorého sa meria nárok na štrukturálnu pomoc.
Pokiaľ by Taliansko podporilo španielsku požiadavku, zdvihlo by zrejme hlas aj malé Grécko a Portugalsko, zatiaľ skôr umlčané bohatými severnejšími krajinami. EÚ by už nutne musela hľadať riešenie alebo čeliť reálnej hrozbe oddialenia rozšírenia.
(čtk, mim, taa)