Básnik, prozaik a esejista, ktorý opustil rodnú Varšavu a žije už vyše 10 rokov v dedinke Wolowiec pri hraniciach so SR, je svojou tvorbou a životnou filozofiou veľkým zástancom stredoeurópskeho kultúrneho priestoru. Jeho manželka má vydavateľstvo a chce v ňom vydávať knihy i slovenských nekomerčných autorov. Práve s týmto cieľom prišiel do Prešova, kde bol jeho hostiteľom s podporou Poľského inštitútu z Bratislavy Valerij Kupka z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity.
A. Stasiuk, ako povedal počas besedy, verí v to, že existuje stredoeurópska kultúra, že stredná Európa je „čosi“ medzi Západom a Ruskom, ale ako dodal, to „čosi“ nevie vypovedať desiatimi slovami. „Píšem o tom knihu už dva roky,“ poznamenal. Je básnikom, ktorý sa realizuje v próze a viac ju má zastúpenú vo svojej tvorbe preto, lebo básňou sa nedá opísať svet tak, ako „by sme chceli“.
Na margo súčasných slovensko-poľských literárnych vzťahov uviedol, že by mohli byť podstatne intenzívnejšie. Ich vydavateľstvo má napríklad podstatne čulejšie kontakty s českými literátmi. Zatiaľ však nevydali ani jednu knihu autora zo Slovenska.
Stasiuk debutoval v roku 1992 knihou poviedok Múry Hebronu. Vyšla mu zbierka poviedok, napísal aj niekoľko ďalších poviedkových súborov a kníh esejí. V slovenčine sa jeho texty objavili minulý rok v Revue svetovej literatúry a v revue RAK. Vlani vyšli v olomouckom vydavateľstve Periplum po česky Haličské povídky.