ne s kancelárom Gerhardom Schröderom.
Putin uisťoval, že vtedy nešlo o žiadne „jamesbondovské“ dobrodružstvo. Bola to „rutinná práca“ a „spracovanie informácií“, povedal Putin. „Žiadne utekanie po kanáloch alebo divoké strieľanie.“ Svoju päťročnú aktivitu v Drážďanoch v druhej polovici 80. rokov už ale viac nerozvádzal.
Ruský štátnik, ktorý plynule hovorí aj po nemecky, v televíznom programe využil služby tlmočníka.
Na nemecké vtipy, ktoré vraj ruský prezident Schröderovi rozpráva a ktorým sa kancelár rád smeje, neprišlo.
Putinovo živé vystúpenie, vysielané z Weimaru, dohovorila televízia na poslednú chvíľu. Prezident, ktorý sa teší v Nemecku značnej popularite, je vo Weimare na dvojdňových rozhovoroch so Schröderom.
Podľa prieskumu denníka Bild je Putin pre 47 percent Nemcov dokonca „najpopulárnejším prezidentom zo zahraničných politikov“. Putin predbehol britského premiéra Blaira, amerického prezidenta Busha a francúzskeho prezidenta Chiraca.
Putin aj Schröder v programe ospevovali vzájomné priateľstvo, ktoré medzi nimi vzniklo. Ruský prezident vraj minulý rok v septembri, keď bol v Nemecku na štátnej návšteve, dokonca vzájomný vzťah podrobil „skúške“. Súčasťou programu bola aj návšteva Drážďan a Putin sa tam chcel stretnúť s niekdajšími „obyčajnými“ známymi z rodiny jedného pracovníka niekdajšej východonemeckej tajnej služby Stasi, ktorú ako agent KGB poznal.
„Chcel som to urobiť v tichosti, aby s tým kancelár nemal problémy,“ povedal Putin. „Gerhardova odpoveď ma ale prekvapila,“ vyhlásil o svojom priateľovi, s ktorým si tyká. Kancelár to údajne považoval za Putinovu naprosto osobnú vec a nechal jeho priateľa pozvať na spoločný vládny obed a tiež na výlet parníkom po Labe.
LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk,
Berlín