
Kapitán Zvolena 41-ročný Róbert Pukalovič má unikátnu zbierku troch titulov majstra Slovenska v rôznych dresoch. V roku 1997 oslavoval v Trenčíne, v roku 1998 v Bratislave, vlani vo Zvolene. Obľúbený „Džugala“ má stále chuť hrať, čo sa veľmi nepáči šéfovi Slovana Marošovi Krajčimu, ktorý by jeho bohaté skúsenosti rád využil na funkcionárskom poste v Slovane.
ŠTARTFOTO – JÁN SÚKUP
Trinásťkrát oslavovali slovenské hokejové tímy titul klubového majstra. Za federálnej éry dvakrát Košice (1986 a 1988), raz Slovan (1979) i Trenčín (1992). Hoci samostatná slovenská Extraliga píše iba svoj deviaty ročník, po dobiehajúcej federálnej sezóne 1992/93 pripadol slovenský titul Dukle Trenčín, ktorá skončila najvyššie zo slovenských mužstiev na 3. mieste a v nasledujúcej sezóne nás reprezentovala vo vtedajšom EPM. Dvakrát v histórii sa bujarý kúpeľ v šampanskom udial v cudzom meste. V roku 1988 zapíjali Košičania titul na ľade pražskej Sparty, pred rokom dekorovali Zvolen v Trenčíne.
1979: SLOVAN BRATISLAVA
Kapitán Milan Kužela (zvaný Beňo, niekedy aj „sliepka“ podľa príhody zo zájazdu v bývalom ZSSR, kde si z trhu priviedol živú sliepku na špagátiku ako psíka) odpálil prvé šampanské na striedačke už tri minúty pred konečnou sirénou víťazstva nad Pardubicami 6:2. Oficiálna medailová korunovácia sa uskutočnila až počas ďalšieho zápasu v Litvínove. Pod historický prvý slovenský titul sa podpísala trénerská dvojica Ladislav Horský – Miroslav Kubovič, ani jeden z nich už dnes nežije. Vtedy sa federálna liga hrala na 44. kôl bez play off. Bratia Marián, Peter a Anton Šťastní nastrieľali dokopy 103 gólov z celkových 215 Slovana. Búrlivé oslavy nemali konca-kraja, z reproduktorov znel hit Babylon, v kabíne vyhrávala dychovka z Hostia. Hráči dostali za titul priemerne 5000 korún, po diferencovaní napríklad Dárius Rusnák, kapitán majstrov sveta 1985, presne 1400 Kčs, jeho spoluhráč Dušan Pašek, neskorší prezident Slovana, osemsto korún…
1986: VSŽ KOŠICE
Starý štadión Ladislava Trojáka vybuchol po úspešnom trestnom strieľaní mladého útočníka Belasa do siete jihlavského brankára Petra Břízu (ten istý chytá dnes za Spartu finále českej Extraligy s Vítkovicami) na záver nervy drásajúcej päťzápasovej série play off. Kapitán Igor Liba, tréneri Ján Selvek a Július Kovács. Podľa smerníc ČSZTV zinkasovali Košičania za titul podobne ako slovanisti 5000 hrubého (mínus 24 percent daň) na hlavu.
1988: VSŽ KOŠICE
Po prihrávke kapitána Igora Libu pochoval presným zásahom v predĺžení Ján Vodila (pikantné, že bývalý hráč Sparty) do siete Šindelovho náhradníka Tótha na pražskom ľade (13 500 divákov) sen domácich o titule. Košice pod vedením trénerov Jánov – Faitha a Šterbáka vyhrali vo finále play off na zápasy 3:1. Po úvodnom zaváhaní doma zdolali Spartu, ktorej hráčom neskôr zistili doping, dvakrát na jej ľade 6:3 a 6:5 po predĺžení. Libovu partiu čakalo neskoro večer na košickom letisku desaťtisíc fanúšikov. V tíme VSŽ hral aj 20-ročný Peter Bondra. K obligátnej odmene 5000 niečo prihodili VSŽ i město, a tak hráči dostali po 20 000 Kčs hrubého.
1992: DUKLA TRENČÍN
Kapitán Ľubomír Kolník dvihol na trenčianskom „zimáku“ nad hlavu štvrtú a poslednú víťaznú trofej pre Slovensko vo federálnej súťaži po víťazstve 5:3 nad Plzňou (sériu vyhrala Dukla 3:1 na zápasy). Tréneri Július Šupler a František Hossa spontánne objímali hráčov ako Hiadlovský, Murín, Švehla, Bokroš, Sekeráš, Smerčiak, Pálffy, Šatan, Róbert Petrovický, Daňo, Pardavý, Jánoš. Vo famóznom semifinále prešli šuplerovci cez Litvínov (3:1 na zápasy) vedený trénerom Ivanom Hlinkom, ktorý mal v mužstve Šlégra, Langa, Ručínského, Beránka, Alinča, Rosola. Odmena za titul pre celé mužstvo bola tristotisíc, najlepší hráči dostali 30 000 Kčs, priemerní 20 000.
1994: DUKLA TRENČÍN
Kapitán Ľubomír Sekeráš s trénermi Františkom Hossom a Rudolfom Uličným slávili pred vlastným publikom prvý samostatný titul po víťazstve nad Košicami 5:1 (3:2 na zápasy). Najlepším strelcom play off (10 gólov) bol vtedy devätnásťročný Miroslav Šatan , ktorý bol po streleckom primáte na ZOH v Lillehammeri (9) najlepší aj v Extralige (42) pred Plavuchom (30).
1995: VSŽ KOŠICE
Hoci jednoznačným favoritom bola trenčianska Dukla, ktorú zásluhou dovtedy nevídaného ťahu funkcionára Jaroslava Laifera posilnil Zdeno Cíger s Ľubomírom Kolníkom, senzačne triumfovali Košičania 3:0 na zápasy (4:2, 5:3,7:1). Radosť starého košického „zimáku“ bola, pochopiteľne, o to väčšia. Kapitán Vlastimil Plavucha sa stal kráľom strelcov so 47 gólmi, tréneri Ján Selvek a Vincent Lukáč ukuli zázračnú taktiku.
1996: VSŽ KOŠICE
Kapitán Vlastimil Plavucha si opäť aj ako kráľ strelcov (34 gólov) zopakoval slávnostnú dekoráciu. Poslednýkrát na starom „zimáku“ Ladislava Trojáka, len trénermi už boli Ján Faith a Vladimír Šandrik. Trenčania už nemali v tíme Cígera s Kolníkom, ale na play off ich posilnil skúsený Oto Haščák. Hralo sa prvý – a zatiaľ poslednýkrát na štyri víťazstvá – Košice vyhrali 4:1 po zápasoch 3:2 po predĺžení, 4:1, 5:4 po predĺžení, 3:6, 7:1). Zlatú medailu má aj Peter Bondra, ktorý počas „lock outu“ v NHL odohral za Košice dva zápasy.
1997: DUKLA TRENČÍN
Trenčania dokonale vrátili svojmu finálovému rivalovi z Košíc prekvapenie spred dvoch rokov. Mladý tím trénerov Jaroslava Waltera a Rudolfa Potscha s kapitánom Braňom Jánošom i veteránom Róbertom Pukalovičom zdolal konsolidovaného a skúseného víťaza predchádzajúcich dvoch ročníkov 3:1 na zápasy (5:3, 1:5, 5:2, 6:1). Košičania mali sľúbené astronomické prémie presahujúce desať miliónov korún, Dukla trikrát nižšie. Ján Pardavý so 42 gólmi zosadil zo streleckého trónu Vlastimila Plavuchu. V drese Dukly sa impozantne presadzoval 18-ročný Marián Hossa, v úvode sezóny odohrali po jednom zápase v Dukle aj Pálffy a Demitra.
1998: SLOVAN BRATISLAVA
Kapitán Zdeno Cíger sa pod vedením trénerov Ernesta Bokroša a Ľudovíta Venuttiho dočkal svojho prvého titulu v pestrej kariére pri prvej finálovej účasti Bratislavčanov vo finále slovenskej Extraligy. Víťazstvo 3:2 na zápasy (3:2 pp, 5:4 pp, 1:2, 1:4, 3:2 pp) sa zrodilo až náhlou smrťou z hokejky Richarda Kapuša v treťom bratislavskom predĺžení. Kráľom strelcov sa však stal znovu košický kapitán Plavucha (37). Košičania sa cítili ukrivdení po neuznanom góle R. Puchera v predĺžení piateho zápasu a ich vtedajší mecenáš Rezeš ich napriek prehre ocenil ako morálnych víťazov sľúbenou prémiou 18 miliónov, navyše po nich poslal do Bratislavy svoj letecký špeciál, na ktorého palube fajčili víťazné cigary podobne ako slovanisti vo svojej kabíne so zlatými medailami. Obranca R. Pukalovič odovzdal svoju hneď na ľade Dušanovi Pašekovi, synovi tragicky zosnulého prezidenta Slovana.
1999: HC KOŠICE
Veterán Igor Liba (38) sa famózne rozlúčil s košickým dresom po dvoch federálnych tretím titulom znovu s kapitánskym céčkom. Košičania s trénermi Jánom Selvekom a Milanom Jančuškom sa po sezóne poznamenanej finančnými problémami v jej závere postarali o najväčšie prekvapenie v doterajšej finálovej histórii. Prvýkrát sa košický titul oslavoval na nedôstojnom štadióne na Kavečianskej ceste (kapacita 2000 divákov). Po jedenástich rokoch sa z titulu tešil aj obranca Bača.
2000: SLOVAN BRATISLAVA
Kapitán Zdeno Cíger, tréneri František Hossa a Ľubomír Pokovič, český brankár Radovan Biegl sa tešili po suverénnom triumfe nad Zvolenom v piatom dueli 8:1, Slovan vyhral sériu 3:2 na zápasy. Zvolenčania boli motivovaní sľúbenou prémiou 9,2 milióna za titul, slovanisti mali prémie zakotvené v zmluvách už pred sezónou individuálne. Pikantériou bolo, že zvolenský tréner Ernest Bokroš stál ako hlavný na striedačke Slovana do novembra do prehry so Skalicou. Do Zvolena prišiel vo februári.
2001: ZVOLEN
Svoj historický prvý titul oslavoval Zvolen na trenčianskom štadióne po triumfe 3:1 na zápasy. Mladý tím Dukly pod vedením Júliusa Šuplera v semifinále senzačne vyradil obhajcu titulu Slovan a aj napriek prehre v poslednom súboji so Zvolenom nadšený štadión v Trenčíne skandoval: „Šupler je boh.“ Na zvolenskom štadióne sa však po tvrdých súbojoch objavili na jeho adresu urážlivé transparenty. V drese Dukly korčuľoval aj viceprezident Oto Haščák. Víťaznú trofej mal prvý nad hlavou zvolenský kapitán Róbert Pukalovič, ktorý sa predtým otcovsky vystískal s mladým obrancom Trenčína Jurajom Ďurčom. Obranná dvojica v tomto zložení sa tešila z titulu v trenčianskej kabíne v roku 1997. Po viacdňových oslavách pod Zvolenským zámkom sa pamätník R. Pukalovič vyjadril, že boli najsilnejšie, aké vo svojej kariére zažil. Kráľom extraligových strelcov bol Ján Plch s 35 gólmi vo zvolenskom drese.
VOJTECH JURKOVIČ