RÍM, KÁBUL – „Som rád, že sa môžem vrátiť domov, aj keď mi Taliansko prirástlo k srdcu,“ vyhlásil bývalý afganský kráľ, ktorý sa má dnes vrátiť do svojej vlasti. Kráľa bude na ceste domov sprevádzať afganský premiér Hamíd Karzaj a šesť ďalších ministrov novej vlády.
Muhammad Záhir odchádza z Talianska tak, ako tu 29 rokov žil - bez pompy a dvoranov. Karzaj vidí v krehkom, 87-ročnom starčekovi nádej na národné zmierenie. Kráľ sa však vracia ako radový občan, a nie ako monarcha. Na znak podpory kráľa a vôle k zmiereniu prišiel Karzaja, etnického Paštuna, na letisko odprevadiť aj minister obrany, príslušník tadžických Afgancov.
Mnoho prívržencov Severnej liancie monarchovi vyčíta, že kráľ zapríčinil dlhoročnú vojnu, ktorá vyústila do sovietskej invázie Afganistanu v roku 1979.
Na trón zasadol v roku 1933 a udržal sa na ňom rekordných 40 rokov. Počas panovania sa úspešne pokúsil o modernizáciu Afganistanu a udržal strategicky dôležitý štát v neutrálnej pozícii medzi východným a západným blokom. Ženám dal právo voliť a vybudoval prvú modernú univerzitu.
V júli 1973, keď sa kráľ liečil v starobylých kúpeľoch v Neapolskom zálive, skupina prosovietskych dôstojníkov vedená jeho bratrancom Daúdom uskutočnila štátny prevrat a vyhlásila republiku. Záhir zostal v talianskom exile.
Bývalý kráľ celé roky odmietal žiadosti novinárov z celého sveta o rozhovor. Pred reflektormi sa objavil až po vypuknutí operácie Trvalá sloboda, a aj vtedy za neho hovorili jeho hovorca a príbuzní.
„Predtým sme mali skutočné obavy z teroristických atentátov, teraz zase nechceme, aby zle interpretované výroky zmarili dlhoročné snahy o to, aby bol Muhammad Záhir všetkými Afgancami považovaný za otca vlasti,“ vysvetľuje jeden z jeho poradcov.
Kráľ mal pôvodne do Afganistanu letieť už koncom marca, ale cestu zrušili v poslednej chvíli po správach o pripravovanom atentáte. V Kábule sa má o jeho bezpečnosť starať 40 strážcov z rozličných etnických skupín. (tasr, reuters)