Konečne aj slovenská verzia Windows XP

S takmer štvormesačným odstupom od uvedenia plne lokalizovanej českej verzie operačného systému Windows XP uviedol Microsoft na náš trh slovenskú lokalizáciu systému. Nejde o úplný preklad systému do slovenčiny, ale o tzv. jazykové rozhranie LIP - ...

S takmer štvormesačným odstupom od uvedenia plne lokalizovanej českej verzie operačného systému Windows XP uviedol Microsoft na náš trh slovenskú lokalizáciu systému. Nejde o úplný preklad systému do slovenčiny, ale o tzv. jazykové rozhranie LIP - Language Interface Pack. O čo presne ide?

Technológia Language Interface Pack je jednou z foriem inštalácie jazykových mutácií na anglickú verziu Windows XP Professional. Ide o čiastočnú lokalizáciu systému - prekladá sa základné užívateľské prostredie - menu štart, ovládacie panely, najčastejšie používané aplikácie operačného systému a základné menu Pomocníka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Užívateľ, ktorý operačný systém používa na bežnú činnosť, tak nespozoruje, že slovenčina je v systéme implementovaná iba čiastočne. Pri dôslednom prehliadaní systému však vidieť niekedy komické prípady, keď časť systému je lokalizovaná do slovenčiny a časť ostáva v anglickom jazyku. To je však daň za aspoň čiastočnú podporu slovenského jazyka.

Ako sprevádzkovať slovenské prostredie vo Windows XP?

Do počítača je potrebné nainštalovať anglickú verziu Windows XP - Professional alebo Home Edition. Slovenčina sa do Windows XP dodáva na samostatnom označenom CD, ktoré treba po úplnom ukončení inštalácie systému vložiť do mechaniky CD a spustiť inštaláciu. Tá nevyžaduje žiadny zásah užívateľa, trvá len niekoľko minút. Po inštalácii Language Interface Packu je potrebné systém reštartovať. Po reštarte sa už hlási v slovenskom jazyku. Princíp inštalácie je veľmi podobný ako jazyková inštalácia do Office 2000 alebo Office XP s jediným rozdielom - jazykové prostredie sa vo Windows XP nedá prepínať. Inými slovami, po inštalácii slovenského prostredia sa už do anglickej verzie vrátite iba preinštalovaním celého systému.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to funguje?

Napriek celosvetovej globalizácii a štandardizácii angličtiny je Microsoft pod neustálym tlakom žiadostí na lokalizáciu softvéru do národných jazykov. Lokalizácia sa doteraz vykonávala priamo v jadre softvéru, kde sa zdĺhavo prekladali tisíce slov a hesiel a softvér sa potom nanovo kompiloval. To prinášalo množstvo ťažkostí - obrovské časové zdržanie za oficiálnou anglickou verziou, chyby pri kompilácii spôsobujúce menšiu stabilitu lokalizovaných produktov, ale aj problémy s aktualizáciami lokalizovaných programov. Microsoft sa preto vo Windows XP rozhodol oddeliť používateľské prostredie od jadra systému. Oddelením jazykových prostriedkov od spustiteľných súborov sa lokalizačný proces zjednodušil a umožnila sa lokalizácia bez potreby opätovnej kompilácie spustiteľných súborov systému. Microsoft tak výrazne zníži časový rozdiel medzi vydaním anglickej verzie a lokalizovaných verzií a, samozrejme, vytvorí viac verzií, ako je momentálne podporovaných. Ďalšou nespornou výhodou tohto spôsobu aktualizácie je možnosť používať anglické aktualizácie a opravy systému a netreba čakať na ich lokalizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnakým spôsobom ako slovenskú verziu Microsoft lokalizoval aj Windows XP pre ďalších osem krajín: Slovinsko, Rumunsko, Chorvátsko, Bulharsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko a Thajsko.

Verzia Windows XP Professional so slovenským jazykovým rozhraním sa predáva od polovice marca. Systém je možné kúpiť ako kompletné balenie produktu spoločne s anglickou verziou operačného systému vo všetkých licenčných modeloch. Cena sa nebude odlišovať od ceny českej alebo anglickej verzie.

Ak sa rozhodnete prejsť na Windows XP, rátajte s vysokými hardvérovými nárokmi. Prijateľnú rýchlosť systému dosiahnete inštaláciou na počítač s procesorom s výkonom aspoň 1 GHz a minimálne 256 MB RAM (optimálne 512 MB, predovšetkým ak pracujete pod systémom s robustnejšími aplikáciami). V opačnom prípade pre vás novinka Microsoftu pripraví nepríjemné prekvapenie v podobe hyperpomalého operačného systému s dlhými odozvami.

SkryťVypnúť reklamu

MARIÁN PAVEL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu