Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
ČO PÍSALI NOVINY PRED DVADSIATIMI ROKMI

Komunisti vraj obsadili televíziu (Smena, 24. november 1989)

Čo robia stredoškoláci, kým sa vonku protestuje? Niektorí robia brigády. Sovietsky zväz sa nám do revolúcie miešať nebude, Američania chcú od neho vedieť, čo bude ďalej. Vystúpil Dubček, Čarnogurského prepustili. Noviny z čias, keď sa lámal československý

revolučný chlieb.

Dubček predstúpil pred ľud

Ďalšie (mohutnejšie) zhromaždenie... (1. strana)

BRATISLAVA (Od nášho redaktora JURAJA GRESSNERA) - Včera už pred šestnástou hodinou sa na námestí Slovenského národného povstania začali zhromažďovať obyvatelia Bratislavy. Boli medzi nimi mladí, ale aj dospelí ľudia zo všetkých sociálnych skupín.

Mnohí si so sebou priniesli rôzne transparenty s heslami a už pred manifestáciou skandovali heslá, ktorými vyjadrovali rôzne požiadavky - jednotu, demokraciu, slobodné voľby, kádrové zmeny vo vláde a straníckych orgánoch, dôsledné vyšetrenie udalostí zo 17. novembra tohto roku v Prahe a prísne potrestanie ich vinníkov.

O šestnástej hodine vystúpil na provizórnu tribúnu herec Milan Kňažko, ktorý prítomným oznámil, že manifestácia sa má niesť pod heslom Chceme prístup do televízie a tlače. Potom vymenoval niektoré organizácie z celkového počtu 96, ktorých pracovníci sa pripojili k výzvam študentov a k požiadavkám vyjadreným vo vyhlásení Verejnosť proti násiliu.

Na tribúnu vystúpil aj Alexander Dubček, ktorý hovoril o potrebe obrody spoločnosti, ku ktorej majú prispieť nielen mladí ľudia, ale aj ich rodičia. Osobne sa prihlásil k hnutiu Verejnosť proti násiliu. Ďalej vyzval zhromaždenie, aby sa zdržalo nereálnych požiadaviek, ktoré by mohli viesť ku konfrontácii a k ďalšiemu násiliu.

Trojhodinová manifestácia, na ktorej sa zúčastnilo okolo päťdesiattisíc ľudí, sa vyznačovala pokojnou atmosférou. Veľkou mierou k nej prispeli aj príslušníci ZNB, ktorí v okolí námestia SNP riadili dopravu a starali sa o bezpečnosť ostatných účastníkov premávky v uliciach.


Čítajú sa vám noviny zle z monitora? Chcete si ich radšej vytlačiť? Stiahnite si celé vydanie Smeny vo formáte PDF

A čo hovorí Sovietský zväz? Robte si čo chcete

Vnútorná záležitosť spriatelenej krajiny (2. strana)

G. Gerasimov: ZSSR nezasahuje do situácie v Československu

MOSKVA (čstk) - Sovietsky zväz nezasahuje do terajšej situácie v Československu a považuje ju za vnútornú záležitosť spriatelenej socialistickej krajiny. Vyhlásil to na včerajšej tlačovej konferencii v Moskve tlačový predstaviteľ sovietskeho ministerstva zahraničných vecí Gennadij Gerasimov.

Sovietsky tlačový predstaviteľ reagoval na otázku spravodajcu maďarského denníka Népszabadság ohľadne údajného posolstva, ktoré vraj ZSSR nedávno poslal do Československa a v ktorom vyzval vedenie na zmiernenie postoja voči opozícii. Zároveň zdôraznil, že nijaké takéto posolstvo neexistuje.

Gennadij Gerasimov podrobne informoval aj o opatreniach vlády ČSSR zo 16. novembra o dočasnom obmedzení krátkodobých turistických ciest pre občanov zo susedných socialistických krajín.

Prijatie týchto opatrení je výhradne v kompetencii československých orgánov, vyhlásil sovietsky tlačový predstaviteľ.

Zvyšovanie počtu turistických ciest je priaznivým javom, ale, žiaľ, vo viacerých prípadoch turisti porušovali zákony, upozornil Gennadij Gerasimov. Bez ohľadu na platné obmedzenia sa neznižuje počet pokusov o nelegálne prevážanie zakázaného tovaru cez hranice.

