Windows ME má ukrytý systém DOS, takže nepoužíva súbory autoexec.bat a config.sys. Niektorí užívatelia, ktorí ešte stále používajú dosovské aplikácie (účtovnícke či knižničné programy, atď.), si potrebujú v súbore config.sys nastaviť počet otvorených súborov, ktorých implicitne nastavené množstvo nemusí vždy vyhovovať, čo má za následok, že svoje dosovské programy nezbehnú. DOS teda treba v systéme Windows ME revifikovať - „odkryť“. Pomocou takéhoto „odkrytia“ bude systém čítať súbory autoexec.bat a config.sys a inicializačné príkazy v týchto súboroch vykoná. Stiahnite si súbor Winmedos12.zip zo stránky:
http://www.geocities.com/dos8me/Winmedos12.zip, rozbaľte ho, spustite súbor winmedos.exe (najlepšie zo systémovej diskety). Program sa spýta, či chcete vytvoriť config.sys a autoexec.bat, odpovedzte áno. Keby náhodou stránka bola zrušená - kto vie čo sa môže stať za pár dní - súbor Winmedos nájdete vo vyhľadávači, kde uvediete jeho názov (www.google.com, www.altavista.com). Teraz si povieme niečo o konfigurácii súborov autoexec.bat a config.sys.
autoexec.bat
Windows ako taký tento súbor nepotrebuje. Autoexec.bat slúži na automatickú inicializáciu pre dosovské prostredie, nastavuje sa v ňom napríklad cesta k súborom pre systém DOS. Ide o dávkový súbor. Syntax súboru je nasledovná:
PROMPT $p$g
\\PATH C:DOS;D:NC;
\SET TEMP=F:TMP
Dávkové súbory majú príponu *.bat a umožňujú vykonávať rôzne aktivity. Názov „autoexec.bat“ je špeciálny, čo znamená, že systém súbor s týmto názvom spúšťa pri štarte automaticky. Jazyk dávkových súborov pochádza ešte z čias operačného systému DOS.
DOS nerozlišuje malé a veľké písmená, preto môžete pokojne zapísať horeuvedené riadky aj malými písmenami. Výhodou použitia súboru autoexec.bat je napr. nastavenie adresára pre ukladanie dočasných súborov. Ak niečo inštalujete, rozbalené balíky sa \\ukladajú do adresára WindowsTemp, ktorý sa niekedy až prekvapivo zaplní, hoci programy sa po inštalácii vymažú. Zaplnenie \\adresára WindowsTemp má na svedomí pád nejakého programu, ktorého súbory (napr. vám spadne inštalácia, zhavaruje proces napaľovania CD) potom zbytočne zaberajú miesto. Ak máte málo miesta na disku a kúpite si nový disk, čiastočné presmerovanie \ukladania dočasných súborov na iný disk docielite príkazom SET TEMP=X:TMP v autoexec.bat (kde X: je vaša ďalšia disková jednotka).
config.sys
Ani tento súbor Windows nepotrebuje. Ukážkový syntax súboru config.sys:
BUFFERSHIGH=60
FILESHIGH=60
LASTDRIVE=Z
DOS=HIGH
Súbor config.sys patrí, podobne ako autoexec.bat, skôr do minulosti, ale ak používate Windows ME alebo Windows súčasne so starším dosovským programom, prípadne radi hráte staršie dosovské hry, najdôležitejší riadok v súbore config.sys je FILESHIGH=60 (lahôdku FILESHIGH umožňuje Windows, DOS používa väčšinou iba FILES), čím nastavíte maximálny počet súborov, ktoré môžu byť otvorené naraz. Ak teda používate Windows ME, alebo chcete rozbehnúť staršie dosovské aplikácie, horeuvedené informácie vám určite pomôžu.
Ako inštalovať Windows bez počiatočnej kontroly disku?
Dnešné disky sú už dosť veľké a ak máte na nich veľa súborov, programov, môže sa stať, že niečo nebude správne fungovať a vy sa rozhodnete pre opätovnú inštaláciu systému Windows. Ak spustíte program „setup“ z inštalačného CD, inštalátor bude chcieť skontrolovať integritu disku pomocou aplikácie scandisk.exe. Scandisk, ak toho máte na disku príliš veľa, môže pracovať aj hodinu a vás to bude iba unavovať. Nie všetci užívatelia vedia, že inštalátor setup.exe podporuje rôzne voľby, z ktorých jedna umožňuje inštaláciu bez kontroly disku. Pri inštalácii napíšte do príkazového riadku toto:
setup.exe /is
IRQ - čo s nimi, kto ich zobral?
IRQ sú prerušenia, ktoré systém prideľuje zariadeniam. Nechcem zachádzať do podrobností a vysvetľovať, ako systém používa tieto prerušenia, ale ak máte všetky IRQ obsadené, systém nemôže prideliť zariadeniu IRQ a vy zariadenie nerozchodíte. Ak si chcete pozrieť, ktoré prerušenia používa váš systém, kliknite pravým tlačidlom myši na My Computer (Môj počítač), vyberte Properties (Vlastnosti), potom Device Manager (Manažér zariadení), kliknite úplne hore na ikonu Computer (Počítač) a potom na Properties (Vlastnosti). Uvidíte zoznam prerušení, ktoré používa váš systém.