BRATISLAVA – Slovensko získalo nové možnosti verejnej kontroly verejných financií. Vďaka auditu ústrednej štátnej správy majú obyčajní smrteľníci prvýkrát jednoduchú možnosť dozvedieť sa, čo robia štátne organizácie a koľko to stojí. Na internetových stránkach príslušných ministerstiev sa objavujú výročné správy, na základe ktorých si môže každý urobiť názor na užitočnosť a efektívnosť fungovania organizácií, o ktorých ich zamestnanci tvrdia, že sú pre spoločnosť nepostrádateľné.
Na stránke ministerstva kultúry možno nájsť napríklad správu Národného osvetového centra. Z nej sa dá dozvedieť, že tejto inštitúcii so 71 zamestnancami, ktorí mali priemerný plat 14 254 korún, sme zaplatili približne 45 miliónov. Správa obsahuje, čo mali jej pracovníci celý rok robiť.
Čo sa možno zo správy dozvedieť
Okenné tabule na budove centra boli v havarijnom stave a potrebovali vymeniť. Na výmenu okenných tabúľ si dali urobiť projekt (!). Jeho vypracovanie stálo 152-tisíc. Oprava okien na budove v roku 2000 stála presne 499 500 korún. Keby stála o 500 korún viac, dodávateľ by sa musel vyberať prostredníctvom verejnej súťaže. Tá obmedzuje riziko korupcie a vyhráva v nej najlacnejšia firma, ktorá dokáže poskytnúť požadovanú kvalitu.
Národné osvetové centrum nakúpilo kancelárske potreby za 365-tisíc korún, benzín za 310-tisíc. Náklady na cestovné tvorili ďalších 4,2 milióna. Osveta robená formou Hviezdoslavovho Kubína vyšla na 416-tisíc korún. Upratovanie kancelárií vyšlo daňových poplatníkov na 444-tisíc korún. Na upratovanie si centrum nezamestnalo upratovačku, ale súkromnú firmu. V roku 2000 zamestnanci pretelefonovali takmer 1,8 milióna (priemerne 25-tisíc na jedného). Reprezentačné náklady malo centrum dvakrát vyššie ako podpredseda vlády – 111-tisíc korún.
Na čo sa dá pýtať
Ďalším rozšírením verejnej kontroly je verejný odpočet. Je to akcia, v rámci ktorej budú musieť predstavitelia organizácií, ktoré žijú z verejných zdrojov, predstúpiť pred verejnosť a po prezentácii výsledkov odpovedať na jej otázky. Národné osvetové centrum bude mať verejný odpočet 18. júna. Na ňom sa ľudia budú môcť pýtať, aká náročná činnosť vyžadovala nákup šiestich počítačov po 73-tisíc korún, keď pri zahraničnom financovaní projektov sa na počítač bežne ráta so sumou okolo 23- až 25-tisíc. Môžu sa spýtať, ktorá firma vymieňala okná a ako sa vyberala, kto využíva prenosnú klimatizáciu za 50-tisíc, koľko ľudí je vyčlenených na vydávanie periodickej tlače, ktoré prinieslo v roku 2000 40-tisíc korún, koľko stojí vydávanie kníh, ktorých sa predalo za 112-tisíc, a koľko stálo vypracovanie posudkov na zhodnotenie použiteľnosti písacích strojov.
Zástupca centra bude mať za úlohu objasniť záležitosti a efektívne využitie peňazí daňových poplatníkov.
Na verejnom odpočte bude aj zástupca ministerstva kultúry. Neho sa občania budú môcť pýtať, či je ministerstvo spokojné s tým, ako centrum peniaze míňa, prípadne prečo v prípade odpredaja prebytočných štyroch garáží a chaty stačí, že ponuka na predaj bude uverejnená v spravodajcovi ministerstva kultúry.
PETER KUNDER