
Wim Kok včera kráľovnej oznámil, že vláda podáva krátko pred voľbami demisiu. FOTO-REUTERS
Holandská vláda ľavého stredu podala včera demisiu. Premiér Wim Kok zvolal krízové stretnutie 15 ministrov, aby prediskutovali zistenia vydané v správe, ktorá pred týždňom obvinila vládu, že nedokázala zabrániť masakre v Srebrenici, keď v roku 1995 v rámci síl OSN vyslala do oblasti početne slabý a nedostatočne vyzbrojený kontingent. Zahynulo tam vtedy takmer osemtisíc ľudí.
Krízové zasadanie prišlo po tom ako minister obrany Frank De Grave a minister životného prostredia Jan Pronk uvažovali o odchode zo svojich postov. Obaja vyjadrili, že cítia zodpovednosť za to, čo sa dialo v Bosne. Po asi trojhodinovej diskusii ministrov oznámil premiér demisiu celej vlády. „Pôjdem ku kráľovnej a zložím do jej rúk úrad všetkých ministrov,“ povedal Kok.
Koaličnú vládu Wima Koka tvorili sociálni demokrati (PvdA), liberáli (VVD) a ľavicoví liberáli (D66).
Demisia prišla mesiac pred parlamentnými voľbami, ktoré sú naplánované na 15. mája 2002. Kabinet Wima Koka bude pokračovať v práci, pokiaľ nebude nahradený novou zostavou ministrov po voľbách. Požiadala o to kráľovná. Právomoc na zmeny v legislatíve už tejto vláde budú chýbať. Kok, ktorý bol v čase srebrenickej tragédie premiérom, už dávnejšie oznámil, že nemieni opäť kandidovať.
Zo správy Holandského ústavu pre dokumentáciu vojny (NIOD) vyplýva, že holandskí príslušníci síl OSN nesú priamu zodpovednosť za masaker. Autori vyčítajú vláde, že neodhadla vážnosť situácie a poslala proti početnej a výborne vyzbrojenej bosnianskosrbskej armáde len 200 vojakov. Správa hovorí o „nemožnej misii“.
Jedno z najvážnejších obvinení na adresu holandských predstaviteľov obsiahnutých v správe je tvrdenie, že armáda v snahe ochrániť svoju povesť o masakrách v oblasti Srebrenice neinformovala vtedajšieho ministra obrany Jorisa Voorhoeveho.
Autor: MARTINA BREZINSKÁ, Amsterdam pre SME