TIPY na víkend

BRATISLAVA

* Výstavu panoramatických fotografií kanadskej prírody od Ladislava Ehrenwertha Palenika otvorili vo štvrtok v priestoroch Národnej rady.

Expozícia približuje kolekciu záberov, na ktorých je zvečnená unikátna scenéria severoamerického kontinentu. Ten bol pre autora impulzom na panoramatickú tvorbu, pričom videnú skutočnosť nezačal zobrazovať klasickým, konvenčným spôsobom, ale v zmenenom uhle v rozmedzí od 70 do 360 stupňov. Palenik preto pri zaznamenávaní obrázkov používa rotačný fotoaparát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najfrekventovanejšou témou Palenikových fotografií je príroda v kanadskom štáte Ontario s množstvom jazier. Podarilo sa mu skombinovať zábery divokých zvierat spolu s ukážkami pôvodnej krajiny a prostredia, kde žijú.

SkryťVypnúť reklamu

Palenik je pôvodom Slovák, ktorý sa presťahoval do Kanady v roku 1975. Okrem fotografovania sa venuje aj tvorbe fotografických publikácií a vydávaniu obrázkových kníh. Je členom Medzinárodnej asociácie panoramatických fotografov.

PEZINOK

* Tradičné vínne trhy v Pezinku oceňujú predovšetkým milovníci kvalitného vína. Tie tohtoročné sa začali včera (v piatok) a pokračujú dnes (v sobotu) v mestskom kultúrnom centre.

Návštevníci degustačnej prehliadky vínnych trhov budú môcť posúdiť kvalitu domácich vín a porovnať ju s produkciou okolitých štátov. Členovia hodnotiacich komisií už vyhodnotili 404 vzoriek, medzi ktorými mali zastúpenie biele, ružové a červené, tiché i šumivé vína. Titul šampióna výstavy si do Mikulova odnáša Rizling vlašský, ročník 2000, z produkcie Vína Marcinčák. Medzi červenými vínami zvíťazila Frankovka modrá, ročník 2000, od Alojza Zvozila z Rače.

SkryťVypnúť reklamu

DUNAJSKÁ STREDA

* V súkromnej galérii Art Ma akademického sochára Györgya Lipcseya na Bacsákovej ulici č. 10 v Dunajskej Strede otvorili tento týždeň výstavu francúzskeho maliara strednej generácie Jeana-Pierra Lousseaua z Toulonu.

Umelec už vyše 30 rokov vystavuje vo svojej vlasti najmä na juhu Francúzska v rodnom Toulone, Toulouse, Marseille, St. Tropez a inde. Jeho tvorbu charakterizuje pestrosť farieb, poetický pohľad na ženské telo, prelínanie nonfiguratívnej postmoderny s figurálnymi prvkami. S obľubou sa obracia na umelecké stvárnenie detského sveta, detskej hry. V Dunajskej Strede vystavuje takmer 50 akvarelov, olejomalieb a obrazy s kombinovanou technikou.

Výstava potrvá do 27. apríla, od pondelka do piatka ju možno vidieť od 12.00 do 17.00 h, v sobotu od 09.00 do 12.00 h.

SkryťVypnúť reklamu

LEVOČA

* Originálny pohľad na svet okolo seba prezentuje návštevníkom Múzea špeciálneho školstva v Levoči výstava grafík a kresieb Stanislava Lubinu, ktorú sprístupnili vo štvrtok. Potrvá do konca mája a približuje verejnosti tvorbu sluchovo postihnutého umelca, ktorý technikou linorytu vytvára osobité kompozície a reflexie toho, čo obklopuje súčasného človeka. Autor priznáva vplyv ľudových ornamentov a symbolov na tvorivé smerovanie predovšetkým v oblasti grafickej tvorby. V súvislosti s prezentovanými prácami zdôraznil, že návštevníci výstavy nájdu na nej umeleckú výpoveď o živote a hľadaní harmónie v človeku a o človeku.

