Anežku Přemyslovnu vyhlásili za svätú Svätorečenie Anežky Přemyslovny (12. strana) RÍM (čstk) - Anežku Přemyslovnu včera v chráme sv. Petra vo Vatikáne vyhlásil pápež Ján Pavol II. za svätú. Je to prvá česká svätica od roku 1720, keď bol kanonizovaný sv. Jan Nepomucký. Prvým naším svätcom, ktorý bol za svätého vyhlásený 4. júla 1204, je sv. Prokop.
Anežka, dcéra Přemysla Otakara I. a Konstancie Uhorskej, odmietla moc a bohatstvo a venovala celý svoj život chudobným a chorým. Z jej podnetu bol vybudovaný ženský kláštor klarisiek v Prahe, mužský františkánsky kláštor a špitál na brehu Vltavy.
Na akte svätorečenia sa zúčastnila čs. vládna delegácia na čele s ministrom kultúry ČSR Milanom Kymličkom. Prítomný bol pražský arcibiskup František, kardinál Tomášek, početní biskupi a takmer 8000 veriacich z Československa.
Vedúci delegácie Milan Kymlička v rozhovore s československými novinármi v Ríme zdôraznil, že vláda ČSSR a všetok náš ľud majú veľmi úzky, tradíciami vypestovaný vzťah k svojej histórii. Anežku Pŕemyslovnu považujeme za jednu z významných osobnosti tejto histórie a oceňujeme jej v ráde klarisiek, povedal minister.
Minister Milan Kymlička dalej uviedol, že svätorečeniu Anežky Premyslovny V predchádzalo minulý týždeň v Prahe zhromaždenie organizované ministerstvom kultúry a pražskou kapitulou, na ktorom sa zišli zástupcovia politického a hospodárskeho života s predstaviteľmi cirkvi a pripomenuli si históriu života, diela a odkazu, ktorý nám zanechala nielen Anežka Pŕemyslovna, ale celá jej doba, a ktorý musíme ako súčasť kultúrneho bohatstva našej vlasti dalej rozvíjať. Za nesmierne dôležitú udalosť označil svätorečenie Anežky Premyslovny aj kardinál František Tomášek, arcibiskup p/ažský a prímas český.
Čítajú sa vám noviny zle z monitora? Chcete si ich radšej vytlačiť? Stiahnite si celé vydanie Smeny vo formáte PDF
V závere rozhovoru vyjadril nádej, že nadchádzajúce rokovanie československej delegácie vo Vatikáne povedie k ďalšiemu rozvoju vzťahov medzi ČSSR a Vatikánom. Zmienil sa v tejto súvislosti aj o probléme s obsadením niektorých diecéz, ktoré sú doteraz .bez biskupa. Kardinál František Tomášek, arcibiskup pražský a prímas český, bol v sobotu vo Vatikáne prijatý pápežom Jánom Pavlom II.
Poliaci sa búria. Kričia: Sovieti domov. Pes, ktorý breše... (12. strana) VARŠAVA (čstk) - Do demonštrácie protisovietskeho a protikomunistického zamerania vyústilo zhromaždenie k výročiu štátnej nezávislosti Poľska, ktoré sa konalo 11. novembra neskoro večer v centre Varšavy.
Po bohoslužbách v katedrále sv. Jána sa vydal k hrobu Neznámeho vojaka sprievod, ktorého iniciátormi bolo 13 skupín tzv. mimoparlamentnej opozície extrémistického a nacionalistického zamerania na čele s Konfederáciou nezávislého Poľska. Zúčastnili sa na ňom aj niektorí poslanci Sejmu a senátori za Solidaritu, duchovní a predstavitelia alternatívneho Zväzu harcerov republiky.
Z radov demonštrantov sa ozývali heslá „Preč s komúnou", „Sovieti domov" atď. Na zhromaždení pri hrobe Neznámeho vojaka ako aj vo vyhlásení menovaných skupín sa tvrdilo, že „polovica Poľska je doteraz pod sovietskou okupáciou" a že ZSSR vraj veľa desaťročí „okrádal Poľsko ako svoju kolóniu". Autori vyhlásenia okrem iného žiadali, aby Kaliningradská oblasť RSFSR bola odovzdaná „poľskej Litve", hlásali myšlienku utvorenia akéhosi „zväzu národov oslobodených od sovietskeho jarma" a žiadali revíziu terajších poľsko-sovietskych hraníc, ale súčasne i zachovanie „nedotknuteľných" hraníc s NDR.
A čo na naše prasce literatúra? Lyrické prasce (12. strana) Dôchodkový vek a kopa času vnukli západonemeckému agronómovi myšlienku zaoberať sa prasatami v literatúre. A tak Karí Heinz Groskreutz prišiel na to, že „pušíci" poskakujú okrem iného v Homérovej Odyssei, E. A. Poe obdivuje ich inteligenciu a vôbec zamestnávajú múzy mnohých básnikov a mysliteľov. Najväčšiu frekvenciu týchto kvičiacich tvorov však vykazuje mytológia. V germánskych ságach epos Edda - jazdí na obrovskom kancovi dokonca boh svetla Freyr. (dum)
Za manželský sex do väzenia Puritánski Američania (12. strana Spojené štáty sú napriek svojej nelichotivej morálnej povesti pru-démejšie, ako by sa zdalo. Podľa zákona je v 25 štátoch zakázaný orálny a análny pohlavný styk medzi manželmi. Vo Washingtone sa príliš eroticky založený manželský pár vystavuje riziku pokuty 1000 dolárov, ba až desaťročnému väzeniu za „neprirodzený sex". V štáte Georgia pobýva pre takýto paragraf 35 osôb za mrežami.(dum)
Kolobeh peňazí za socializmu Skvelá organizácia (12. strana) D SKVELÁ ORGANIZÁCIA Množstvom tovaru dovezeného do ZSSR poľskí turisti čoskoro dostihnú a predstihnú naše vlastné ministerstvo obchodu, konštatuje ironicky týždenník Argumenty i fakty v reportáži zo sovietsko-poľských hraníc. Sieť funguje napríklad takto: V NSR alebo v Západnom Berlíne sa nakupujú počítače, cez Poľsko sú dopravené do ZSSR, kde sa predajú veľkoobchodníkom-družstvám alebo súkromníkom, jednoducho tým, ktorí môžu zaplatiť v hotovosti. Potom sa sovietske ruble nelegálne vymenia za zlato alebo doláre, ktoré sú na našom čiernom trhu zatiaľ lacnejšie než v Poľsku. Potom je už len technickou záležitosťou dopraviť doláre cez sovietske colnice na juh, cez Rumunsko a Bulharsko do Turecka. Tam sa za ne kupuje spotrebný tovar, ten sa spolu s turistami vracia do ZSSR a tak sa dostane k priekupníkom. Získané ruble sa vymenia za zlato alebo za doláre, (ČSTK)
O situácii v Nemecku. Nechcete radšej ostať u nás? Egon, len tak ďalej! Vyše 2,7 milióna občanov NDR zatiaľ využilo nové predpisy pre cesty do zahraničia BERLÍN (čstk) - Aj v sobotu využili desaťtisíce občanov NDR nové predpisy pre cesty do zahraničia a vycestovali do NSR alebo Západného Berlína. Podľa oznámenia Ministerstva vnútra NDR udelili pasové orgány Ľudovej polície NDR od štvrtkovej noci do soboty 13.00 h asi 2,7 milióna vycestovacích povolení pre súkromné cesty. Počet vybavených žiadostí o trvalé vysťahovanie dosiahol do sobotňajšieho rána 8160.
V snahe čo najviac uľahčiť cesty občanov NDR do Západného Berlína a späť prijala vláda NDR v piatok rozhodnutie o zriadení deviatich nových hraničných priechodov. Štyri z nich otvorili už v sobotu, zostávajúcich päť začne prevádzku do utorka. Na nevyhnutných stavebných úpravách sa podieľajú príslušníci vojsk Pohraničnej stráže NDR.
Napätá situácia v sobotu opäť panovala pri Brandenburskej bráne, kde sa priebežne zo západoberlínskej strany trvalé zdržiavalo asi 1000 ľudí. Tu však hraničný priechod nie je a ani sa s jeho zriadením neráta. V ranných hodinách niekoľko výtržníkov zo Západného Berlína pomocou traktorov strhlo z hraničného múra jeden panel. Osoby, ktoré vzniknutou medzerou prenikli na územie NDR, zatlačili pohraničiari vodnými delami späť. Z druhej strany zasahovala západoberlínska polícia. Poškodené miesto potom zacelili. V hraničnom pásme pri Brandenburskej bráne teraz hliadkuje asi 200 pohraničiarov. V popoludňajších hodinách sa situácia čiastočne upokojila.
Počínanie výtržníkov v sobotu v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RIAS kritizoval západoberlínsky primátor Walter Momper. Vyzval na rozvážnejšie konanie a na upustenie od podobných akcií, ktoré by mohli situáciu vyostriť.
Na základe návrhu NDR sa v sobotu na hraničnom priechode Friedrichstrasse - Check Point Chariie, uskutočnilo rokovanie medzi bezpečnostnými zložkami NDR a Západného Berlína. Západoberlínsky policajný prezident Georg Scherz príslušníkov pohraničnej stráže NDR ubezpečil, že bezpečnostné orgány v Zá* pádnom Berlíne urobia všetko pre zachovanie pokoja, poriadku a rozvahy. Niekoľko hodín po skončení 10. zasadania ÚV SED sa na berlínskom námestí Akadémie v centre hlavného mesta NDR uskutočnila masová manifestácia, ktorú usporiadal Mestský výbor SED v Berlíne.
K desaťtisícom pritomných prehovorili robotníci, vedci a protifašistickí bojovníci, ktorí žiadali zásadnú obnovu celej spoločnosti a SED. V prejavoch niektorých rečníkov sa objavila požiadavka zvolať mimoriadny zjazd SED. Heslá na transparentoch nad hlavami účastníkov vyjadrovali jednoznačnú podporu politike nového vedenia SED. Egon, len tak ďalej, stálo na mnohých z nich.
Na záver manifestácie prehovoril generálny tajomník ÚV SED a predseda Štátnej rady NDR Egon Krenz. Povedal, že SED a NDR má pred sebou veľké dielo - socializmus ekonomicky efektívny, politicky demokratický a morálne čistý.
Ďalej uviedol, že najnovšie opatrenia v oblasti cestovania občanov NDR do zahraničia sú vyjadrením toho, že to SED s politikou obnovy myslí vážne. Za jeden z hlavných cieľov akčného programu, prijatého práve skončeným. 10. zasadaním ÚV SED, označil Egon Krenz znovuzís-kanie dôvery ľudu.
ZÁPADNÝ BERLÍN - Pred Schoneberskou radnicu v Západnom Berlíne sa v sobotu večer zhromaždilo viac než dvadsaťtisíc ľudí, aby uvítali rozhodnutie NDR o nových úpravách v cestovaní svojich občanov. Hlavnými rečníkmi na tomto zhromaždení boli západonemecký spolkový kancelár Helmut Kohl, minister zahraničných vecí NSR Hans-Dietrich Genscher a západoberlínsky primátor Walter Momper.
Walter Momper pripomenul, že v NDR sa teraz píše nová kapitola nemeckých dejín, pričom zdôraznil, že 9. november „nie je dňom znovu-zjednotenia, ale znovustretnútia". Občanom NDR blahoželal k „pokojnej, demokratickej revolúcii v ich krajine". Všetci, ktorí NDR chcú opustiť, by mali zvážiť, či by nemohli mať viac dôvery v proces obnovy a či nié sú viac potrební v NDR. Nie je vylúčené, že pokiaľ ide o demokratickú kultúru, Západ sa v budúcnosti od NDR ešte hocičomu priučí, povedal Walter Momper.
BONN - Západonemecký kancelár Helmut Kohl usporiadal v sobotu v Bonne po mimoriadnom zasadaní vlády NSR tlačovú konferenciu. Vyhlásil, že sa čoskoro stretne s najvyšším predstaviteľom NDR Egonom Krenzom, aby prerokovali vývoj vzťahov medzi oboma nemeckými štátmi. Helmut Kohl a Egon Krenz v sobotu predbežne prediskutovali niektoré naliehavé otázky v telefonickom rozhovore. Na tlačovej konferencii bolo oznámené, že počas tohto rozhovoru bola dosiahnutá dohoda o návšteve mlnistra-vedúceho úradu spolkového kancelára Rudolfa Seitersa v NDR 20. novembra. Počas tejto návštevy budú dohodnuté podmienky stretnutia medzi Helmutom Kohlom a Egonom Krenzom.
