Brusel 12. apríla (TASR) - Európska komisia naďalej odoláva rastúcemu tlaku na uvalenie sankcií proti Izraelu. Vzhľadom na nedostatočnú podporu členských štátov EÚ, ktoré musia o tom rozhodnúť jednomyseľne, je potrestanie Izraela sankciami nepravdepodobné.
Mnohí diplomati a experti v Bruseli sa však domnievajú, že aj samotné výzvy a diskusia o sankciách bez ich uvalenia môžu mať pre židovský štát vážne dôsledky. Môžu totiž zvýrazniť diplomatickú izoláciu krajiny, oslabiť dôveru podnikateľov a v neposlednom rade dodať odvahu rôznym militantným arabským skupinám pri ich akciách na podporu Palestínčanov.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi vo štvrtok varoval pred unáhleným rozhodnutím (o sankciách), ktoré by mohlo situáciu ešte vyostriť. Oznámil však, že v pondelok na schôdzke ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu navrhne okamžité zvolanie zasadnutia asociačnej rady s Izraelom, ktoré by sa za normálnych okolností malo konať až v decembri.
Podpredseda komisie Neil Kinnock dokonca v Aténach uvalenie sankcií vylúčil s tým, že takýto krok by bol neefektívny. Obaja tak reagovali na stredajšiu naliehavú výzvu Európskeho parlamentu, ktorý požiadal o pozastavenie asociačnej dohody s Izraelom, ktorá krajine dáva mnohé výhody najmä v obchodnej oblasti.
Rezolúcia EP, ktorá vyzvala tiež na vyslanie medzinárodnej jednotky pod velením OSN na Blízky východ a na uvalenie zbrojného embarga, však nie je pre členské štáty EÚ záväzná. "Rešpektujem rozhodnutie EP, nechcem však pristúpiť k unáhleným rozhodnutiam," odpovedal Prodi.
Hoci je výzva EP nezáväzná, aj tak zvýšila tlak vo vnútri EÚ na prijatie možných tvrdších krokov proti Izraelu. Španielske predsedníctvo varovalo, že prísnejší postoj voči Izraelu bude hlavnou témou pondelkového rokovania šéfov diplomacií pätnástky v Luxemburgu.
Na otázku, či by mohla EÚ pozastaviť platnosť asociačnej dohody, španielsky premiér José María Aznar odpovedal, že "nemožno vylúčiť žiadnu možnosť".
Španielsky minister zahraničia upresnil Josep Piqué upresnil, že existujú krajiny, ktoré si želajú diskusiu o sankciách, ďalšie sú skôr proti. Za sankcie sa opakovane vyslovilo Belgicko, súhlasilo by aj Francúzsko, Švédsko či Fínsko. Naopak jednoznačne proti sú Nemci, Briti a Holanďania.
Mnohí v EÚ sa obávajú, že pozastavenie dohody by prerušilo inštitucionálne vzťahy s Izraelom a ešte viac oslabilo vplyv únie v regióne. Takmer všetky členské štáty však podporujú zvolanie zasadnutia asociačnej rady EÚ-Izrael, o ktorom zrejme ministri v pondelok rozhodnú.
Kritici tvrdia, že to bude len prázdne politické gesto. Ekonomické páky, ktoré EÚ má, na zvýšenie tlaku na Izrael teda zrejme nevyužije. Pozastavenie asociačnej dohody a tým aj obchodných výhod by malo pre Izrael veľké dôsledky.
EÚ je totiž jeho najväčším obchodným partnerom. V roku 2000 predstavoval obchod s EÚ vyše 27 percent izraelského zahraničného obchodu a viac ako 43 percent izraelského dovozu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) im