V kríze ubudlo práce aj headhunterom medzi personalistami. Firmy ich využívajú až vtedy, keď si sami nevedia rady. Hľadajú človeka, ktorý bude spĺňať požiadavky na prácu aj za dvoch ľudí. Niekedy aj z viacerých oblastí.
BRATISLAVA. Zazvoní telefón. Hlas, ktorý nepoznáte, sa vás opýta, či ste v práci spokojný alebo máte chuť na zmenu.
Headhunteri, v preklade lovci lebiek, hľadajú úspešných kvalitných ľudí. Najmä tých, ktorých je na trhu minimum. Či už preto, že sú vysoko kvalitní alebo preto, že sú vysoko špecializovaní. „Vždy sme hľadali a aj hľadáme úspešných ľudí. Nezmenilo sa to ani v kríze," povedala Martina, ktorá sa priamemu oslovovaniu ľudí venuje tri roky.
Lojalita víťazí nad peniazmi
„Na trhu nie je prebytok dobrých ľudí. Je síce voľných viacej manažérov, ale kvalitní ľudia zatiaľ nie sú vo väčšom množstve bez práce," tvrdí Ľubomír Dranga z Appel Counselling.
Headhunterka hovorí, že ľudia sú skôr lojálnejší. „Problém je v tom, že už nemenia pozíciu preto, že by plánovali svoj rozvoj. Všeobecne menia prácu menej. Možno aj dvakrát viac ľudí v kríze povie, že nemá dôvod zvažovať zmenu zamestnania," hovorí.
Pred rokom boli ľudia ochotní zariskovať len preto, že si niečo chceli vyskúšať. V súčasnosti sú opatrnejší aj tí, ktorým nehrozí, že by mali byť prepustení z práce. A to aj napriek tomu, že headhunteri prichádzajú s platovou ponukou, ktorá je lepšia ako súčasný plat.
„Niektorí manažéri menia zamestnanie, ako keby kríza nebola, iní si to dobre premyslia. Záleží od oblasti, v ktorej sa pohybujú," povedal Dranga. Podľa neho ľudí stále hľadajú firmy v IT sektore alebo v telekomunikáciách.
Nároky firiem rastú
Firmy, ktoré denník SME oslovil, hovoria, že služby headhunterov v kríze využívajú veľmi zriedkavo.
„Vyššie manažérske pozície sa uvoľňujú či vytvárajú len zriedka. Ich obsadenie sa snažíme riešiť predovšetkým presunom interných zdrojov či povýšením zamestnancov," povedala Andrea Kopná zo spoločnosti Orange.
„V kríze je na trhu dostatok vyššie kvalifikovaných ľudí," povedal Peter Puliš z Kofoly. Firma preto môže detailne posúdiť všetkých kandidátov a dobre si z nich vybrať.
Martina Murárová z Hewlett-Packard hovorí, že firma nevyužíva vo väčšej miere služby headhunterov. „Pokiaľ sme využili služby executive search, bolo to v prípade pozícií, kde bola požiadavkou expertíza v danej oblasti, ktorá je na našom pracovnom trhu veľmi zriedkavá," dodala Murárová.
Dve pozície v jednom
Headhunterka hovorí, že v kríze sa požiadavky firiem ešte zúžili a vyhľadávajú sa ešte ťažšie obsaditeľné pozície. Podľa nej klienti teraz chcú človeka, ktorý bude napríklad robiť financie, ale v medzinárodnej firme by mal zastrešiť dva jazyky a mať perfektnú nielen angličtinu, ale aj menej bežný cudzí jazyk.
„Firmy sa snažia zastrešiť jedným komplexným človekom pozície, ktoré doteraz nerobil len jeden pracovník. Preto je hľadanie v súčasnosti ťažšie," povedala Martina.
Odchádzajú do stredu
V databáze headhunterov sú desaťtisíce kontaktov. Ľudí, s ktorými už headhunteri pracovali či tých, ktorých v minulosti oslovili, ale oni odmietli.
Aj pre krízu si začali niektoré firmy pre svoje pôsobenie vyberať iné ako bratislavské regióny, ale tiež ľudia sú v kríze otvorenejší mimobratislavskej lokalite. „Tí, ktorých sme oslovili v minulosti a z Bratislavy alebo západného Slovenska nechceli odísť, by teraz išli aj do firmy na stredné Slovensko," povedala headhunterka.
Aj keď sa ľudia zháňajú v kríze možno ešte dlhšie ako pred ňou, ceny za služby sa vraj museli prispôsobiť nižšiemu dopytu. Sú lacnejšie v niektorých prípadoch aj o štvrtinu.