Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Otvorili sa hranice na západ, nikto tam nechce zostať (Smena 11. november 1989)

O smrti Alfonza Bednára, o tom, ako po páde Berlínského múru nikto nechcel ostať na západe, a nešťastí našich včiel. Písala Smena 11. novembra 1989.


Čítajú sa vám noviny zle z monitora? Chcete si ich radšej vytlačiť? Stiahnite si celé vydanie Smeny vo formáte PDF

Všetko, čo sme mali vedieť o páde Berlínskeho múru (hľadajte medzi riadkami)

Rušná noc na hraniciach (2. strana)

Najnovší vývoj situácie v NDR

BERLÍN (čstk) - V Berlíne včera pokračovalo 10. zasadanie Ústredného výboru Jednotnej socialistickej strany Nemecka - SED. Účastníci rokovania sa v diskusii vyjadrili k stredajšiemu referátu generálneho tajomníka ÚV SED Egona Krenza, ktorý načrtol hlavné črty akčného programu SED. Program ráta so zásadnými zmenami vo všetkých oblastiach života strany a spoločnosti NDR.

ĎALŠIE ZMENY V ÚV SED
Ústredný výbor SED vyhovel žiadosti Hansa-Joachima Bóhma, aby bol uvoľnený z funkcie člena Politického byra ÚV SED, a žiadosti Johannesa Chemnitzera, Inge Langeovej a Wernera Waldeho, aby boli uvoľnení z funkcie kandidátov politického byra.

Ústredný výbor zvolil doterajšieho vedúceho oddelenia pre poľnohospodárstvo Hel-muta Semmelmanna za tajomníka ústredného výboru.

VYŠETROVANIE KORUPCIE

Zriadenie dočasného výboru Ľudovej snemovne NDR pre vyšetrovanie korupcie a zneužívanie funkcií navrhol včera generálny prokurátor NDR Gúnter Wendland. Vyplýva to z tlačového vyhlásenia, ktoré včera generálna prokuratúra NDR odovzdala tlačovej agentúre ADN.

V svojom liste Predsedníctvu Ľudovej snemovne poukazuje prokuratúra na stúpajúci počet podaní, v ktorých občania aj pracovné kolektívy obviňujú konkrétnych funkcionárov z korupcie, zneužívania funkcií, neoprávneného obohacovania a plytvania socialistickým majetkom. Mnohí pisatelia žiadajú vytvorenie nezávislého vyšetrovacieho výboru.

Vzhľadom na politický význam a predpokladaný rozsah požadovaného vyšetrovania, ktoré je predmetom oprávneného záujmu verejnosti, navrhujem vytvorenie dočasného výboru Ľudovej snemovne NDR. Výbor by v úzkej spolupráci s voličmi vykonával dohľad a kontrolu nad vyšetrovaním, hovorí sa ďalej vo vyhlásení.

Návrh je zdôvodnený aj tým, že podľa článku 60 Ústavy NDR bude pravdepodobne treba zaujať stanovisko k poslaneckej imunite niektorých poslancov Ľudovej snemovne NDR.

Ďatej treba uvážiť, že aj iným spoločenským a štátnym orgánom dochádzajú upozornenia na korupciu a zneužívanie funkcií. Preto je nevyhnutné, aby vyšetrovacie a kontrolné orgány rôznych krajov dočasne spojili svoje sily pri vyšetrovaní týchto obvinení. Na tom sa v rámci svojich zákonom stanovených úloh chce podieľať aj generálna prokuratúra, uvádza sa vo vyhlásení.

PRIECHODY OTVORENÉ AJ RÁNO

Hraničné priechody do Západného Berlína boli včera ráno stále otvorené a na prechod hranice stačilo občanom NDR len predloženie občianskeho preukazu.

Pôvodne mal byť bezvízový styk ukončený o ôsmej hodine ráno. Otvorenie hraníc NDR s NSR a Západným Berlínom oznámil na štvrtkovej tlačovej konferencii Gúnter Schabowski. Vo štvrtok pred polnocou boli na berlínskych hraničných priechodoch zdvihnuté závory. V priebehu trištvrte hodiny využilo možnosť prekročiť hranicu do 20 000 ľudí. Tretina z nich sa po niekoľkých minútach znovu vrátila na územie NDR. Tisíce ďalších občanov sa vrátili v skorých ranných hodinách, aby stihli začiatok pracovného času.

Niekoľko sto občanov hlavného mesta NDR a Západného Berlína narušilo včera v noci hranicu pri Brandenburskej bráne. Poriadok bol nastolený vďaka rozvážnemu postupu príslušníkov pohraničnej stráže. Občania poslúchli ich pokyny a stiahli sa z hraničného priestoru. V skorých ranných hodinách vládol v okolí Brandenburskej brány pokoj.

Podľa dostupných informácií platí možnosť bezvízového pohraničného styku len na krátke návštevy. V prípade záujmu o dlhšie trvajúci pobyt musia občania NDR žiadať o vízum.

Vyše 50 000 občanov hlavného mesta NDR od štvrtkového večera využilo možnosť navštíviť Západný Berlín bez výjazdného oprávnenia. Podľa správ západoberlínskeho rozhlasu sa drvivá väčšina z nich rozhodla vrátiť späť domov - len asi tisíc osôb chce zostať na Západe.

Západoberlínske úrady vydali pokyn uvoľniť pre každého návštevníka z NDR jednorazovo sto západonemeckých mariek. Bankové úrady z týchto dôvodov zostali celú noc otvorené.

MENEJ CEZ ČSSR

Asi 7500 utečencov NDR prekročilo za uplynulých 24 hodín, do štyroch hodín včerajšieho rána, československo-západonemecké hranice. Oznámila to západonemecká pohraničná polícia v Mníchove. Deň predtým odišlo do NSR cez Československo vyše 11 000 občanov NDR.

UDEĽOVANIE VÍZ V NDR

Od včerajška môžu občania NDR požiadať o udelenie víz na cestu do ktorejkoľvek krajiny vo všetkých berlínskych kanceláriách Nemeckej ľudovej polície. Vízum im bude udelené na počkanie, povedal včera spravodajcovi agentúry ADN náčelník oddelenia pasov a víz Nemeckej ľudovej polície NDR major Dieter Gräber.

Oznámil, že všetky kancelárie tohto oddelenia v Berlíne budú otvorené i dnes, aby zvládli očakávaný nápor záujemcov. Prihliadne sa na všetky ich želania. Všetci občania, ktorí už majú cestovný pas, môžu na požiadanie prijať vízum na opakované vycestovanie platné šesť mesiacov. Dieter Gräber povedal, že na počkanie možno dostať i vízum na trvalé vycestovanie z NDR.

Tí, ktorí cestovný pas nemajú, môžu dostať jednorazové vízum na výjazd ako doložku k občianskemu preukazu, povedal Dieter Gräber.

Cesty občanov NDR do zahraničia boli výrazne uľahčené štvrtkovým ustanovením vlády NDR, podľa ktorého teraz možno použiť ktorýkoľvek z hraničných priechodov priamo medzi NDR a NSR alebo Západným Berlínom.

HEMLUT KOHL PRERUŠIL NÁVŠTEVU PĽR

VARŠAVA - Spolkový kancelár NSR Helmut Kohl prerušil svoju návštevu Poľska. Pred svojím odletom z Varšavy cez Hamburg do Západného Berlína sa stretol s poľským prezidentom Wojciechom Jaruzelským.

Úvodné rozhovory premiéra Tadeusza Mazowieckého so spolkovým kancelárom Helmutom Kohlom sa týkali predovšetkým západonemeckej hospodárskej pomoci Poľsku, potvrdenia hraníc na Odre a Nise a náhrady vojnových škôd spôsobených Poľsku hitlerovským Nemeckom. Oznámila to vo štvrtok večer tlačová predstaviteľka poľskej vlády.

Tlačová predstaviteľka oznámila, že kancelár, ktorý prišiel v ten istý deň na oficiálnu návštevu Poľska, odovzdal T. Mazowieckému dokument oboznamujúci s podrobnosťami rôznych druhov pomoci, ktorú NSR chce poskytnúť poľskému hospodárstvu. Pokiaľ ide o poľské hranice, premiér podľa vládnej tlačovej predstaviteľky zdôraznil, že Poliaci musia nadobudnúť presvedčenie, že otázka hraníc je s konečnou platnosťou vyriešená.

Kohlov tlačový predstaviteľ novinárom oznámil, že bonnská vláda sleduje so sympatiami reformy uskutočňované v Poľsku a v ďalších krajinách východnej Európy a je ochotná prispieť svojou pomocou k ich uskutočňovaniu. Bonn sa domnieva, že najdôležitejším problémom v oblasti vzájomných vzťahov je teraz otázka poskytnutia hospodárskej pomoci poľským reformám. Problém odškodnenia by sa mal teda riešiť až na ďalších stretnutiach šéfov oboch vlád.

Tadeusz Mazowiecki usporiadal vo štvrtok večer na počesť západonemeckého hosťa slávnostnú večeru. V prejave na nej vyhlásil, že proces zmien vo východnej Európe posilňuje vyhliadky na lepšiu budúcnosť celého kontinentu a na vybudovanie spoločného európskeho domu. Helmut Kohl v odpovedi okrem iného povedal, že NSR sa chce držať ducha a litery zmluvy uzavretej s Poľskom v roku 1970 vo všetkých jej častiach, vrátane zásad nenarušiteľnosti hraníc na Odre a Nise a bezpodmienečného rešpektovania územnej celistvosti oboch krajín.

OHLASY NA OPATRENIA NDR

Opatrenie vlády NDR znamenajúce pre občanov NDR značné uľahčenie výjazdov do zahraničia, vrátane NSR, boli v mnohých krajinách prijaté s veľkým prekvapením a záujmom.

Americký prezident George Bush vyhlásil vo štvrtok večer v Bielom dome, že „víta rozhodnutie východonemeckého vedenia otvoriť hranice tým, čo si želajú emigrovať alebo cestovať". Dodal, že rozhodnutie je „nesporne dobrým vývojom udalostí z hľadiska ľudských práv". Francúzsky minister zahraničných vecí Roland Dumas povedal na adresu vedenia NDR, že treba „blahoželať úradom, ktoré rozpoznali potrebu takéhoto kroku".

Spolkový snem NSR, ktorý sa zišiel ešte vo štvrtok neskoro večer po najnovších správach z Berlína na mimoriadnom zasadaní, označil rozhodnutie vlády NDR o cestovaní za „historický krok". Predseda SPD Hans-Jochen Vogel a vodca poslaneckej skupiny slobodných demokratov Wolfgang Mischnick vyzvali občanov NDR, aby teraz namiesto emigrácie do NSR zostali doma a pomohli uskutočňovaným reformám. Neskoro večer sa tiež urýchlene zišiel západo-bertínsky Senát, aby rokoval o prípadnom „príleve ľudí" do Západného Berlína.

POLIACI CHÚ DO NDR
VARŠAVA - Mnohí Poliaci majú záujem o pracovné miesta v NDR, ktoré sa tam uvoľnili po emigrantoch do NSR. Podľa agentúry PAP stovky záujemcov navštevujú konzuláty NDR v Štetine, Vratislavi a Gdansku so žiadosťami o vstupné víza a pracovné povolenie. Len v stredu navštívilo vratislavský konzulát NDR 600 mladých Poliakov. Žiadosti majú byť posúdené. Záujem poľských občanov o zamestnanie v NDR sa vysvetľuje predovšetkým dôsledkami hospodárskych problémov Poľska, ako je pokles životnej úrovne a hyperinflácia. Ako uviedla agentúra PAP, Poliaci majú záujem o bývanie v NDR, pretože na byt vo vlasti čakajú aj dlhšie ako 20 rokov.

Čím trpia naše včely

Zabúdajú na včely (6. strana)

Podnetný list sme nedávno dostali od tridsaťsedemročného včelára Františka škulu z Martina, okres Nitra, funkcionára Slovenského zväzu včelárov v obvode Zlatých Moraviec. Ich organizácia má 600 členov, a veru v uplynulej sezóne sa viacerí z nich ponosovali na úhyn včelstiev a, pravdaže, aj na zníženú produkciu medu. Príčiny tohto smutného javu? V minulosti bolo v okolí Zlatých Moraviec viac agátových lesov a hájov, agáty rástli aj pozdĺž Žitavy. Žiaľ, ich majitelia a či správcovia - Štátne lesy, roľnícke družstvá, povodie Váhu - si dostatočne neuvedomujú, čo agát v našom živote znamená, agátových lesov a hájov stále ubúda. Tak napríklad JRD Tríbeč v chotári obce Martin zlikvidovalo dva hektáre agátov. A veru v zlato-moravskom obvode bývali agáty hlavným zdrojom obživy včelstiev. Ďalší problém: Poľnohospodári striekajú slnečnicu. Miestny rozhlas síce vyhlási, upozorni včelárov, aby a včelstva zavreli. Ale či včelu možno zavrieť? MARIA'N POTOČNÝ

Zomrel spisovateľ Alfonz Bednár

Trvalá hodnota literatúry a kinematografie (1. strana)

PRAHA (čstk) - Generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš poslal Ministerstvu kultúry Slovenskej socialistickej republiky a Zväzu slovenských spisovateľov sústrastný list k úmrtiu národného umelca Alfonza Bednára. Jeho odchodom, píše sa v liste, strácame významného spisovateľa, ktorý sa výrazne podieľal na rozvoji čs. kultúry a umenia. Dielo Alfonza Bednára, prenikajúce do hĺbky citového a myšlienkového sveta i ľudských vzťahov, je trvalou hodnotou našej socialistickej literatúry a kinematografie.

Sústrasť k úmrtiu národného umelca Alfonza Bednára vyjadrili aj prezident ČSSR Gustáv Husák, predseda vlády ČSSR Ladislav Adamec a predseda FZ ČSSR Alois Indra.

Zomrel národný umelec Alfonz Bednár (5. strana)

Len nedávno sme oslavovali 75. narodeniny národného umelca Alfonza Bednára. Len nedávno sme pri tejto príležitosti navštívili spisovateľa a požiadali ho o rozhovor. Vtedy mal v písacom stroji jedenástu stranu nového románu o citovej frustrácii ľudí. Žiaľ, spisovateľ už nikdy nedokončí nový, rozpracovaný román. Vo štvrtok dopoludnia náhle zomrel vo svojom dome na Údolnej ulici. Opustila nás všestranná umelecká osobnosť. Spomeňme aspoň niektoré z najvýznamnejších diel autorovej bibliografie. Alfonz Bednár debutoval v próze románom Sklený vrch v roku 1954. Nasledovali Hodiny a minúty, Grécke zátišie, Cudzí, Hromový zub, Za hrsť drobných, Ako sme sušili bielizeň, Výpoveď, Ad revidendum, gemini, Osamelý havran. Pripravoval pre vydanie román Role, Hromový zub a Deravý dukát a knihu rozhovorov so svojou dcérou. Zo scenáristickej tvorby sú najznámejšie scenáre k filmom. Slnko v sieti, Organ a Tri dcéry. Pripomeňme si túto výraznú, slovenskú literárnu osobnosť aspoň niekoľkými myšlienkami, ktoré nám ostali zaznamenané na magnetofónovej páske a nedostali sa do publikovaného rozhovoru.

„Mládež uteká od riešenia problémov k pop music či k rokovej hudbe, čo, vyplýva z nedostatočnej starostlivosti spoločnosti o mládež. Spoločnosť nedáva mládeži dostatočnú možnosť vysloviť sa, uplatniť sa, realizovať sa, a tak mládež uteká k zábavnému priemyslu, ktorý sa v rozmanitej podobe šíri po celom svete."

„Prečo vznikla cudzota medzi ľuďmi, kam sa uberá vývoj vzťahov medzi ľuďmi, čo zavinilo, že sa nemôže človek na človeka spoľahnúť, že človek človeku neverí, že človek od ľudí bočí, že ľudia bočia od človeka. Človek akoby prestával byť spoločenským tvorom i uzatvára sa do seba. Táto vnútorná ľudská prázdnota a ekologická hrozba ma trápia najviac zo všetkého."

Umelecké dielo a posolstvo preživa svojich autorov. Alfonz Bednár patrí medzi tých spisovateľov, ktorí sa nevymazateľne zapísali do dejín slovenskej literatúry. Rozlúčka s národným umelcom Alfonzom Bednárom bude 16. novembra d 10.00 h v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie o 11.30 h na cintoríne Ružinov.

ALEXEJ FULMEK

Pokus o atentát na Busha

Chcel zabiť Busha (2. strana)

WASHINGTON (čstk) - V losangeleskom predmestí Glendale bol vo štvrtok večer zatknutý muž, ktorý sa vyhrážal americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi, že ho zabije. Príslušníci osobnej ochrany prezidenta Spojených štátov oznámili, že zatknutý, ktorý má 45 rokov, telefonoval svoju hrozbu do Bieleho domu, pričom uviedol aj meno a adresu. Tlačový predstaviteľ osobnej ochrany vyhlásil, že zaistený muž, ktorého totožnosť neprezradil, sa podrobí psychiatrickému vyšetreniu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 2. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 8. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 2. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 5. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Legislative intention - recodification of the corporate law
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 9 399
 2. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 009
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 608
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 442
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 790
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 211
 7. Po Slovensku na motorke 4 097
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 003
 9. Crème de la crème po slovensky 3 240
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 369
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu