
FOTO - TASR
BRATISLAVA – Boj na trhu hypotekárnych úverov sa vyostruje. Na trh prednedávnom vstúpila v poradí už šiesta banka, ktorá predáva úvery určené na riešenie bytovej otázky a pridať sa plánujú aj ďalšie. Nárast konkurencie prináša výhody pre ľudí, ceny hypoúverov klesajú, čas ich vybavenia sa skracuje a ponuka produktov sa rozširuje.
Od apríla začala hypoúvery predávať Československá obchodná banka. Vlnu zlacňovania odštartovala HVB Bank Slovakia, ktorá bola predtým na trhu hypoúverov najdrahšia. Podobne ako v minulom roku, aj teraz banky znižovali ceny začiatkom jari, keď sa začína viac stavať a investovať do bývania.
Postupne sa k HVB Bank pridali aj ďalšie banky a sadzby opäť skončili na porovnateľnej úrovni. Novinkou je výraznejšie cenové oddelenie úverov s pohyblivou a pevnou sadzbou. Tie s pohyblivou sú výrazne lacnejšie, ale banka môže ich úroky počas splácania meniť v závislosti od pohybu na finančnom trhu. Ani pevná sadzba však nie je garantovaná na celé obdobie splácania, ale len na štyri alebo päť rokov, prípadne v Tatra banke na desať.
Úvery s pohyblivou sadzbou ponúkajú tri banky a jej výška je 8,45 až 8,5 percenta. Po odpočítaní štátnej prémie, ktorá je na tento rok určená na 4,5 percenta a platí počas celého obdobia splácania, sú to približne štyri percentá. Nárok na prémiu má pritom fyzická osoba na jeden hypoúver do výšky 2,5 milióna korún.
Pri garantovanej sadzbe sa úroky pohybujú od približne deviatich percent do desať percent, čiže po odpočítaní štátneho príspevku je to 4,5 až 5 percent. Po uplynutí času, keď banka nemôže zmeniť sadzby, môžu vzrásť alebo klesnúť v závislosti od situácie na finančnom trhu. Táto zmena by však nemala byť väčšia ako niekoľko percent (napr. 4 % v Istrobanke) smerom nahor alebo nadol.
Pri oboch druhoch úverov však ide o minimálnu sadzbu, cena, ktorú klient naozaj zaplatí, môže byť aj o dve percentá vyššia v závislosti od dĺžky splácania, príjmu a spôsobu ručenia.
Pohyblivé sadzby nebudú reagovať na všetky výkyvy, čiže nemali by sa meniť každý týždeň ako napríklad úroky z vkladov. „Úrok bude závisieť hlavne od situácie na trhu,“ povedal Norbert Lazar, hovorca VÚB. Analytici pritom predpokladajú, že úroky by mali na Slovensku v nasledujúcich rokoch klesať.
Pohyblivé sadzby sú z tohto hľadiska výhodnejšie, povedal Mário Blaščák, analytik Ľudovej banky.
Podľa Viliama Pätoprstého z Unibanky výhodnosť pohyblivých úrokov závisí aj od toho, či banky budú ochotné ich upravovať aj smerom nadol, ak budú sadzby klesať. „Vzhľadom na obdobie, na ktoré sa hypoúvery poskytujú, je pravdepodobnejšie, že ak makroekonomický vývoj bude pozitívny, úroky budú klesať,“ povedal Pätoprstý.
Tí, ktorí uprednostňujú istotu výšky svojich splátok, by si mali vybrať pevné úroky, čo im v prípade negatívneho vývoja v budúcnosti zabezpečí nemennosť ich výdavkov aspoň na určitý čas.