Za Srebrenicu môže aj OSN a Holandsko

HAAG - Holandská vláda a OSN sú čiastočne zodpovedné za masakru v enkláve OSN v Srebrenici, kde bosnianski Srbi v júli roku 1995 vyvraždili 7500 bosnianskych Moslimov. Správa, ktorú dala vypracovať holandská vláda, tvrdí, že Holandsko do oblasti vyslalo .


Bosnianske ženy, ktoré prežili srebrenickú masakru, čakajú pred prijímačmi v Sarajeve na zverejnie výsledkov holandskej správy. FOTO - REUTERS



HAAG - Holandská vláda a OSN sú čiastočne zodpovedné za masakru v enkláve OSN v Srebrenici, kde bosnianski Srbi v júli roku 1995 vyvraždili 7500 bosnianskych Moslimov. Správa, ktorú dala vypracovať holandská vláda, tvrdí, že Holandsko do oblasti vyslalo zle vycvičených vojakov a OSN ignorovala riziko masového vraždenia po dobytí srebrenickej enklávy bosnianskymi Srbmi. K masakrám došlo v oblasti vyhlásenej za chránenú zónu OSN.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Široký okruh tých, ktorí sa na tejto politike podieľali, a hlavne jej obhajcovia musia znášať značný podiel zodpovednosti za to, že prehliadali problémy a napokon sa správanie bojujúcich strán vymklo z rúk,“ povedal riaditeľ holandského Inštitútu pre vojnovú dokumentáciu Hans Blom, ktorý správu predstavil novinárom.

Hlavným vinníkom tejto najväčšej masakry v Európe od druhej svetovej vojny je podľa Bloma vtedajší hlavný veliteľ bosnianskosrbských jednotiek generál Ratko Mladič, ktorý vydal príkaz a dohliadal na prevoz moslimských mužov z enklávy a neskôr dozeral na ich hromadné zabíjanie. Masakra vraj nebola vopred plánovaná a Mladič sa pre likvidáciu Moslimov rozhodol až po dobytí Srebrenice. „Udalosti, ku ktorým došlo, nemožno opísať ako akt pomsty, ktorý sa vymkol kontrole. Napriek tomu, že k nim došlo rýchlo a improvizovane, rozsah a priebeh vraždenia jasne ukazujú, že boli organizované. Miesta popráv boli starostlivo vyberané, doprava bola organizovaná a vojaci dostali rozkazy popravy vykonať,“ uviedol Blom.

SkryťVypnúť reklamu

Dôstojníci holandskej jednotky Dutchbat vydali civilistov srbským jednotkám bez odporu. Ženy a deti boli oddelené od mužov a deportované, mužov odviezli a neskôr zabili. Holandskí velitelia pritom rozpoznali isté nebezpečenstvo, i keď na masovú vraždu nemysleli. V skutočnosti nemali ani prostriedky na to, aby mohli proti srbskej presile čokoľvek podniknúť. „Veliteľstvo práporu o tom (zabíjaní) dostalo obmedzené informácie, správy však boli dostatočne alarmujúce,“ tvrdia autori správy.

Vinu nesie i holandská vláda, ktorá vyslala dve stovky slabo pripravených vojakov do bosnianskej vojny na nejasnú misiu: brániť nedefinovanú „bezpečnú zónu“. Vláda, ministerstvo obrany a parlament vraj odmietli pomoc americkej spravodajskej služby. Napokon OSN nedala vojakom jasné inštrukcie, ako garantovať bezpečnosť moslimských utečencov, ktorí sa v srebrenickej enkláve zišli zo širokého okolia.

SkryťVypnúť reklamu

Podiel viny lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča nie je jasný. „Nie je jasné, či (Karadžič) o masových vraždách vopred vedel. Vzťahy medzi Karadžičom a Mladičom boli zlé a účinne spolu nekomunikovali,“ povedal Blom. Mladič a Karadžič ostávajú od vznesenia žalôb za genocídu v súvislosti s obliehaním Sarajeva a srebrenickou masakrou na slobode.

Obvinenie z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou obsahuje aj bosnianska žaloba proti bývalému juhoslovanskému prezidentovi JZR Slobodanovi Miloševičovi. Holandskí experti však nenašli žiadne dôkazy, ktoré by ju potvrdzovali.

Autori správu vypracovali na základe desaťtisícov dokumentov a výpovedí viac ako 900 svedkov. Okrem procesu s Miloševičom môže ovplyvniť aj politiku v Holandsku, kde sa po srebrenickej masakre zakorenil pocit kolektívnej viny. V máji sa v krajine uskutočnia voľby. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 534
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 208
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 908
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 857
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 809
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 467
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu