Rím/New York 11. apríla (TASR) - Za účasti generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana a talianskeho prezidenta Carla Azeglia Ciampiho, avšak za bojkotu USA, sa dnes v Ríme uskutoční slávnosť na počesť vzniku stáleho Medzinárodného trestného súdu (ICC-International Criminal Court), na štatúte ktorého sa zmluvné strany dohodli v Ríme v roku 1998. V sídle OSN v New Yorku totiž dnes v ranných hodinách odovzdalo ratifikačné listiny k rímskej dohode ďalších 10 krajín vrátane Slovenskej republiky - čo je o šesť viac, ako bolo potrebné, aby zmluva nadobudla od 1. júla platnosť.
Podobne ako Norimberský súd po druhej svetovej vojne bude ICC súdiť páchateľov genocíd, vojnových zločinov a ďalších vážnych porušení ľudských práv. Očakáva sa, že súd začne pracovať v roku 2003 a jeho sídlom má byť holandský Haag.
Agentúra Reuters priniesla odpovede na otázky, ktoré ľudí v súvislosti s ICC najčastejšie zaujímajú:
PREČO VZNIKÁ NOVÝ SÚD?
Stály globálny trestný súd v medzinárodnom právnom systéme od skončenia procesov s nacistickými zločincami po druhej svetovej vojne chýbal. Bude súdiť jednotlivcov za najodpornejšie zločiny sveta.
AKÉ KONKRÉTNE?
Genocídu, vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a agresiu, keď sa krajiny raz zhodnú na jej definícii. Zločiny proti ľudskosti zahŕňajú systematické vraždenie alebo mučenie, znásilňovanie a sexuálne otroctvo. Zločiny spáchané pred 1. júlom nie je možné trestne stíhať.
K AKÉMU DÁTUMU BUDE SÚD ZRIADENÝ?
Rímska zmluva z roku 1998 stanovuje, že súd vzniká k 1. júlu. Skutočne fungovať však zrejme začne až v roku 2003 v holandskom Haagu.
EXISTUJÚ AJ ĎALŠIE MEDZINÁRODNÉ SÚDY?
Áno. Medzinárodný súdny dvor (ICJ-International Court of Justice), hlavný súdny orgán OSN, ktorý sa však zaoberá iba spormi medzi krajinami, nie jednotlivcami. Dočasné tribunály založila Bezpečnostná rada OSN pre súdenie jednotlivcov za vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii a za genocídu v Rwande v roku 1994. ICC je stály súd a preto nebude v budúcnosti potrebné zriaďovať ďalšie ad hoc súdy.
AKO SA BUDÚ VYBERAŤ SUDCOVIA A ŽALOBCOVIA?
Súd bude mať 18 volených sudcov zastupujúcich krajiny, ktoré ratifikovali dohodu, s mandátom na jedno deväťročné obdobie. Žiadnu krajinu nebudú zastupovať dvaja sudcovia. Rovnaký deväťročný mandát bude mať nezávislý žalobca, ktorého si zvolia členské krajiny ICC.
AKÁ BUDE JURISDIKCIA ICC?
ICC nebude nahrádzať národné právne systémy, bude zasahovať iba keď národné súdy nebudú schopné vyšetriť alebo stíhať vážne zločiny. Súd sa bude zaoberať prípadom na podnet BR OSN alebo nezávislého žalobcu ICC alebo po schválení trojčlenným panelom sudcov. Krajiny, ktoré ratifikovali zmluvu, môžu odovzdať ICC svojich občanov alebo aj cudzích občanov, ktorí spáchali zločiny na ich území.
KOHO MOŽNO SÚDIŤ?
Kohokoľvek, od hlavy štátu, ktorá vedela o zločine, vydala príkaz na jeho spáchanie, alebo ho kryla, až po radového občana.
MÔŽE ICC SÚDIŤ AJ AMERIČANOV?
Áno, ak by USA nejaký vážny zločin nevyšetrili, alebo trestne nestíhali.
PREČO JE WASHINGTON PROTI ICC?
Demokrati aj republikáni požadujú stopercentnú záruku, že nebude stíhať Američanov. Svetová mocnosť sa obáva, že americkí vojaci vo svete by boli ľahkým terčom pre neopodstatnené alebo ideologicky motivované žaloby. Bývalý prezident USA Bill Clinton podpísal rímsku zmluvu, avšak Bushova vláda zvažuje odstúpenie od zmluvy. Kongres navrhol zrušiť akúkoľvek americkú spoluprácu s ICC.
BUDE MAŤ ICC ČO SÚDIŤ?
Vzhľadom na vylúčenie retroaktivity, súd zrejme spočiatku žiadne vážne prípady nebude mať. Stúpenci ICC sú však presvedčení, že už samotná existencia takéhoto súdu bude pôsobiť preventívne. Právnici považujú ICC za jeden z oporných stĺpov medzinárodného právneho poriadku.
1 žab ed