PREŠOV

* Svet Lacadonských Indiánov je názov výstavy, ktorú si v Krajskom múzeu v Prešove môžu prezrieť návštevníci do 29. apríla. Je to svet exotického a málo známeho kmeňa z územia Strednej Ameriky, ktorý si ešte na konci minulého tisícročia zachovával predkolumbijské tradície.

SkryťVypnúť reklamu

Lacadonci sú poslednou autentickou vetvou starobylého a slávneho národa Mayov, ktorý ovládal písmo, staval nádherné mestá a pyramídy v časoch, keď si naši predkovia ešte len hľadali územie na osídlenie. Na príslušníkov tohto kmeňa natrafil pri svojich expedíciách v Mexiku, Guatemale a Belize slovenský etnológ Milan Kováč z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Spolu s Tatianou Podolínskou z Ústavu etnológie SAV sa zamerali na výskum procesu zmien v domorodom náboženstve Lacadoncov. Na výstave sú predmety, s ktorými bežný príslušník tohto národa prichádza denne do kontaktu. Ručne zhotovené pomôcky na lov potravy, rybárske siete, odev a tašky na lesné plody sú z prírodných materiálov, často spletené zo šúpolia. Na fotografiách je zachytený životný štýl Indiánov, ich zvyky a charakteristické prvky umenia. Nachádzajú sa tu rituálne predmety používané pri náboženských obradoch vychádzajúce z mystiky. Pozorný návštevník si uvedomí aj vplyv misionárov na lacadonskú komunitu. Existenciu Lacadonských Indiánov dnes ohrozuje celková globalizácia kontinentu a táto výstava poukazuje aj na možný definitívny zánik tejto starej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

BANSKÁ BYSTRICA

* V Banskej Bystrici otvorili 4. ročník výstavy Kvetena - jarná záhrada. Ako uviedla riaditeľka výstavy Eva Valentová, zúčastňuje sa na nej 60 vystavovateľov z celej SR, ktorí svoje stánky rozložili na ploche 3000 štvorcových metrov, z toho tretiny krytej. Návštevníci môžu do nedele obdivovať a nakupovať kvetiny, osivá, hnojivá, záhradné náradie, potreby a mechanizáciu, skleníky, záhradnú architektúru, stavebné a priemyselné výrobky pre záhrady, terasy a balkóny, potreby pre domácnosť, na spracovanie ovocia a zeleniny, literatúru a rôzne služby. Ďalej si môžu na 70 fotografiách prezrieť tradičné francúzske parky a záhrady, fotozábery súčasných záhrad pri rôznych sídlach vrátane radovej zástavby v Európe a Austrálii a aj snímky dokumentujúce historický vývoj záhrad japonských, čínskych a islamských. Okrem toho pre nich Pavel Vreštiak z Arboréta Mlyňany pripravil kolekciu motýľov odchytených v areáli.

SkryťVypnúť reklamu

MEDZILABORCE

* Výstavu diel Ursuly Wielandovej, manželky nemeckého veľvyslanca na Slovensku Franka Lambacha, otvorili v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

V expozícii nazvanej Cestujúci v leteckom svete je dovedna 47 olejomalieb. Zachytávajú zmenu vnímania času a priestoru, ku ktorej dochádza vďaka leteckej preprave. „Hoci je technika maľby poňatá skôr klasicky, autorka vo svojej tvorbe zachytáva svet moderného bytia, do ktorého patrí aj letecké cestovanie,“ uviedla riaditeľka múzea Valika Maďarová. Akademické výtvarné vzdelanie získala U. Wielandová v Mníchove, Madride, Londýne a vo Washingtone. Svojou tvorbou sa predstavila v Madride, Berlíne, New Yorku, Helsinkách a ďalších mestách. Dosiaľ sa prezentovala najmä portrétmi, pri ktorých jej pózovali viaceré známe osobnosti - Benazir Bhuttová, Stephen Hawking, Peter Ustinov, Yehudi Menuhin a ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava U. Wielandovej, ktorá od začiatku roku 2000 žije v Bratislave, potrvá do konca apríla. (sita, tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu