BRATISLAVA 15. apríla (SITA) - Duray podporil Orbána v nacionalistickej rétorike. Pod týmto titulkom informuje Pravda o predvolebnom zhromaždení, ktoré v Budapešti zorganizoval FIDESZ - MDF maďarského premiéra Viktora Orbána. S podporným posolstvom vystúp
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
il aj podpredseda Strany maďarskej koalície Miklós Duray.
Orbán sa pokúsil na zhromaždení zmobilizovať svoju voličskú základňu pred druhým kolom parlamentných volieb v Maďarsku, v ktorých zatiaľ ťahá za kratší koniec. "Felvidék je s vami, felvidék ťa podporuje, Viktor," vyhlásil slovenský politik, doplniac, že ako sa darí Maďarsku, tak sa darí celej Karpatskej kotline, a vyzval na zjednotenie národa. Predseda SMK Béla Bugár v reakcii na vystúpenie Duraya povedal, že ho nemožno chápať ako stanovisko Strany maďarskej koalície, ale ako jeho osobnú aktivitu. Priznal pritom, že o Durayovej ceste do Budapešti nevedel. Ako dodáva Práca, maďarský výraz Felvidék znamená Horné Uhorsko, čiže Slovensko chápané ako súčasť veľkého Maďarska.
Ekonomický rast, pokles nezamestnanosti, ako aj rozvoj v sociálnej a regionálnej oblasti by malo Slovensku priniesť dodržiavanie princípov Európskej charty pre malé podniky, ktorej prijatie začiatkom apríla odobrila vláda SR. Slovenská republika sa k deklarácii charty pripojí aj jej podpisom na stretnutí kandidátskych krajín a Európskej komisie, ktoré sa uskutoční v dňoch 23. a 24. apríla na konferencii v slovinskom Maribore. Prijatie charty sa bude oficiálne deklarovať na Medzinárodnej konferencii o malom a strednom podnikaní v SR, ktorá sa uskutoční v Bratislave od 25. do 26. apríla. Informujú Hospodárske noviny.
Protest proti izraelskej vojenskej ofenzíve na palestínskych územiach vyjadrili v sobotu večer v európskych mestách desaťtisíce demonštrantov. Ako informuje Sme, v uliciach Londýna pochodovalo 15-tisíc ľudí a žiadalo ukončenie útokov. V Amsterdame vypukli zrážky medzi demonštrantami a políciou. V Istanbule sa na protestnom zhromaždení, najväčšom od začiatku izraelskej ofenzívy, zúčastnilo viac ako 5-tisíc ľudí. Demonštranti zapaľovali izraelské zástavy a žiadali demisiu tureckého premiéra Bülenta Ecevita. Ten označil izraelský postup voči Palestínčanom za genocídu, ale neskôr sa za tento výrok ospravedlnil.
Súdiac podľa viacerých prieskumov aj Slováci si želajú viac integrácie a prehlbovanie spolupráce medzi jednotlivými štátmi. Je zrejmé, že stojíme na križovatke a ocitáme sa v určujúcej chvíli svojej existencie. Píše Hospodársky denník. Môže byť pre nás povzbudením, že sa množia zahraničné hlasy, že rozšírenie EÚ o náš štát a ďalšie krajiny strednej a východnej Európy sa nezvratne blíži. Našou najlepšou odpoveďou je posilnenie spolupráce. Asi by sme boli neprezieraví, ak by sme odmietali tvrdenie, že vzhľadom na proces globalizácie potrebujeme viac a nie menej Európy. Isto aj väčšina našich ľudí si želá, aby EÚ bola silná a aby hrala významnú úlohu vo svete a aby aj Slovensko bolo jej rovnocennou súčasťou.
Akreditácia agentúry SAPARD je podpísaná. Vyhlásil to minister pôdohospodárstva SR Pavel Koncoš na piatkovej Republikovej rade Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností. Ako informujú Roľnícke noviny, deň predtým ju v Bruseli podpísal komisár Európskej komisie pre poľnohospodárstvo Franz Fischler. Na obavy poľnohospodárov, či štát nájde dostatok prostriedkov na spolufinancovanie programu SAPARD Koncoš povedal, že aj keď sa zdroje na program nečerpali, financie sa počas troch rokov hromadili na zvláštnom účte a teraz by mali byť k dispozícii tým, ktorí úspešne obstoja vo výberových konaniach.