
FOTO TASR – MILAN KAPUSTA

FOTO TASR – MILAN KAPUSTA
ním spevnia takmer 3-tisíc metrov štvorcových nebezpečného svahu.
Pracovníci špecializovanej firmy Vertikal z Rožňavy, ktorá sa na prácach podieľa, sú väčšinou jaskyniari. Je teda prirodzené, že ich počas sanačných prác potešil nevšedný objav. Necelý meter od trate našli otvor, ktorý naznačoval, že sa za ním môže skrývať jaskyňa.
„V krasovej oblasti sú takéto závaly prirodzené. Zrejme pod vplyvom rezonancie, ktorú vyvolávajú premávajúce vlaky, sa horná vrstva prepadla,“ vysvetľuje speleológ Róbert Boroš.
Keď jaskyniari prekopali ústie, zistili, že skutočne naďabili na jaskyňu. „Samozrejme, preskúmali sme ju. Nemohli sme tušiť, aká je veľká a či neohrozuje trať.“ Jaskyňa je zhruba dvanásť metrov hlboká a na niektorých miestach dva a pol metra široká. Má peknú kvapľovú výzdobu. Aj keď zasahuje mierne pod koľajisko, nad ňou je kompaktná trojmetrová vrstva vápenca, takže vlaky tadiaľ môžu naďalej pokojne premávať.
Skúsený speleológ Róbert Boroš zaradil novoobjavenú jaskyňu medzi kuriozity. „Samozrejme, za tých tridsať rokov sme už objavili množstvo nových jaskýň, lebo kras je ako ementál. Sem sme však prišli pracovať vo výške. A nakoniec sme sa predsa len dostali pod zem.“
MIKULÁŠ JESENSKÝ