Madrid/Havana 12. apríla (TASR) - Španielske predsedníctvo EÚ dnes vyzvalo dočasnú vládu Venezuely, aby rešpektovala demokratické hodnoty a základné slobody a rýchlo zvolala voľby v krajine.
Ako sa uvádza vo vyhlásení zverejnenom v Madride, EÚ je "veľmi znepokojená" nad situáciou v tomto latinskoamerickom štáte. Verí však, že Venezuela môže prekonať krízu "v rámci systému národnej harmónie". Únia pritom zdôrazňuje potrebu ukončenia násilia v krajine.
Venezuelský prezident Hugo Chávez dnes po krvavých nepokojoch, ktoré si vyžiadali najmenej 12 obetí na životoch, ustúpil nátlaku vysokých predstaviteľov armády a rezignoval na funkciu. Chávez požiadal o povolenie odísť do exilu na Kubu, čo však armáda odmietla s tým, že musí niesť zodpovednosť vo vlastnej krajine.
Americká vláda vyhlásila, že ostro sleduje politický zlom vo Venezuele. Ako uviedol popredný predstaviteľ USA cestujúci s ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom do Jeruzalema, USA má záujem o demokraciu a demokratické inštitúcie.
Exprezident Venezuely rozhneval USA upevňovaním blízkych vzťahov s kubánskym prezidentom Fidelom Castrom, ako aj návštevou irackého prezidenta Saddáma Husajna a Líbye. Okrem toho kritizoval americké bombardovanie v Afganistane.
Kuba, otrasená pádom najsilnejšieho spojenca v Latinskej Amerike, pripísala zodpovednosť za vynútenú rezignáciu Cháveza "kontrarevolučnému" sprisahaniu "podvratných" boháčov. Najnovší vývoj je pre Castrovu vládu veľkým politickým úderom, keďže venezuelský exprezident bol obdivovateľom a zástancom kubánskeho lídra.
Zvrat udalostí vo Venezuele vyvolal obavy o dôležité hospodárskej zásobovanie Kuby. Caracas totiž za Cháveza predával Havane 53.000 barelov ropy denne, čo pre ostrov nedostatočne zásobený ropou predstavovalo polovicu dovozu dôležitej suroviny.
"Vo vyvrcholení kontrarevolučných plánov, ktoré často odsudzoval samotný prezident Hugo Chávez, spôsobilo sprisahanie vedené ekonomicky dominantnými triedami v spolupráci s mocnými médiami v ich službách a skorumpovanými politickými intrigami porážku venezuelského prezidenta," uviedol denník kubánskej Komunistickej strany Granma.
Od Chávezovho nástupu k moci sa Venezuela stala najväčším obchodným partnerom Kuby. Stovky Kubáncov sa okrem toho nachádzajú vo Venezuele v rámci športových alebo kultúrnych výmen, pričom množstvo Venezuelčanov dostáva na Kube bezplatnú zdravotnú starostlivosť.
Koniec spojenectva Cháveza a Castra prichádza v čase ochladzovania vzťahov Kuby a Mexika, ktoré bolo tradične dôležitým latinskoamerickým spojencom Havany. Medzi oboma štátmi však vzniklo diplomatické napätie, odkedy Mexiko začalo kritizovať karibský ostrov pre ľudské práva a demokraciu.
Tento týždeň Kuba utrpela ďalší úder od svojho regiónu, keď deväť latinskoamerických krajín pod vedením Uruguaja predložilo Komisii OSN pre ľudské práva dokument vyzývajúci Havanu, aby urobila pokroky v oblasti ľudských práv.