
Dva rôzne produkty, podľa odborníkov aj chuťovo, v takmer rovnakých baleniach. Tradičná česká becherovka je v menšej fľaši vpravo.
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
ľ slovenskej firmy Broken Heart Bohuš Néma.
Broken Heart si prenajal recept na výrobu becherovky na dvadsať rokov od kontroverzného českého podnikateľa Zdeňka Hoffmanna. Ten vedie v Česku niekoľko súdnych sporov o značku a receptúru so spoločnosťou Jan Becher - Karlovarská Becherovka. Broken Heart s becherovkou iba obchoduje. Produkciu postúpil inej slovenskej firme - Simpexu Plus.
Hoffmann tvrdí, že recept na becherovku daroval kedysi Jan Becher jeho predkom. Naproti tomu spoločnosť Karlovarská Becherovka, ktorá vyrába tento chýrny český likér už vyše sto rokov, spochybňuje autentickosť jeho darovacej listiny. Podľa hovorcu spoločnosti Davida Binara „pán Hoffmann svoje absurdné tvrdenie o darovacej listine nikdy nepreukázal a nikdy verejne nepredložil originál uvedeného dokumentu. Odborníci potvrdili, že zatiaľ nič iné ako podvrh neukázal“.
Niekoľkoročný spor o značku a receptúru sa dostal pred súd aj na Slovensku. Zatiaľ posledný vyhrala pred niekoľkými týždňami Karlovarská Becherovka s firmou Dajk zo Sniny. Tá mala receptúru tiež požičanú od Hoffmanna.
Karlovarská Becherovka nedávno verejne varovala slovenské likérky, aby znova nezačínali s výrobou likéru. Firmy Broken Heart ani Simpex Plus sa súdnych sporov neboja: „Kedysi, keď ešte becherovku vyrábal Simpex Plus, podala česká strana na nitriansky súd dva návrhy na predbežné opatrenia. Tie neskôr Najvyšší súd SR zrušil,“ povedal Néma. Išlo vtedy o spor o etiketu, fľašu a distribúciu.
Spolupráca slovenských firiem s Hoffmannom sa v najbližšom čase zintenzívni. Spoločnosť Broken Heart získala od českého podnikateľa ďalšie dve receptúry. Jedným z produktov je Fernet. „Aj tento recept pán Hoffmann zdedil,“ ubezpečuje Néma.
TOMÁŠ VELECKÝ, TÁŇA RUNDESOVÁ