BRATISLAVA – Ani táto vláda už nevyrieši vlečúci sa problém verejnoprávnych médií, hoci to mala v pláne. Minister kultúry Milan Kňažko predložil včera na rokovanie tri modely financovania Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, vláda však žiaden neprijala.
Kňažko sa najviac zasadzoval za variant zrušenia koncesionárskych poplatkov – televízie by boli financované len zo štátneho rozpočtu na základe kontraktu medzi vysielateľmi a vládou. „Nie je politická vôľa navyšovať štátny rozpočet na rok 2003,“ zdôvodnil odmietavé stanovisko vlády minister.
STV aj SRo s týmto Kňažkovým návrhom ostro nesúhlasili. „Verejnoprávne médiá by sa zmenili na štátne,“ tvrdí šéf rozhlasu Jaroslav Rezník. Myslí si, že riešiť tento problém práve vo volebnom roku je zbytočné.
Vo vláde včera neprešli ani ďalšie dva Kňažkove varianty. Oba rátali so zvýšením koncesionárskych poplatkov. Podľa prvého by poplatky museli platiť všetky domácnosti. Podľa druhého všetky fyzické osoby, oslobodené by boli len deti a ťažko zdravotne postihnutí občania. Práve k tomuto modelu sa prikláňa STV.
Súčasnej vláde sa nepodarilo prijať nové zákony o verejnoprávnych médiách ani zlepšiť ich financovanie. Kňažkove návrhy boli poslednou šancou a vláda sa k nim zachovala diplomaticky. Podľa textu uznesenia „návrh vzala na vedomie“ a uložila ministrovi kultúry do konca júna „zriadiť novú expertnú skupinu, ktorá predloží návrh parametrov a kritérií televíznej a rozhlasovej verejnej služby“.
Do konca roka má rezort kultúry v spolupráci s ministrom financií pripraviť návrh zákona. Keďže voľby sú už na jeseň, vláda týmto rozhodnutím zanechala problém budúcej vláde.
„I keby to prešlo dnes, nie je priestor, aby sa vytvorila legislatívna podoba a aby ju schválil parlament,“ priznal po rokovaní minister Kňažko. On sám necíti zodpovednosť za neefektívne fungovanie verejnoprávnych médií. „Nepatrí to do rezortu ministerstva kultúry,“ tvrdí. Na otázku, prečo s návrhmi prichádza až teraz, povedal: „Pretože konečne sme dospeli k dohode.“ Vinu však prikladá aj „absolútnej neochote verejnoprávnych médií poskytovať ekonomické a iné údaje“.
STV dosiahla v minulom roku stratu viac ako 265 miliónov korún. Celkové zadlženie STV je vyše 1 miliardy 120 miliónov korún. SRo hospodáril v minulom roku so stratou 142,8 milióna Sk. Keďže sa po včerajšom rokovaní vlády nič nezmenilo, dlhy budú naďalej narastať.