Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Mafia na Slovensku - Alojz Kromka alias Čistič

Toto je nielen na slovenské pomery veľmi silný príbeh. Keby bol sfilmovaný Hollywoodom, hlavný „hrdina" by v ňom zákonite vyznel ako osamelý pištoľník, ktorý má vždy a všetko pod kontrolou a ktorého sa bojí aj samotné podsvetie. Ale život je komplikovan

(Zdroj: Albert Marenčín Vydavateľstvo PT)

ejší a jeho scenáre s happy-endom v takýchto prípadoch nepočítajú.

Kariéra tohto výnimočného zabijaka mala začať v okamihu keď sa silný triumvirát mafiánskych bossov - Holub, Reichel a Černák - rozpadol. Alojz Kromka zo Spišskej Novej Vsi, prezývaný Čistič, sa pridal na stranu toho najsilnejšieho - Mikuláša Černáka. Ten sa rozhodol, že ovládne celé Slovensko tým najprimitívnejším spôsobom - vyvraždí možných konkurentov- Nebuďme preto prekvapení, že Čistič bol pri viacerých popravách v podsvetí, o ktorých sme už hovorili.

Prvou jeho úlohou bolo zastrašenie Milana Reichela, bossa popradského podsvetia a majiteľa podivuhodne sprivatizovaného hotela Gerlach. Z auta idúceho popred jeho dom spustili neznámi útočníci paľbu so samopalov. Ale Slovensko je malé, odveta rýchla. Vzápätí bola rozstrieľaná fasáda rodinného domu Čističa.

Špecializácia - odrezávanie hláv

Na Veľkú noc v roku 1997 neďaleko obce Vernár zaregistroval vodič pravidelnej autobusovej linky oheň v poraste pri ceste. Horelo telo muža bez hlavy. O den neskôr našli hlavu položenú na streche auta na jednom z popradských sídlisk. Obetou brutálnej vraždy bol bývalý policajt Gustáv Slivenský, ktorý do tej doby pôsobil ako známa postava podtatranských autičkárskych gangov.

Dňa 4. augusta 1997 neznámi páchatelia rituálnym spôsobom zavraždili 32-ročného Rudolfa H. z okresu Dunajská Streda. Najprv ho usmrtili bodnou ranou do hrude, potom mu odrezali hlavu. Telo zabalene v koberci pohodili pri Dunaji na Slovanskom nábreží v Bratislave-Devine a hlavu polozili do kvetináča pred obchodným domom Modrý Dunaj v Dunajskej Strede.

Den predtým došlo v Dunajskej Strede k prestrelke, pri ktorej ostal jeden černákovec mŕtvy a druhý ťažko zranený, čo viedlo Políciu k záveru, že celý súbeh udalostí bol výsledkom vybavovania si účtov tamojšieho podsvetia a bossa z Banskej Bystrice.

Rok 1998 sa začal ďalším otrasným nálezom. Pri ceste neďaleko Vydrnika v okrese Poprad objavili telo bez hlavy. Tu našli necelý kilometer odtiaľ zahodenú v poli. Obetou bol Peter Surzin zo Spišskej Novej Vsi. V jeho prípade sa vražda podarila až na druhý raz. V roku 1997 totiž na jeho auto neznámy páchateľ strieľal na inom mieste neďaleko Spišskej Novej Vsi a vtedy sa mu podarilo vyviaznuť, hoci s vážnymi zraneniami.

V tom istom roku zmizol aj Jozef J., podozrivý z účasti na veľkej vlakovej lúpeži v Rakúsku. Po čase sa našlo jeho telo a o tri mesiace neskôr na inom mieste aj hlava.

Minimálne v dvoch uvedených prípadoch je ako páchateľ dôvodne podozrivý Čistič. Meno si teda začal robiť ako zabijak bez škrupulí, ako chladnokrvne účtujúci kat. Predviedol to aj pri bezhlavej paľbe v noci z 15. na 16. júna 1997, ktorá vyvolala svojou brutalitou veľký rozruch.

Terčom bol Renault 16 s päťčlennou posádkou vracajúcou sa z diskotéky v Hrabušiciach. Už sa blížili k Spišskému Štvrtku a práve míňali značku označujúcu hranicu dvoch krajov, Košického a Prešovského. Tam, na poľnej ceste, ktorá križuje hlavnú, číhali v aute viacerí páchatelia. Akonáhle ich minul plne obsadený Renault, zaradili sa zaň a spustili paľbu.

Dovedna 24 striel zasiahlo auto, z toho štrnásť zadnú časť a desať ľavý bok vo chvíli, keď Renault zbehol z cesty. Kromka alias Čistič strieľal prvý, k nemu sa pridal Ján Dunka zvaný Fony, asistovali im Holubov brat Jozef alias Ďusi a Peter Klešč alias Bonasera a ešte ďalší neidentifikovaný muž.

Žaneta M., ktorá podľa všetkého bola v nesprávnej chvíli na nesprávnom mieste, zomrela na mieste. Obaja muži a druhé dievča utrpeli ťažké zranenia, tretie dievča len ľahšie zranenia a šok. Bola to masakra a nemala zjavnú príčinu. Zastrelená nemala s podsvetím nič spoločné. Až po dlhšom pátraní vysvitlo, že v aute mal sedieť pôvodne iný muž, ktorý podľa niektorých indícií pracoval pre Lexovu SIS. Guľky podľa všetkého patrili Miroslavovi Ž., ktorý už jeden neúspešný atentát prežil. Po streľbe zmizol v zahraničí.

Smrtonosná séria pomsty

Už teda vieme, že Čističovi nie všetko vychádzalo. Dňa 22.9.1997 na benzínovej pumpe na košickom sídlisku KVP zlyhala zbraň, ktorou mal jeho spolujazdec ukončiť život Róberta Holuba. Neúspešného strelca viezol na motorke Honda vtedy už povestný kat podsvetia - Lojzo Čistič.

Odveta prišla len o pár hodín. Svoji svojich poznajú. Nasledujúcu noc našla polícia v prešovskom okrese vyhorenú Audi 80. Patrila Čističovi, ale to nebolo všetko. Roman Garčala na súde s boržovcami v roku 2009 vypovedal, že v ten deň mu volal Lojzo Kromka alias Čistič. Požiadal ho, aby kontaktoval jeho bratov a varoval ich, nech nevychádzajú z domu, že „Cigán ide do Spišskej".

Myslel tým Holuba. Ten naozaj prišiel spolu s ďalšími pred byt, kde Garčala býval. Zisťoval, či je niekto doma. „Dedukoval som, že tento výlet Holuba nezostane len tak. Jána zrejme zabil preto, lebo chcel vedieť, kde je Lojzo," vypovedal neskôr pred policajtmi. Napriek bratovmu varovaniu dokázal Peter Klešč zo Spišských Vlách, blízky komplic popradského bossa Milana Reichela, na pokyn Holuba vylákať Čističovho brata Jána Kromku na stretnutie s komandom pomsty.

Okrem Holuba pri tam mali asistovať aj jeho pobočníci Fabo a Borža. Prítomný mal byť Holubov švagor Alexander Horváth alias Šani. V garáži domu Róberta Holuba vo Vajkovciach mu lepiacou páskou spútali ruky aj nohy a nezmyselne ho mučili, veď Ján Kromka o bratovej vražednej misii ani nemusel vedieť. Borža na súde tvrdil, že jeho zavolali len preto domu, aby umyl krv v garáži po bitke Kromku.

„Krv bola všade, aj na stene. Kromka ležal na zemi, mal opuchnutú hlavu, bol dobitý. Pýtal som sa Faba, čo s ním urobili. Iba pokrčil plecami... Rozumel som tomu tak, že ho zbil Holub," vypovedal Borža. Dodal, že telo naložili do auta, nasadli a odišli. „Z ničoho nič Robo zastavil a vyhodil telo z auta. Počul som výstrely."

Podľa prokuratúry medzi Drienovskou Novou Vsou a Ličartovcami, okres Prešov, polomŕtveho Kromku v trávnatom poraste rituálne popravili - každý z nich mu strelil do hlavy krátkou zbraňou. Ako prvý strieľal Šani. Potom ho poliali benzínom a zapálili. Znalci neskôr vypovedali, že Ján Kromka zomrel na pomliaždenie a rozdrvenie mozgu. Hlavu rozstrieľali šiestimi ranami. Keď strieľali, ešte žil.

Duel sa začal. Z Čističa sa stal pomstiteľ smrti vlastného brata.

mafiani

Príležitosť dostal vzápätí. Holub urobil chybu. Zavolal Černákovi, aby si vymohol vydanie Čističa. Černák o tom po rokoch neskôr sám pred súdom vypovedal: „Vystrájal, choval sa ako postrelená divá zver. Zúril, že nejaký Lojzo si dovolil na neho v Košiciach strieľať, že on zabije jeho mamu aj otca a všetkých jeho bratov."

Pri následnom stretnutí v Prešove Holub žiadal Čističovu hlavu. Černák naoko súhlasil a vylákal tak Holuba s Fabom do Bratislavy, kde v bare hotela Danube pred nich naozaj predstúpil Čistič. Ibaže s pištoľami v každej ruke...

O týždeň, 2.10.1997, vtrhlo o pol tretej ráno komando smrti do bytu na Kustrovej ulici v Košiciach. Obeťou mal byť Holubov brat Jozef zvaný Ďusi. Ešte pred štyrmi mesiacmi s Kromkom plece pri pleci strieľali po iných, teraz mal byť terčom on sám.

Tesne pred útokom z bytu vyšiel Borženský. Neskôr vypovedal: „Dvakrát počas mojej prítomnosti tam prišiel Alexander Horváth a pýtal od Ďusa zbrane. Keď som odtiaľ večer okolo desiatej odchádzal, videl som pri bytovke stáť Šaniho a vtedy mne neznámeho muža. Až neskôr som zistil, že to bol Lojzo Kromka."

Čističovi mali asistovať ešte traja. Slavomír Surový (Černákov obľúbený šofér) s Ladislavom Badóm striehli pri vchode do bytu, Karol Szatmáry zabúchal na dvere a skričal: „Polícia!" Následne ich vykopol, do bytu vbehol Lojzo Kromka a začal strieľať.

Jozef Holub ale stihol z bytu ujsť oknom a tak strelci našli len Petra Klešča zvaného Bonasera. Ale aj on bol na zozname, pretože vylákal Čističovho brata na miesto popravy. Teraz skončil rozstrieľaný len v slipoch pri gauči, kde si mal pôvodne užívať rozkoše mladého života. Ako totiž dodal Šani: „V byte okrem nich bola aj nejaká blondína Patrícia, ktorá sa polonahá schovávala v sprchovacom kúte"...

Nakoniec došlo aj na predpokladaného vraha Čističovho brata Alexandra Horvátha. V marci 1998, keď vychádzal z nočného baru Viktoria v Prešove, ho zasiahli strely do chrbta a on ostal doživotne ochrnutý. On sám však z tohto útoku podozrieval predovšetkým bývalého kumpána Černáka, kvôli ktorému zradil svojho švagra Holuba, a tak Černákovi už na vozíčku pekne zavaril výpoveďou proti nemu v kauze poľského megapodvodníka Szymaneka, ale aj ďalších.
(ukážka z práve vydanej knihy Gustáva Murína „Mafia na Slovensku - Osudy bossov Černákovej éry")

Príbehy ďalších slovenských mafiánov nájdete TU - čítajte

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Aký dojazd s vaším autom reálne potrebujete? Praktická pomôcka
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 2. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 3. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 7. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 9. Behind every successful business lies a set of skilled people
 10. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 22 302
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 986
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 264
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 323
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 211
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 7 974
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 326
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 971
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 690
 10. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 5 265
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu