BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Pomoc slovenským inštitúciám, príprava medzisektorovej a medzirezortnej stratégie na riešenie problémov rómskej komunity na Slovensku sú cieľmi twinningového, teda partnerského Phare programu "Zlepšenie situácie Rómov v SR".
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Program je založený na dohode, ktorú podpísali zástupcovia vlád SR a Francúzska v decembri 2001. Dohodu odsúhlasila Delegácia Európskej komisie v SR a za slovenský kabinet ju podpísal vicepremiér Pál Csáky. V praxi začala platiť vo februári
Partnerskými inštitúciami sú za vládu SR podpredseda vlády pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj P. Csáky a splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová. Európsku úniu (EÚ) zastupuje francúzsky expert Michel Digne. Ako predvstupový poradca dohliada na všetky práce, ktoré vyplývajú zo záväzkov dohody. V spolupráci s úradom K. Orgovánovej ich koordinuje priamo na Slovensku.
Ako pre agentúru SITA uviedla Digneova asistentka Miriam Čečetková, jadrom programu, ktorý potrvá do konca roka 2003 je analytická a monitorovacia časť. Poskytne aktuálne informácie o súčasnom stave rôznych rómskych spoločenstiev v SR. Úlohou experta EÚ je zlepšenie spolupráce a komunikácie medzi vládnymi inštitúciami a mimovládnymi organizáciami v SR, ktoré sa venujú Rómom, jeho cieľom je monitorovanie situácie v rómskej problematike na Slovensku a návrh spôsobov jej riešenia. Analytický program tak vláde SR prinesie konkrétne návrhy. Tie budú tvoriť základ aktualizovanej vládnej stratégie pre rozvoj rómskych komunít v SR. Účasť experta EÚ bude zárukou aj pre budúce rokovania o medzinárodnej finančnej podpore projektov. Výsledné analýzy twinningového Phare programu sa budú venovať najmä oblasti výchovy, vzdelávania, zamestnanosti, sociálneho bývania a zdravotníctva, dodala Čečetková.
Phare twinningový program "Zlepšenie situácie Rómov v SR" bol aj témou dnešnej prezentácie v bratislavskom sídle vlády. Na prezentácii sa zúčastnili zástupcovia ambasády Belgického kráľovstva, Veľkej Británie a Kanady v SR, delegácie Európskej komisie v SR, medzirezortnej komisie a poradného zboru Úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity K. Orgovánovej a viacerí zástupcovia rómskej i nerómskej časti tretieho sektora.
Celkový rozpočet programu je 550 tisíc eur, teda viac ako 23 miliónov korún.