BRATISLAVA – Bez zásadných zmien schválil parlament zákon o Súdnej rade, ktorý prezident vrátil. Po mesiacoch neistoty už nič nebráni jej vytvoreniu a mala by vzniknúť do štvrť roka.
Zákon vyjde v Zbierke zákonov, aj keby ho prezident Rudolf Schuster, ktorý ho parlamentu nedávno vrátil už po druhý raz, nepodpísal. Opozícia je s postupom parlamentu nespokojná a zvažuje podanie na Ústavný súd.
Prezident zákonu vyčítal, že vymenovanie dôvodov na odvolanie člena Súdnej rady ide nad rámec ústavy. Nesúhlasil ani s tým, ako sa v zákone rieši budúcnosť tzv. štvorročných sudcov, ktorým uplynulo funkčné obdobie.
Súdna rada totiž zatiaľ neexistuje, a preto nemôže prezidentovi predložiť návrh na ich definitívne vymenovanie. Prezident tvrdí, že títo dočasní sudcovia už nemôžu byť zákonnými sudcami a situáciu vyrieši len novela ústavy.
Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský povedal, že v minulosti parlament niekoľkokrát volil sudcov na doživotie aj po skončení štvorročného obdobia a funkcia im nezanikla.
Prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák takisto tvrdí, že sudcom mandát zostáva a o ich ďalšom osude rozhodne prezident republiky na návrh Súdnej rady. Majchrák si preto myslí, že Súdna rada by mala čo najskôr začať činnosť.
Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin je rád, že poslanci zákon prijali. Podľa neho však obsahuje viaceré protiústavné opatrenia. „Hlavná protiústavnosť je v tom, že sa vytvára model sudcu, ktorý bude poberať plat, ale nebude pojednávať. Postupne tých sudcov bude okolo 127. Mesačne poberajú plat okolo 35 – 40-tisíc korún.“ Myslí si, rovnako ako prezident, že osud štvorročných sudcov sa mal riešiť novelou ústavy.
Právnici z HZDS Tóthová a Brňák tvrdia, že viaceré ustanovenia zákona sú zrelé na Ústavný súd. „S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou som presvedčená, že Ústavný súd by takémuto návrhu vyhovel,“ hovorí Katarína Tóthová. Na výzvu, aby vymenovala protiústavné ustanovenia, odvetila: „Musím si to presne sformulovať.“
Za zákon zo 120 prítomných hlasovalo 80 poslancov koalície, proti 33 zástupcov opozície. Zdržali sa poslanci HZDS Brňák, Jarjabek, Števček a nezávislý Tuchyňa. Traja poslanci nehlasovali.
(sp)