V odpovediach na otázky novinárov Gennadij Gerasimov odmietol spojitosť opatrení československej vlády s terajšími udalosťami v Československu. Pripomenul, že opatrenia boli prijaté 16. novembra a terajšie udalosti sa začali o deň neskôr.

Smena: bohatšie noviny pre Bratislavu, chudobnejšie pre východ?

Sme len pre elitu? (1. strana)

Ach tie fámy! Vraj Smena tlačí jedny noviny len pre Bratislavu, ba vraj len pre elitu, iné s chudobným obsahom pre vidiek. Čo my na to? Náš denník má naozaj niekoľko vydaní. - Už štyri desaťročia. Prvé vydanie, určené pre Východoslovenský a Stredoslovenský kraj i Prahu má uzávierku poslednej strany už o 19. hodine, aby sa noviny dostali včas k čitateľom nočným vlakovým a leteckým spojom. Aj to len spravodajské strany, tie vnútorné - predstihovky - sú odovzdané deň vopred. Takže naozaj k čitateľovi v týchto oblastiach sa dostáva menej informácií o večerných udalostiach v Bratislave, alebo materiály z priebehu dňa, na ktoré potrebujú autori viac času. Druhé vydanie, s uzávierkou posledných 30 riadkov o 23. hodine, je vskutku odlišné. Prax to teda nie je nová, podobne ako v dalších novinách - Práci, Mladej fronte.

REDAKCIA SMENA

A čo hovoria Američania? Sú nedočkaví

George Bush je netrpezlivý (2. strana)

PARÍŽ (čstk) - "Zmeny vo východnej Európe sú také rýchle, že netrpezlivo čakám, až ma pán Gorbačov oboznámi so svojimi predstavami, pokiaľ ide o budúcnosť Európy," vyhlásil americký prezident George Bush v rozhovore, ktorý včera zverejnil francúzsky denník Le Figaro. Pokiaľ ide o problém znovuzjednotenia Nemecka Georg Bush odpovedal, že o tom rozhodnú sami Nemci. „Niektorí sa toho obávajú. Chápem problémy pána Gorbačova. Pozerá sa na hranice, myslí na históriu, má obavy. Ale žijeme v roku 1989. Ak sa môžeme poučiť z histórie, môžeme sa obracať aj k budúcnosti. Nechajme Nemcov, nech si vyriešia túto záležitosť," povedal George Bush. Podľa neho niet dôvodu obávať sa, že to povedie k zmene hraníc v Európe.

Čarnogurského oslobodili

Vynesenie rozsudku (4. strana)

BRATISLAVA (čstk) - Na Mestskom súde v Bratislave sa včera vynesením rozsudku skončilo verejné hlavné pojednávanie v trestnej veci JUDr. Jána Čarnogurského.

Senát mestského súdu podľa paragrafu 226, písmeno b) Trestného poriadku oslobodil Jána Čamogurského spod obžaloby mestského prokurátora v Bratislave z trestného činu podvracania republiky podľa paragrafu 98, ods.1 Trestného zákona. V priebehu pojednávania sa zistilo, že skutok, pre ktorý bola naňho podaná žaloba sa síce stal, ale súd ho nekvalifikoval ako trestný čin. Rozsudok doteraz nenadobudol právoplatnosť. Proti rozsudku sa odvolal mestský prokurátor v Bratislave.

Komunistická strana: "Urobme čo najviac pre rozkvet vlasti"

Spoločne podporme dobré veci (4. strana)

PRAHA (čstk) - člen Predsedníctva ÚV KSČ, vedúci tajomník Mestského výboru KSČ v Prahe Miroslav Štépán prehovoril včera popoludní na mítingu robotníkov a technikov ČKD Lokomotivka-Sokolovo a ďalších pracujúcich pražského deviateho obvodu.

Vo svojom vystúpení stručne analyzoval súčasnú situáciu a zdôraznil potrebu cibriť kritické pripomienky a stanoviská tak, aby bolo menej rozporov medzi slovami a činmi.

Poďme do budúcich dní s tým, že dobré veci budú spoločne podporené a o zlých budeme konkrétne rokovať a čo najrýchlejšie sa ich zbavovať. To je základné. Chcem vás požiadať o to, aby zajtra, pozajtra a v nastávajúcich dňoch sme vychádzali z toho, že budeme spoločne žiť v našej socialistickej vlasti, na rozkvet ktorej urobme každý z nás čo najviac, uviedol na záver Miroslav Štépán.

Čo robia stredoškoláci, keď sa vonku štrajkuje?

Pri prameni poznávania (4. strana)

Stredné školy zaujali k súčasnej vnútropolitickej situácii svojský postoj. V uliciach by totiž študentská zvedavosť nedostala adekvátnu odpoveď na iksnásobné prečo. Preto tí, ktorí sa rozhodli podporiť vysokoškolákov, usporiadali brigády. A tí, u ktorých informovanosť má plytké koryto, zasadli pred diskusné stoly.

Včera i predvčerom sa na mnohých stredných školách zišlo žiactvo v telocvični, či v školskej jedálni, kde si vytvorili diskusné strediská. Veľmi zodpovedne sa včera odpovedalo na otázky žiakov Gymnázia Laca Novomeského v Bratislave na Tomášikovej ulici.

Utvorili sa dve sekcie, kde na otázky ekologického, spoločensko-politického charakteru, ale i najnovšej histórie už od ôsmej rána odpovedali profesor Vysokej školy politickej Pavol Mešťan, redaktor Pravdy Ľuboš Kríž, predseda Slovenského zväzu ochrancov prírody Milan Huba, predstavitelia zväzáckych orgánov Jozef Adamovič, Vladimír Obšil, Peter Rúfus vysvetlili žiakom situáciu za stiahnutou oponou divadla. Pri prameni je voda najlepšia, preto ho treba hľadať.

VIERA LIPČÁKOVÁ

Vraj komunisti obsadili Československú televíziu. Nie, iba nám pomáhajú pri ochrane vchodov, tvrdí riaditeľ

Ústredný riaditeľ ČST vyvracia niektoré správy (4. strana)

PRAHA (čstk) - Včera v popoludňajších hodinách informovali niektoré západné oznamovacie prostriedky o tom, že z funkcie ústredného riaditeľa Čs. televízie odstúpil Libor Batrla a že televízia je obsadená orgánmi ministerstva vnútra. Čs. televízia vysielala k tomu jeho stanovisko, v ktorom sa uvádza:

„Sú to dezinformácie. Nie je to pravda. Ďalej riadim čs. televíziu. Rokovali sme dnes so súdruhom Lúčanom, prvým podpredsedom vlády ČSSR, o spôsobe práce ČST v tomto období, najmä pred zasadaním ústredného výboru strany. Vláda ČSSR, ktorá priamo riadi ČST, uložila tejto štátnej inštitúcii a jej riaditeľovi, aby zabezpečil jej bezporuchový chod a plnenie úloh, ktoré z jeho poslania vyplývajú. Ako ústredný riaditeľ som povinný plniť základné úlohy vyplývajúce zo zabezpečovania chodu tohto dôležitého masovooznamovacieho prostriedku. Preto som požiadal o disciplinované plnenie úloh i svojich spolupracovníkov, o zabezpečenie maximálnej objektivity vo vysielaní Čs. televízie.

A pokiaľ ide o obsadenie televízie bezpečnosťou, nie je pravda. Požiadal som iba o výpomoc Obvodné oddelenie ZNB v Prahe 4 pri ochrane vchodov do Čs. televízie, ktorými sa do televízie snažia vstúpiť rôzni ľudia, ktorí s televíziou, ani s programom nemajú nič spoločné."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 3. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 1. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 2. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 5. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Legislative intention - recodification of the corporate law
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 9 273
 2. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 009
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 465
 4. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 363
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 842
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 147
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 964
 8. Po Slovensku na motorke 3 826
 9. Crème de la crème po slovensky 3 240
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 337
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rozhovory ZKH: Beata Balogová, Arpád Soltész, Zoltán Szalay a Márk Finta.

Podľa IPI existuje v Maďarsku koordinovaný systém cenzúry.


a 2 ďalší 22 h

Záchvat svedomia predstieral už pred dvoma týždňami, ale reálne chcel byť potichu poslancom do konca júna.