EP: Búrka kvôli Benešovým dekrétom ešte nie je zažehnaná
BRATISLAVA 15. apríla (SITA) - Jedno gesto problém dekrétov nerieši. Uistenie, že podľa únie nebránia vstupu Českej republiky (ČR) do Európskej únie (EÚ), ukazuje len ústretovosť európskych "úradníkov", píše český internetový denník iDnes. Pre Európsky pa
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rlament (EP), kde hladinu rozbúrili nedávne výroky českých politikov, to zatiaľ veľa neznamená: tu pretrváva boj o to, či dekréty prekážajú alebo neprekážajú vstupu ČR. V súčasnosti však prevažuje názor, že aspoň pred českými voľbami je potrebné byť opatrný.
"Ide o to, aby sa celá vec čo najviac stiahla z volebného boja - ten iba vyvoláva emócie, zjednodušuje, tlačí k radikalizmu," cituje iDnes rakúskeho socialistu Johannesa Swobodu. Podľa pravicových a ľavicových poslancov parlament pravdepodobne počká na názor nezávislých právnikov, ktorí majú dekréty posúdiť. "Jasne sme si stanovili, že teraz sa zdržíme akéhokoľvek rozhodnutia. Počkáme na právny posudok," uviedol vplyvný pravicový poslanec Hartmut Nassauer.
Podľa šéfa zahraničného výboru EP Elmara Broka má byť posudok pripravený do leta. Dovtedy bude v správe parlamentu o rozšírení EÚ asi len jeden odsek o dekrétoch. Rad vplyvných poslancov dúfa, že v dlhšom časovom odstupe bude možné nájsť rozumné riešenie problému. Obávajú sa najmä toho, že Prahy priletí ďalšia ničivá iskra a odpáli s námahou hasený sud pušného prachu.
Podmienky pre výbuch sú v parlamente ideálne, konštatuje iDnes. "Päť percent ľudí je (sporom o dekréty) veľmi nadšených. Päť percent je veľmi znepokojených. A deväťdesiat percent sa pýta: Čo sú to Benešove dekréty?" uviedol britský labouristický poslanec Philip Whitehead. Táto neznalosť je ideálnou pôdou pre všetkých, ktorí chcú v tejto otázke postaviť parlament proti ČR - zvlášť po tom, keď českí politici toľko obhajovali vysídľovanie sudetských Nemcov. "Teraz majú tí, kto chceli robiť v parlamente z dekrétov tému, viac podpory než kedykoľvek predtým," varuje bývalý šéf parlamentu, socialista Klaus Hänsch. Podľa neho Praha iba žne dôsledky svojej politiky.
A nejde iba o dekréty, pokračuje iDnes. "Keď čítam a počúvam, že stojíme pred rovnakým sprisahaním ako v roku 1938, je to urážka pre každého, kto tu robí politiku," reaguje Hänsch na reči o "osi zla" Nemecko-Rakúsko-Maďarsko, ktoré šíri česká pravica. Český postup vo veci dekrétov vyvoláva najdivokejšie úvahy. Tak napríklad Michael Gahler z nemeckej CDU neskrýva obavy, že Klausova strana chce touto cestou zabrániť vstupu republiky do únie. "Tým, že celú vec roznecujú, snažia sa nájsť cestu, ako na iných presunúť zodpovednosť za vznik blokád pre vstup do únie."
Situácia v parlamente stále nie je jednoduchá. Nemecká pravica, ktorá stojí za pripravovaným odsúdením dekrétov, naďalej trvá na tom, že problémy tu sú, a to hneď tri: diskriminácia časti českých občanov, Benešov dekrét o amnestii, ktorá časovo zahŕňa aj obdobie divokého odsunu, a napokon "problém vysídlenia". Ten je podľa Nassauera "najvážnejší".
Iní poslanci tak ďaleko nejdú. Niektorým vadí dekrét o amnestii. Väčšina sa však sústreďuje na to, že české zákony údajne diskriminujú časť českých občanov, ktorí mali "zlých starých otcov". "Ešte v súčasnosti existuje diskriminačná prax v rozhodnutiach českých súdov. Práve tým sa bude parlament zaoberať," vyhlásil Brok. "Teraz musíme skutočne preveriť, či dekréty nemajú právnu pôsobnosť," dodáva socialista Hänsch. Doteraz to parlament vraj iba uznával, ale nijako si to neoveroval.
Možný je ale tiež iný scenár, píše iDnes. Situácia sa ďalej vyostrí, a keď aj do leta bude pokoj, búrka vypukne na jeseň. Októbrové zasadanie, na ktorom má parlament vyjadriť svoju podporu rozšíreniu, by sa potom mohlo stať miestom pre pranierovanie ČR. Potom "budú skutočnými víťazmi iba demagógovia", tvrdí Whitehead. Pokiaľ by parlament odsúdil dekréty tak, ako sa to doteraz navrhovalo, bol by to najtvrdší úder českým šancami na vstup do EÚ. Jeden z hlavných aktérov únie by sa tak vlastne postavil za myšlienku, že Česi neplnia politické kritérium pre svoje členstvo. Pritom EP tiež schvaľuje vstup ČR do EÚ, uzatvára český iDnes.