BRATISLAVA – Bez súhlasu sudcu sa už na Slovensku nebude dať legálne odpočúvať. Odposluch navyše musí schváliť vždy sudca, ktorý bude na rade podľa rozvrhu súdu, a nie ten, ktorého si vyberie tajná služba. Nahrávky sa nebudú archivovať, zakázané je robiť ich prepisy a kópie.
Poslanci schválili novelu zákona o použití informačno-technických prostriedkov. Podľa predkladateľa Jána Langoša zamedzí zneužitiu odposluchov, tajnému sledovaniu a odpočúvaniu osôb.
Niektoré policajné zložky mohli doteraz nasadiť na 24 hodín odposluch aj bez súhlasu sudcu, ktorý potom museli získať dodatočne. Teraz to už bez súhlasu sudcu nepôjde vôbec.
Zákon takisto prísne vymedzuje narábanie so záznamom. Už nebude potrebné skladovať desať rokov všetky nahrávky: „Je absurdné, aby štátny orgán archivoval odpočúvané veci zo súkromia osôb,“ hovorí Langoš. Ak odposluch nepoužijú ako dôkaz pred súdom, bude sa musieť skartovať.
Zákonnosť odpočúvania bude odteraz kontrolovať parlamentný výbor, pravdepodobne brannobezpečnostný. Raz za rok bude o odpočúvaní informovať celý parlament.
Langoš priznal, že doterajší zákon o odposluchoch nebol dobrý. Zhodli sa na tom aj právnici, ktorý robili jeho rozbor: „Zistili, že odposluchy možno používať na politické vydieranie alebo obchodnú činnosť.“ K novelizácii zákona prispel aj minuloročný prípad nezákonného odpočúvania advokáta Romana Kvasnicu. Dôvodom na prijatie novely bola prísnejšia ochrana súkromia, ktorá je v demokratických štátoch samozrejmá. (mož)