Každý z nás si ponecháva určité množstvo voľných peňažných prostriedkov, ktoré chce mať v prípade náhlej potreby k dispozícii počas relatívne krátkeho času. Tieto peniaze ale nemusia ležať bezpodmienečne na bežnom trhu, a čím je peňažná rezerva vyššia, tým skôr by mal jej majiteľ uvažovať o jej investovaní.
Z hľadiska požiadavky na vysokú likviditu daných rezerv hovoríme o takzvaných krátkych peniazoch, teda o prostriedkoch, ktoré nemajú dlhšiu splatnosť ako jeden rok. Z tohto dôvodu môžeme vyradiť niektoré tradičné produkty na investovanie osobných financií, akými sú stavebné sporenie či penzijné poistenie. Vhodné nie sú ani priame investície do akcií či dlhopisov, ktoré okrem pohyblivých výnosov (predovšetkým u akcií) znevýhodňujú relatívne vysoké transakčné náklady, spojené s ich nákupom a predajom.
Pozrime sa teda, ako sú na tom v dnešnej dobe z hľadiska výnosnosti zvyšné finančné produkty, ktoré môžeme použiť na zhodnotenie finančnej rezervy. Reč teda bude predovšetkým o termínovaných vkladoch, sporiacich účtoch, depozitných certifikátoch a otvorených podielových fondoch peňažného trhu.
Fondy peňažného trhu - neistý výnos
Fondy peňažného trhu sú na prvom mieste uvádzané zámerne. Na uloženie voľných peňažných prostriedkov sú totiž výhodné z hľadiska vysokej likvidity a možnosti nadpriemerného výnosu. Proti ním hovorí v porovnaní s ostatnými inštrumentmi predovšetkým neistota výnosov. Preto je dôležité pri výbere fondov venovať pozornosť nielen historickým výkonnostiam, ale predovšetkým poplatkom, ktoré si správca fondu účtuje. Výhodou je nie na poslednom mieste aj oslobodenie výnosov od daní, pokiaľ má investor podielové listy, platí to len pre slovenské, v držaní dlhšie ako šesť mesiacov.
Termínované vklady - istý výnos
Obľúbenosť termínovaných vkladov vyplýva predovšetkým z istoty výnosu, i keď tento výnos už niekoľko rokov nedokáže poraziť mieru inflácie a reálne tak peňazí na termínovanom vklade ubúda alebo pribúda len veľmi málo.
Nesporným lákadlom je v prípade termínovaných vkladov aj fakt, že sú zo zákona poistené. V prípade krachu banky tak dostanú 90 percent zo svojich vkladov (maximálne 30-násobok priemernej mesačnej mzdy). Takmer nulové riziko tejto investície je ale vykúpené okrem nižších výnosov aj nepriaznivým daňovým režimom. Na rozdiel od fondov peňažného trhu, depozitných certifikátov a mnoho ďalších investícií je totiž výnos z termínovaného vkladu zdaňovaný sadzbou 15 percent bez ohľadu na to, ako dlho peniaze na danom účte ležia.
Tu aj dochádza často k mylným predstavám klientov o výnosnosti jednotlivých vkladov. Banky totiž uvádzajú úrokové miery hrubé, teda neočistené o povinnosť odvodu dane, a klienti ich často porovnávajú s alternatívnymi inštrumentmi, ktoré majú výnosnosť uvádzanú v čistom vyjadrení.
Vyplatí sa však ukladať peniaze na termínované vklady s dlhšou splatnosťou práve teraz? Pri zvážení tejto otázky musíme vychádzať z predpokladaného vývoja úrokových sadzieb na medzibankovom trhu.
Analytici nepredpokladajú, že Národná banka Slovenska by v tomto roku výrazne znižovala svoje sadzby, čo je dobrá správa. Druhou dobrou správou je, že kvôli voľbám vláda pribrzdila dereguláciu niektorých cien, a preto by inflácia mala byť v tomto roku nižšia ako v minulom. To by mohlo znamenať, že reálne zhodnotenie vkladov v bankách bude aj po zaplatení dane z výnosu kladné.
Zdroj: fincentrum.idnes.cz