
FOTO - ARCHÍV
Wilt Chamberlain je najlepším hráčom 56-ročnej histórie basketbalovej NBA. Aspoň podľa mienky mnohých skôr narodených pamätníkov tejto súťaže, Michael Jordan je v ich rebríčku až druhý. Wilt bol z inej planéty. Viaceré jeho výkony sú dodnes rekordmi ligy. Jeden znie ozaj mimozemsky: v marci 1962 nastrieľal v drese Philadelphie sto bodov (!). Keď v októbri 1999 vo veku 63 rokov vo svojom dome v Kalifornii zomrel na zlyhanie srdca, hold mu vzdal aj vtedajší americký prezident Bill Clinton: „Bol jedným z najväčších športovcov dvadsiateho storočia.“
Chamberlain sa narodil 21. augusta 1936 vo Philadelphii, kde sa začala v roku 1959 aj jeho profesionálna kariéra. Po štúdiách na univerzite v Kansase podpísal prvý kontrakt v NBA s tímom Philadelphia Warriors, neskôr hrával za Philadelphia 76ers a štrnásťročné pôsobenie v najkvalitnejšej basketbalovej súťaži ukončil v Los Angeles Lakers.
V marci 1962 utvoril rekord, ktorý zrejme nikto neprekoná: v zápase New York Knicks - Philadelphia Warriors (147:169) dosiahol neuveriteľných 100 bodov! V prvej štvrtine dal 23, v druhej 18, v tretej 28 a v záverečnej 31 bodov. V histórii NBA sa len v ôsmich zápasoch stalo, že jeden hráč nastrieľal 70 a viac bodov. Z toho šesťkrát to bol Chamberlain.
Ako s prvým dievčaťom
„Najviac sa mi na tom zápase páči, že nie je o ňom žiaden filmový dokument či videozáznam. Zachovala sa len škŕkajúca rozhlasová reportáž. Preto ho ľudia po toľkých rokoch neustále prikrášľovali. Stretol som najmenej desaťtisíc fanúšikov, ktorí mi tvrdili, že ten stobodový zápas videli v Madison Square Garden. Pritom sa hralo v Hershey a v hľadisku bolo niečo vyše štyritisíc divákov. Ale to je v poriadku. Ja mám svoje spomienky a oni tiež. Je to ako s prvým dievčaťom - v spomienkach vyzerá lepšie ako v skutočnosti,“ povedal nezabudnuteľný pivotman.
Aj Chamberlainom spomínaná rozhlasová reportáž vznikla vlastne náhodou. Spíker miestneho rádia sa v priebehu zápasu dozvedel, že Wilt sa blíži k streleckému rekordu. Našprintoval do haly a až jeho farbisté komentovanie prilákalo väčšinu priamych svedkov do hľadiska.
Neuveriteľné rekordy
Wilt Chamberlain drží aj ďalšie maximá historických štatistík NBA - 55 doskočených lôpt v jednom zápase, priemer 27,2 doskoku v jednej sezóne, 23 924 celkovo v kariére a priemer 50,4 bodu na stretnutie v ročníku. Počas svojho pôsobenia v NBA dosiahol 31 419 bodov, tento rekord zlepšil až Kareem Abdul-Jabbar v roku 1984.
Zaujímavosťou je, že vo svojich 1205 zápasoch základnej časti NBA a play off sa ani raz nevyfauloval. Wilt je jedným z dvoch basketbalistov, ktorí získali v jednej sezóne (1959/60) titul nováčik roka a zároveň MVP (najužitočnejší hráč). Sedem rokov za sebou (1960 až 1966) bol najlepším strelcom NBA, v jedenástich z celkových štrnástich bol najlepším doskakovačom.
Dávid a Goliáš
Napriek tomu nikdy nebol miláčikom más. Wilt Chamberlain bol hviezdou medzi hviezdami, ale kráľom medzi kráľmi bol iný vtedajší velikán - Bill Russel z Boston Celtics. Večný súboj 216 cm vysokého Chamberlaina s „len“ 210-centimetrovým Russelom ľuďom pripomínal zápas Goliáša s Dávidom. Je jasné, na koho strane boli ich sympatie. Keď Russelov tím zvíťazil, pre všetkých malých ľudí v USA to bolo zadosťučinením. Súperenie dvoch najväčších sokov v histórii NBA malo jasného víťaza. Hoci v individuálnych štatistikách mal prevahu Chamberlain, Russel získaval majstrovské tituly - počas trinástich rokov v NBA ich nazbieral jedenásť. Wilt bol majstrom len dva razy - v sezóne 1966/67 s tímom Philadelphia 76ers a s L. A. Lakers o päť rokov neskôr.
Pritom Chamberlain bol v porovnaní so svojím večným rivalom vraj oveľa inteligentnejší, vtipnejší a prirodzenejší. Žil prostým životom, hoci bol večne stredobodom záujmu médií. Ľudia ho mohli stretnúť v uliciach Los Angeles rovnako, ako ho sledovať na pláži pri volejbale. Nikdy sa neuzatváral pred fanúšikmi. Bol schopný štartovať na maratóne na Havaji alebo odbehnúť preteky na 50 míľ v Kanade. Pre svoju výšku dostal prezývku Wilt the Stilt (Chodúle), ktorú nenávidel. Zdalo sa mu, že z neho robia ľudia akési monštrum. Viac sa mu pozdávalo, keď ho nazvali The Big Dipper (Veľký voz).
Wilt a ženy
O vzruch sa Chamberlain postaral až dávno po skončení kariéry, keď vyhlásil, že mal vo svojom živote pomer s viac ako dvadsaťtisíc ženami. (Tú pravú zrejme nikdy nenašiel, zomrel ako starý mládenec.) Čitateľ nemusí byť Freudom, aby pochopil, že to bola reakcia na nie zriedkavé posmešky, ktorými ľudia Wilta častovali, najmä v súvislosti s jeho výškou. Preto sa rád popýšil svojimi individuálnymi úspechmi vrátane nezmyselného zoznamu žien, s ktorými sa vyspal. Ale možno tým len kompenzoval neistotu, ktorú cítil, a neschopnosť zapáčiť sa vždy každému.
P. S.: Na jedenapolhodinovej poslednej rozlúčke s Wiltom Chamberlainom sa na jeseň 1999 zúčastnilo vyše osemsto ľudí, medzi nimi aj Bill Russell.
PETER ŠEFRÁNEK