BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster vydal 1. mája rozkaz, podľa ktorého on bude veliť čestnej stráži prezidenta pri príprave na výkon a pri výkone vojenských pôct.
Minister obrany Jozef Stank to odobril, hoci čestná stráž už jedného veliteľa má.
Poslanec a bývalý náčelník generálneho štábu Jozef Tuchyňa tvrdí, že prezidentov krok je v rozpore s ústavou aj ďalšími zákonmi: „Podľa zákona má kompetencie na výstavbu armády len minister obrany, prezident nemôže dávať úlohy ministrovi ani náčelníkovi štábu, aj keď je hlavným veliteľom ozbrojených síl. Keby boli vojaci čestnej stráže pod prezidentom, nemohlo by ich financovať ministerstvo obrany.“ „Najsmiešnejšie je, že sa urobil veliteľom, dokonca stanovuje, že im bude veliť pri príprave. Toto nevymyslel prezident, ale niekto v jeho kancelárii a Schuster to, žiaľ, podpísal,“ hovorí Tuchyňa.
Náčelník vojenskej kancelárie prezidenta genpor. Mojmír Hergovič prezidentovo právo byť veliteľom jeho stráže obhajuje: „Prezident je hlavným veliteľom ozbrojených síl, velí ministrovi, náčelníkovi generálneho štábu a môže vydávať rozkazy každému veliteľovi útvaru v tejto republike.“
Tuchyňa však trvá na svojom: „Zákony jasne hovoria, ako sa vyčleňujú vojaci pre iné rezorty – rozhoduje o tom minister na základe odsúhlasenia Radou obrany štátu. Nič také sa neudialo. Prezident si osvojuje kopu právomocí, ktoré mu zákony nedávajú, čiže ich porušuje.“
Jozef Tuchyňa dal podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby prezidentov rozkaz preskúmala.
Čestná stráž plní protokolárne povinnosti vojenských pôct, zabezpečuje vojenské ceremónie, slávnostné akty a vzdáva pocty. Má okolo tristo vojakov, ktorí spĺňajú prísne kritériá – musia byť v perfektnom zdravotnom stave, musia byť vysokí od 183 cm do 188 cm, nesmú mať jazvy a kozmetické chyby a musia mať perfektný zrak.
(rf)
Tematicky príbuzný článokPrezident nechce pochodovať, len veliť