BRATISLAVA - „Skončil som poľnohospodársku učňovku, mám zváračské oprávnenie a vodičák na nákladiak, ale stále si nemôžem nájsť robotu. Skúšal som to aj v zahraničí, ale tam si dobré miesta chránia pre svojich. Teraz som prihlásený na úrade práce, žijem z podpory u rodičov, ale chcel by som radšej pracovať,“ hovorí dvadsaťročný Ján zo stredného Slovenska.
Armádu nezamestnaných každý rok v lete rozšíria študenti, ktorí si po maturitách alebo učňovských skúškach nevedia nájsť prácu. Ministerstvo školstva by malo v priebehu tohto a budúceho roka zaviesť do škôl nové opatrenia, ktoré by absolventom pomohli zorientovať sa hneď po skončení štúdia.
Vláda včera odsúhlasila 34 opatrení Národného akčného plánu zamestnanosti. Veľa z nich sa týka vzdelávania a rekvalifikácie. V systéme prípravy na život a povolanie by mali školy od septembra presúvať dôraz na rozvíjanie tvorivého myslenia žiakov a študentov.
Jedným z opatrení na rozvoj zamestnanosti medzi absolventmi škôl je aj pokračovanie v zavádzaní predmetu úvod do sveta práce na základných a stredných školách. Do učebných osnov pribudne aj nový tematický celok voľba povolania a rozvoj podnikania. Vláda ešte nevie, ako sa súbor opatrení plánu zamestnanosti odzrkadlí v praxi. „Realizácia opatrení uvedených v materiáli bude mať pozitívne ekonomické dopady, ktoré však v tejto etape nie je možné kvantifikovať,“ píše sa vo vládnej správe minister práce Peter Magvaši.
Pri zamestnávaní sa absolventov škôl závisí aj od druhu skončenej školy. Zo štatistík úradov práce vyplýva, že dlhodobo je najviac nezamestnaných medzi absolventmi stredných odborných škôl a učilíšť. Cez leto sa však nenechajú zahanbiť ani skončení vysokoškoláci. Úrady práce ich napríklad vlani v júni evidovali takmer osemtisíc. Väčšina z nich si však veľmi rýchlo našla prácu a tento rok vo februári ich bolo nezamestnaných iba 1800. (tv)
Nezamestnaní absolventi škôl
druh školy jún 01 september 01 február 02
VŠ 7908 4483 1858
SOŠ 7898 9836 7893
gymnáziá 626 1574 1646
SOU 11 958 14 421 11 888