Ani mesiac po zvolení bývalého poslanca HZDS Pavla Kandráča za ombudsmana nie je známe, kde bude sídliť. Kandráč nedostáva výplatu, nemá telefón ani zamestnancov a keď chcel ísť na oficiálnu návštevu k českému ombudsmanovi, požičiaval si auto od Úradu vlády. Ombudsman má ochraňovať ľudské práva a bojovať za ne, no zatiaľ bojuje najmä o svoju kanceláriu.
Pred časom predseda parlamentu Migaš rozhodol, že Kandráč bude dočasne sídliť v priestoroch Národnej rady na hrade, aj keď zriadenie sídla ombudsmana parlament nemá na starosti. Kandráč hovoril, že sa naňho ľudia môžu obracať cez parlament.
„Nesídli nikde. Na Hrade nie je, ani nebude. Nezoženiete ho, kontakt tu na neho nemáme,“ povedala včera spojovateľka v parlamente.
V sídle HZDS na neho tiež nemali kontakt, nevedeli ani povedať, či je v Bratislave. V telefónnom zozname jeho domáce číslo nie je.
V kancelárii podpredsedu vlády Pála Csákyho mali číslo súkromného telefónu aspoň na jeho asistentku, ktorá takisto zatiaľ nie je platená. „Pán Csáky nás prijímal ako prvý, nemohli sme im nechať iný kontakt, tak majú aspoň môj súkromný mobil. Pán Kandráč sa zatiaľ k situácii nechce vyjadrovať, píše najvyšším ústavným činiteľom a ešte počká,“ povedala asistentka Antalová.
Potvrdila, že úrad ombudsmana nemá kde sídliť, Kandráč sa vraj s ľuďmi zatiaľ stretáva v reštauráciách. „Všetko robí zadarmo. Žiadosti od ľudí chodia každý deň aj cez súkromné adresy aj cez fakultu v Banskej Bystrici.“
Keď sa o vec začal zaujímať predseda parlamentu, na hrade našli pre ombudsmana tri miestnosti. Boli to sklady vedľa kotolne, ktoré používali údržbári a upratovačky, a bolo by ich treba úplne prerobiť. Hovorilo sa aj o bratislavskom Dome zahraničných Slovákov, ale ten ešte nie je ani odkúpený.
Aby ombudsman začal dostávať aspoň výplatu a prijímať ľudí, musia poslanci novelizovať zákon o štátnom rozpočte. V zákone o verejnom ochrancovi práv sa totiž píše, že má mať vlastnú rozpočtovú kapitolu, ktorá však zatiaľ neexistuje.
Kandráč už v niektorých veciach začal konať, záujem ľudí je podľa neho veľký, ale problémy má s posielaním agendy. Používa len vlastné obyčajné listové obálky bez loga a pečiatky úradu. Pre tlačové agentúry povedal, že by rád začal naplno pracovať najneskôr od júna, ale ani to nie je isté.
Podobné problémy nemá len úrad ombudsmana. Štát vytvoril plno nových funkcií a úradov bez dostatočného zabezpečenia. Župani dodnes nemajú najvhodnejšie priestory, podobne na tom donedávna bol aj najvyšší štátny úradník – predseda Úradu pre štátnu službu. S priestormi má tradične problémy aj Ústavný súd. Počet sudcov sa zvýšil z desať na trinásť, a nie je jasné, kam ich aj s novými spolupracovníkmi umiestnia.
RICHARD FILIPKO