Únia žiada susedov o zastavenie prílevu ilegálnych prisťahovalcov
LUXEMBURG 15. apríla (SITA/Reuters) - Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ) v pondelok podporili výzvu talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý vyzval nečlenské krajiny, aby urobili viac na zabránenie prílevu ilegálnych pr
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
isťahovalcov do krajín európskej pätnástky. "Plne si uvedomujúc závažnosť situácie, Rada ministrov zdôrazňuje absolútnu potrebu dosiahnuť efektívnu spoluprácu medzi krajinami pôvodu a tranzitnými krajinami v boji proti ilegálnemu prisťahovalectvu," uvádza sa vo vyhlásení prijatom ministrami zahraničných vecí.
Po tom, ako v marci do sicílskeho prístavu priplávalo na zhrdzavenej obchodnej lodi tisíc kurdských utečencov, vyhlásilo Taliansko v oblasti prisťahovalectva výnimočný stav. Rím naliehal na svojich európskych partnerov, aby prikročili k potrebným opatreniam vo vnútri i mimo hraníc EÚ. Pred pondelňajším rokovaním zaslal Berlusconi - v súčasnosti aj minister zahraničných vecí - predsedníckemu Španielsku list, v ktorom naliehal, aby sa ministri na svojej schôdzke venovali aj tomuto problém.
Podľa diplomatov vyjadrili šéfovia diplomacie členských krajín "veľkú podporu" Berlusconiho iniciatíve za lepšiu integráciu spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky a potrebu "zaoberať sa týmto problémom bez toho, aby sa z EÚ stala nedobytná pevnosť".
Berlusconi vo svojom liste navrhol, aby si niektoré štáty susediace s EÚ boli viac vedomé tohto problému a k tejto otázke sa vrátil znovu v pondelok, keď poznamenal, že niektoré lode s utečencami prešli cez Suezský kanál. "Povedal, že existujú námorné zákony, ktoré by mohli byť použité na zastavenie týchto lodí a že Egypt je treba povzbudiť, aby tieto zákony využil," citoval Berlusconiho nemenovaný diplomat.
Podobne ako Taliansko, aj Španielsko, Grécko a Francúzsko susedia na juhu so Stredozemným morom a pravidelne čelia prílevom ilegálnych prisťahovalcov. Niektorí zostávajú, iní pokračujú v ceste do ďalších členských krajín. EÚ sa v roku 1999 dohodla na vytvorení spoločnej politiky - vrátane zahraničnej politiky - o azyle a prisťahovalectve. Vo februári prijala ambiciózny akčný plán boja proti ilegálnemu prisťahovalectvu, vrátane prísnejších kontrol na vonkajších schengenských hraniciach a repatriácie, ktorá jej umožní vrátiť späť nežiaducich