patrí k spisovateľom, ktorí sa vedia ironicky pousmiať nad sebou i nad okolím.
„Keby som stratil humor, mohol by som sa ísť rovno obesiť,“ hovorí lakonicky Mrožek. „Našťastie, vždy odniekiaľ ten humor vyhrabem, a tak sa zachránim.“
Prišiel čas, keď som sa musel pozrieť aj na svoju minulosť. Preto vznikli tieto dve knihy,“ povedal včera pre SME Slawomir Mrožek, ktorý na knižnom veľtrhu vo Varšave (16. - 20. mája) podpisoval svoje dve nové knihy.
„Prvá sa volá Denník návratu a bola napísaná ešte počas môjho pôsobenia v Mexiku na Rancho La Epifania. Myšlienka vznikla vo chvíli, keď som sa rozhodol aj s manželkou odísť z Mexika do Európy.“ O tom je aj prvá časť.
Druhá polovica Denníka je už spoveďou z poľského prostredia, do ktorého už prišiel po mnohých rokoch v roku 1994.
„Aj druhá kniha pochádza z emigrácie. Malé listy sú súborom poviedok, ktoré som začal písať roku 1974. Teda v čase, keď som bol vo Francúzsku a získal som štipendium v západnom Berlíne. No uvidíme, hádam Poliakov tieto moje spomienky zaujmú.“
Veľtrhové prijatie Mrožkových kníh bolo hviezdne. Okolo varšavského vydavateľstva Noir sur Blanc sa krútili dlhé špaliere ľudí, ktoré sa ani po dvoch hodinách neskrátili. „Už nemôžem, veď mi odíde ruka,“ vyhlásil sedemdesiatjedenročný autor známych hier Emigranti či Tango. „Ale čo mám robiť, keď si to prial vydavateľ? Napokon, knihy píšem najmä pre ľudí, takže sa musím trochu obetovať.“
Inštitút Adama Mickiewicza vydal uplynulý týždeň informáciu, ktorá tvrdí, že Poliaci prestávajú byť na začiatku 21. storočia knihomoľmi. Poliak si do mesiaca kúpi priemerne už iba jednu knihu. Ešte začiatkom deväťdesiatych rokov to boli tri - štyri knihy. „Áno, viem o tom,“ hovorí Mrožek. No vidíte, takéto časy som v Poľsku nezažil. Neviem si to ani dobre predstaviť. To sa tu len čítalo? Ale tá situácia ma zase natoľko neprekvapila, lebo na Západe je to podobne. Hoci tam, aj keď sú knihy drahé, sa predsa len číta viac.“
Na 46. knižnom veľtrhu vo Varšave sa predstavuje 450 vystavovateľov z 24 krajín sveta vrátane Slovenska. Okrem Mrožka prilákal aj iné hviezdy literárneho neba. Prišiel mexický prozaik a esejista Carlos Fuentes, americká bestselleristka Jackie Collinsová - tá pokračuje z Prahy po svojom stredoeurópskom turné - autorka Blondínky, teda božskej MM, Joyce Carol Oatesová a z domácich reverend Jan Twardowski či reportér Ryszard Kapuscinski.
ĽUDO PETRÁNSKY,
Varšava