PIEŠŤANY – Doterajšie kúpeľné mestá prídu 31. decembra 2003 o svoj štatút. Po tomto dátume si bude musieť každé z nich znova vybaviť geotermálne či klimatické posudky a ďalšie akreditácie.
Pri konečnom odsúhlasovaní, ktoré miesto bude vyhlásené za kúpeľné, by už nemala mať podstatné slovo vláda, ako je to teraz, ale nové právomoci by mala získať samospráva a inšpektorát kúpeľov a žriediel na ministerstve zdravotníctva.
Situácia slovenských kúpeľov sa takto kardinálne zmení prijatím nového zákona o prírodných liečivých zdrojoch, prírodných liečebných kúpeľoch a prírodných minerálnych vodách.
Podľa Zväzu slovenských liečebných kúpeľov a žriediel sa však potom začne odvíjať takmer katastrofický scenár. Zväz tvrdí, že okolo kúpeľov sa už teraz robia podozrivé veci. „Predstavte si, že vo vnútornom kúpeľnom území začne niekto napríklad s bytovou výstavbou, ale podľa zákona sa toto územie môže využívať len na činnosti súvisiace s kúpeľníctvom. Niečo podobné sa už deje v Rajeckých Tepliciach,“ hovorí šéfka zväzu kúpeľov Janka Zálešáková. „Inšpektorát tam v rozpore so štatútom kúpeľného miesta odsúhlasil výstavbu rodinného domu a po medializácii prípadu vyhlásil, že je to pohotovostný byt.“
V zákone sa napríklad navrhovalo, že obec môže odvolať svoj súhlas s tým, že je kúpeľným miestom. Zväz kúpeľov sa zhrozil, čo by mohlo spôsobiť, ak by sa kúpeľná spoločnosť znepáčila vedeniu obce. Z inšpektorátu kúpeľov na ministerstve sme sa včera dozvedeli, že túto klauzulu práve na nátlak zväzu kúpeľov z návrhu vypustili.
Ďalšie hrozby sa skrývajú za tým, čo všetko sa bude môcť vyhlásiť za kúpeľné zariadenie. V Trenčianskych Tepliciach sa už o to pokúšal hotel Flóra. „Bez toho, aby bol vybavený dostatkom fyzioterapeutov, sestier či pohotovostnou službou,“ hovorí Zálešáková.
Podľa generálnej riaditeľky Kúpeľov Starý Smokovec Eleny Sulírovej u nás neexistujú štandardy na vybavenie kúpeľov. „Potom príde Sorea, ktorá urobí vírivku, saunu a fitness a ponúka to ako liečebné zariadenie. Turisti vôbec netušia, že nie sú v kúpeľnom zariadení. My v kúpeľoch investujeme do zdravotníckeho vzdelávania a školenia personálu, a to nemá byť medzi nami rozdiel?“
Európsky zväz kúpeľov teraz vypracúva zjednocujúce kritériá pre kúpeľné miesta štátov EÚ. Podľa Zálešákovej ak Slovensko v predstihu prijme svoj problematický zákon o kúpeľoch, nadlho nás to vyradí z európskeho kúpeľného štandardu. „Je paradox, že slovenský zákon teraz nič netlačí, aby musel byť schválený. Spôsob prípravy vyvoláva skôr domnienky o účelovosti.“
TÁŇA RUNDESOVÁ
Počet nevybavených návrhov na kúpeľnú liečbu k 28. februáru 2001
Bratislava-mesto 4082
Západoslovenský región 12 434
Stredoslovenský región 15 686
Východoslovenský región 12 429
Spolu 44 631
Ako klesá počet poukazov Sociálnej poisťovne
Rok 1994 88-tisíc
Rok 1997 102-tisíc
Rok 1999 89-tisíc
Rok 2000 67-tisíc
Rok 2001 50-tisíc