Vo väčšine krajín vlády rok čo rok škrtajú rozpočty - aj na školstvo. Mnohé školy vo svete už prišli na to, že ak chcú prežiť, musia si vedieť na seba zarobiť.
"Ak štát nevymyslel, alebo nevie vymyslieť systém, aby školy mohli získavať peniaze aj inak ako od štátu, budú upadať," povedal pre SME ekonóm Miroslav Beblavý. Platí to aj u nás. Nové zákony to školám umožňujú. Zákon o financovaní škôl im už dovoľuje, aby si všetky zarobené peniaze nechali. Doteraz ich museli (ako rozpočtové organizácie) vracať do štátneho rozpočtu.
Aj vysoké školy to už budú mať ľahšie. Do konca roka prejde majetok, ktorý spravujú, do ich vlastníctva a budú ho môcť využívať aj na podnikateľké účely. Môžu usporadúvať rôzne kurzy, ďalšie vzdelávanie, prenajímať veľké sály, telocvične, stravovať aj iných, nielen školákov či dokonca zriadiť bufet alebo internetovú kaviareň pre obec. Všetko záleží od tvorivosti a ochoty ľudí.
Školy, ktoré nebudú aktívne a začnú sa topiť v dlhoch, môžu aj zaniknúť. Keďže už nebudú patriť štátu, ten za ne nebude platiť dlhy. Zadlžené školy môže (ak ich záväzky neuhradí obec) čakať exekúcia majetku a zatvorenie.
Ako si už niektoré školy zarábajú, rady, čo sa dá urobiť, ale aj názory na nový zákon o financovaní škôl si prečítajte v utorok v prílohe denníka SME Škola a rodina.