
Taliansky premiér Silvio Berlusconi (vľavo) výzvy odborárskeho predáka Sergia Cofferatiho nepríjma. Pracovné právo sa reformovať bude. FOTO - REUTERS
Zo starého zákonníka, platného od roku 1970, chce Berlusconi vypustiť článok 18 v Štatúte zamestnanca. Podľa tohto článku nemohol žiadny zamestnaný Talian dostať výpoveď bez udania „spravodlivého dôvodu“. Medzi Alpami a Sicíliou sa slovíčko „spravodlivý“ veselo využívalo, a preto sa odborárom jeho vypustenie nepáči.
Štrajk paralyzoval celé Taliansko. Letiská neprijímali ani nepúšťali lietadlá, vlaky nejazdili, autobusy zostali v garážach, pošty, banky, školy, kiná a divadlá zatvorili. Diaľnice nevyberali poplatky a nemocnice prijímali iba urgentné prípady. Na svoje si prišli aj novinári. Včera nevyšiel ani jeden významnejší taliansky denník. Televízie a rozhlasové stanice vysielali iba rutinné spravodajstvo bez záberov. Agentúry prestali „sypať“ správy už v pondelok večer a včera sa v talianskych stánkoch predávali iba denníky ako Il Giornale či Il Foglio, ktoré majú blízko k Berlusconiho ľuďom.
Tri najdôležitejšie talianske odborové centrály - ľavicová CIGL, kresťanskodemokratické CISL a centristické UIL, zverbovali svojich 10 miliónov prevažne postarších členov. Takej mase neodolali ani opoziční politici a „napľuli“ na Berlusconiho reformné návrhy. Štrajk netrval večne a po šiestej hodine večer sa Taliansko zase vrátilo do normálu. Rímsky kabinet nevyslal žiadny ústupkový signál a vypustenie socializmom smrdiaceho článku 18 je čoraz bližšie.
Viacerí ekonómovia sa zhodujú, že súčasné talianske pracovné právo stavia krajinu do postavenia, v ktorom by v budúcnosti ťažšie konkurovala iným európskym štátom, kde pri výpovedi nemusia hľadať „spravodlivý“ dôvod.
Z pohľadu európskych ľavičiarov je síce „spravodlivý dôvod“ výdobytkom, ale v talianskych pomeroch sa často zneužíval. Súdne prieťahy, pri ktorých museli zamestnávatelia udávať „spravodlivý“ dôvod, boli často pridlhé a brzdili rozvoj predovšetkým malých firiem. Mnohí ekonómovia, ktorých citovala agentúra Reuters, navyše vravia, že Berlusconiho zmeny sú stále mierne. Tvrdia, že Taliani musia v reforme zájsť ešte ďalej.
Berlusconi sa už v pondelok pred podnikateľmi vyjadril, že reforma prejde, a chválil pritom bývalú britskú premiérku Margaret Thatcherovú za jej silu, s akou bojovala proti odborárom.
Odborárskemu predákovi z CGIL Sergiovi Cofferatimu navyše odkázal, že nie je žiadny Arthur Scargill (predák britských baníckych odborov v 80. rokoch). Cofferati mu zase zakontroval tým, že talianske odbory nie sú britské a premiérovi odkázal, že ani on nevyzerá ako Thatcherová.
Teatrálne vystúpenie však nezabráni tomu, aby reforma prešla, keďže v oboch komorách parlamentu má Berlusconi dostatočnú väčšinu.