Svet upriamuje pozornosť na vývoj v NDR — Ozvena spôsobená mlčaním Sociálno-politický pohyb v Nemeckej demokratickej republike, ktorý nemá obdobu od vzniku tohto štátu, je neustále na prvom mieste vo svetových oznamovacích prostriedkoch. Situácia sa v tejto krajine mení doslova z hodiny na hodinu. Otvorenie hraníc z NSR spôsobilo explóziu. V sobotu odchádzalo do susedného nemeckého štátu približne desaťtisíc ľudí za hodinu. Len pred bavorskou hranicou sa vytvorila kolóna áut dlhá šesťdesiapäť kilometrov. Pohyb neustal ani na našej hranici s NSR. Dôležité je však pritom to, že mnohí s týchto ľudí odchádzajú iba na krátku návštevu. Akoby sa na vlastnej koži chceli presvedčiť, že berlínsky múr prakticky stratil význam. Bezpochyby najvýznamnejšou udalosťou, ktorá výrazne ovplyvnila politický kvas v krajine, bolo 10. plenárne zasadanie ÚV SED, ktoré sa konalo minulý týždeň. Hneď v jeho úvode odstúpilo na návrh Egona Krenza stranícke vedenie politického byra. Stalo sa tak iba deň po demisii vlády. Egon Krenz, ktorého ústredný výbor potvrdil voľbou v najvyššej straníckej funkcii, potom analyzoval situáciu a vo svojom prejave poukázal na cesty možnej nápravy či skôr obnovy v krajine. Mnohí občania NDR, ktorí stratili zábrany po desiatkach rokoch mlčania a otvorene hovoria o všetkých problémoch, vyjadrili aj v sobotňajších manifestáciách v krajských mestách presvedčenie, že cesta k demokratickej spoločnosti sa otvorila práve teraz. Mnohí požadovali zvolanie mimoriadneho zjazdu, ktorý by teraz po odstránení posledných prvkov kultu osobnosti a subjektivizmu v riadení, mal umožniť zásadné kroky k obratu. Dlhý čas zostávali záujmy a požiadavky prichádzajúce zdola bez odozvy. Socialistická demokracia bola redukovaná iba na princíp demokratického centralizmu a centrálneho riadenia, ktorý potláčal iniciatívu pracujúcich. Nie je treba hlasno súhlasiť, stačí ticho neprotestovať, hovorili mi ešte pred niekoľkými rokmi robotníci z prístavného mesta Wiesmar. Dozvedel som sa o apatii umocňovanej strachom, ktorá vládla medzi pracujúcimi. Hovorili o tom, že a ékoľvek spochybňovanie rozhodnutia straníckye orgánov sa dostávalo do záznamov bezpečnosti, čo neskôr mohlo mať pre konkrétnu osobu nemilé dôsledky. Tým, ktorí tieto hlásenia podávali, robotníci hovorili „oficiálny kábel". V takejto atmosfére sa rodila nedôvera v úprimnosť vyhlásení, podľa ktorých sa robotnícka trieda a inteligencia mala v širokej miere zapájať do riadenia spoločnosti. Možno sa bude zdať paradoxné, že napriek mlčaniu prišla ozvena tohto dlho nevysloveného nesúhlasu. Tento bumerangový efekt je však zákonitý. Teraz zasiahol prakticky všetky sféry života krajiny. Diskusia teraz prebieha v krajine na veľmi širokej platforme. Zapojili sa do nej rôzne strany, spoločenské, organizácie i opozičné hnutia. Na ich čele stojí Nové fórum, ktoré vzniklo v polovici septembra a v týchto dňoch už ministerstvo vnútra zvažuje, či bude oficiálne uznané. Výsledok tejto diskusie bude tvoriť náplň a program straníckej-konferencie, ktorá sa uskutoční v polovici decembra. Jej úlohou bude tiež posúdiť akčný program obnovy všetkých sfér života v krajine. Veď bez nadsádzky možno povedať, že trvalý odchod státisícov obyvateľov zo svojej vlasti je národnou tragédiou. Práve preto sa udalosti v tejto krajine odohrávajú v závratnom tempe, lebo vedenie chce urobiť všetko, aby zabránilo chaosu a rozvratu. Už dnes prináša odchod občanov veľké škody. Do vyprázdnených ambulancií prichádzajú vojenskí lekári i študenti medicíny, prázdne miesta vo fabrikách sa zapĺňajú brigádnikmi. Za volantmi autobusov v hromadnej doprave tiež vidieť vojakov
Ešte pred nedávnom prichádzali k odberateľom novín a časopisov poštári a s príslovečnou nemeckou precíznosťou im vracali peniaze za niektoré sovietske periodiká, napríklad Sputnik, ktoré boli v NDR zakázané. Tento fakt pred rokom mnohých pobúril. Dnes sa však glasnosti a objektívnej informovanosti doširoka otvorili brány. Do kín sa v týchto dňoch dostáva päť sovietskych filmov, ktoré predchádzajúce vedenie dalo na čiernu listinu.
Politika reforiem sa stala pre Jednotnú socialistickú stranu Nemecka určujúcou líniou budúcnosti. Demokratizácia a spravodlivá sociálna politika však musí kráčať spolu s ekonomickými reformami. Konkurencieschopnosť ekonomiky NDR sa v porovnaní so svetom citeľne znížila, a preto sa dnes nastoľujú otázky, ktoré ešte pred nedávnom zneli priam kacírsky. Spochybňuje sa existencia mamutích kombinátov i subvencovanie mnohých tovarov. Podstatou tejto celospoločenskej diskusie však zostalo vytvorenie spravodlivejšej spoločnosti zbavenej falošného prikrášľovania.
PETER MARTINEK
Autor: red, tu