Úspory stúpli napriek úrokom
Úspory v bankách pribúdali z rovnakého dôvodu, z akého sa zvyšovali aj tržby v obchodoch - rýchlejšie rástli mzdy a FNM vyplatil dlhopisy. Ľudia ukladali svoje peniaze do bánk napriek tomu, že priemerné úroky z vkladov klesali a reálne len málo zarábali. „Toto správanie možno vysvetliť tým, že na Slovensku je ešte stále málo využívané investovanie na kapitálovom trhu a iné formy investovania, napríklad do nebankových subjektov, boli príliš rizikové, čo si väčšina obyvateľstva aj uvedomovala,“ myslí si analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Aj keď ľudia ukladali zo svojho príjmu do bánk menej ako rok predtým, miera úspor stále prevyšovala úroveň, aká je bežná vo vyspelých trhových ekonomikách. K vysokej miere úspor prispel pokračujúci rozvoj splátkového predaja. Ten umožnil ľuďom nakupovať viac bez toho, aby museli siahnuť na úspory.
K míňaniu peňazí na úkor úspor motivoval práve pokles úrokových sadzieb. „Okrem toho, že znižuje motiváciu sporiť, zlacňuje cenu požičaných peňazí,“ vysvetlil analytik Tatra banky Róbert Prega. Tento rok vklady v bankách znova pribudnú, keďže sa očakáva opäť vyšší rast reálnych miezd. „V tomto roku možno očakávať vysoký rast úspor v bankách, predovšetkým vďaka nárastu reálnych miezd,“ povedal Pätoprstý. Pokračujúci rozvoj úverových produktov a splátkových programov bude pravdepodobne ďalej zvyšovať zastúpenie cudzích zdrojov v spotrebe obyvateľstva.
Vkladné knižky upadajú
Peniaze však nepribúdali na všetkých typoch účtov rovnako. Pokles úrokov sa podpísal pod presunom časti úspor z termínovaných vkladov na bežné účty. „Po poklese úrokov sa neoplatí mať peniaze viazané,“ povedal Prega. „Ľudia uprednostnia o niečo nižší úrok a majú ich stále k dispozícii,“ dodal. Túto tendenciu dokazujú údaje Národnej banky Slovenska. Podľa nich bol prírastok na bežných účtoch päťnásobný v porovnaní s termínovanými vkladmi. Pri terminovaných vkladoch zasa vidno presun od dlhších splatností ku kratším, hlavne do jedného mesiaca. „Súvisí to s malou úrokovou motiváciou. Úroky na termínované vklady do jedného mesiaca vlani poklesli o pol percenta na 5,7 percenta, kým napríklad úroky na termínované korunové vklady na jeden rok poklesli až o 1,2 percenta a boli okolo 6,3 percenta,“ doplnil Pätoprstý.
Analytik UniBanky upozornil aj na ďalší pokles obľúbenosti vkladných knižiek. „S nastupujúcou generáciou je tento spôsob ukladania úspor na ústupe.“
Ľudia fandia devízam
Napriek stabilnému kurzu koruny a súčasne historicky nízkym úrokom na zahraničné meny pretrval záujem ľudí o úspory v devízach, ktoré vlani narástli skoro o jednu pätinu. „Dôvodom môže byť tradičná nedôvera v slovenskú korunu,“ myslí si Pätoprstý. Obľuba devízových vkladov bude podľa neho stále rásť aj kvôli rastu počtu transakcií s eurom. V najbližších rokoch možno očakávať zvýšenie záujmu o investovanie na kapitálovom trhu - hlavne otvorené podielové fondy a doplnkové dôchodkové poistenie, po spustení dôchodkovej reformy aj penzijné fondy. Napriek tomu analytici nepredpokladajú ani výrazný pokles miery rastu úspor v bankách. Slovensko je totiž tak ako celá kontinentálna Európa jednoznačne bankovým systémom, a nie trhovým ako USA alebo Veľká Británia. (bro)