
Svederník patrí u nás medzi posledné obce, kam sa musí dvakrát do týždňa dopravovať voda cisternami. Obyvatelia netrpezlivo čakajú na dokončenie vodovodu. FOTO TASR - PAVOL ĎURČO
Pred bránami domov sú nachystané vedrá a bandasky. Blíži sa cisterna. „Už 15 rokov chodím takto po vodu, studňa nám vyschla,“ hovorí pán Lovasík z obce Svederník neďaleko Žiliny. Dva razy do týždňa, vždy v utorok a v piatok, si naberie z cisterny zo tri stovky litrov vody, ktorú spolu s manželkou používajú na všetko - na pitie, varenie, umývanie. Pred pár rokmi ešte musel chodiť až na horný koniec dediny, dnes mu cisterna zastane takmer pred domom.
„Problémy s vodou tu začali už v 70. rokoch,“ hovorí starosta Svederníka František Vakula. Tým, čo studne nevyschli, našli vo vode vysoký obsah dusičnanov. Prišlo sa na to tak, že deti v materskej škole začali mať problémy. V dedine sa hovorí, že za všetko môže výstavba Hričovskej priehrady.
Uprostred dediny ostala jedna zo štyroch pôvodných verejných studní. Tam sa chodí po vodu tiež, hoci jej kvalita je otázna. „Nemám odvahu ju zrušiť,“ priznáva starosta. Problém s vodou sa týka takmer dvoch stoviek domov. Niektorí z domácich sa boja dať si spraviť rozbor vody. Možno by sa chytali za hlavu, že čo to doteraz pili.
Najhoršia situácia je na hornom konci dediny v suchých mesiacoch sú studne úplne prázdne. „Je to tu fajn, až na tú vodu,“ hovorí štyridsiatnik, ktorý sa v decembri presťahoval zo Žiliny do domu po starých rodičoch. Cez ulicu sa díva na rodný dom Vincenta Hložníka.
Svederník leží osem kilometrov od Žiliny. Ak všetko dobre pôjde, v lete by mohol byť konečne skolaudovaný obecný vodovod. „Prípojku si určite dám spraviť,“ hovorí aj pán Lovasík. Ako starý človek už tak nevládze, tlačiť tristo litrov vody na vozíku dá zabrať. „Zatiaľ sa to týka len centrálnej časti obce. Stálo nás to niekoľko miliónov korún, z rozpočtu by sme to neutiahli. Tak sme si požičali, niečo sme dostali z fondu,“ dodáva starosta.
ANDREA HARMANOVÁ