Experti tejto renomovanej spoločnosti identifikovali vlani na starom kontinente dovedna 1974 investičných projektov, čo predstavuje oproti roku 2000 pokles o 12 percent. Tieto projekty vytvorili, resp. zabezpečili jestvovanie približne 340 000 pracovných miest, čo predstavuje voči roku 2000 pokles o 9 percent.
Najväčší podiel na investičnom trhu si zachovali Veľká Británia a Francúzsko. Obrovský pokles (o 47 %) zaznamenalo Švajčiarsko. Podľa denníka Neue Zuercher Zeitung je to podmienené zvýšenou príťažlivosťou bývalých komunistických krajín v očiach západných investorov. Neue Zuercher Zeitung doslova: „Aj štáty východnej Európy ponúkajú politickú stabilitu a fungujúcu infraštruktúru – avšak za nižšie náklady na mzdy a menšie daňové zaťaženie.“
V Európskom investičnom monitore sa v ďalšom konštatuje: „S výnimkou Poľska, ktoré zaznamenalo pokles zahraničných investícií o 42 %, sa stredná a východná Európa vyvíjajú systematicky dobre. Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Rusko, Turecko a baltské štáty si vlani zlepšili pozíciu oproti roku 2000 tak ohľadom počtu investičných projektov, ako aj ohľadom podielu na celkovom európskom trhu s investíciami.“ O Slovensku sa v tomto kontexte nehovorí.
Najpríťažlivejším investičným regiónom zostal v roku 2001 Londýn a jeho okolie (takzvaný Veľký Londýn). Na druhé miesto sa z tretieho prebojovalo španielske Katalánsko, ktoré si vymenilo pozíciu s Parížom a okolím (Paríž a Ile-le-France). Fenomenálny vzostup zaznamenala Moskva: vystrelila z 28. miesta v roku 2000 na 5. priečku vlani. Budapešť si zachovala 15. pozíciu. V roku 2001 sa o ňu však musí deliť s Prahou a Stredočeským krajom, ktoré zaznamenali raketový skok o 20. miest. V tabuľke 20 najpríťažlivejších investičných lokalít podľa štúdie Ernst & Young nie je nijaká slovenská lokalita.
Trend smerom do strednej a východnej Európy zaznamenáva Európsky investičný monitor hlavne v priemyselnom sektore. Tu síce zostali Veľká Británia a Francúzsko investičnými favoritmi. Experti renomovanej konzultačnej spoločnosti však v tejto súvislosti dodávajú: „Nové priemyselné investície majú tendenciu smerovať do strednej Európy a na juh starého kontinentu. Prednostným cieľom v roku 2001 boli Česká republika, Maďarsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko a Turecko, ktoré sa stávajú čoraz populárnejšími investičnými lokalitami.“ V ďalšom uvádzajú, že „32 priemyselných investičných projektov generovalo vždy viac ako 1000 pracovných miest. Z nich bolo takmer 70 % v strednej a východnej Európe“. Tu sa jediný raz píše o Slovensku, ktoré bolo v roku 2001 v stave pritiahnuť na svoje územie 3 významné priemyselné investície, z ktorých každá vytvorila viac ako 1000 pracovných príležitostí.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov