Nealkoholické pivo, naša záchrana (Smena, 9. november 1989)

O tom ako má vyzerať pravý komunistický novinár, začo sú Nemci vďační Čechoslovákom a aj o kvalitných hovädzích spermiách sa dočítate v denníku Smena z 9. novembra 1989.

Ako má vyzerať pravý komunistický novinár

Úlohy novinárov pred XVIII. zjazdom KSČ (1.-7. strana)

MODRA-HARMÓNIA (čstk) - Aktuálnymi úlohami prostriedkov masovej informácie a propagandy v príprave spoločnosti na XVIII. zjazd KSČ a zjazd KSS a v procese prestavby zaoberalo sa včera v Modre-Harmónii 8. zasadanie ÚV Slovenského zväzu novinárov.

Zúčastnil sa na ňom člen Predsedníctva ÚV KSČ, prvý tajomník ÚV KSS Ignác Janák. Prítomní boli členovia Sekretariátu ÚV KSS šéfredaktor Pravdy Štefan Bachár a šéfredaktor Új Szó Jozef Kiss, ako aj vedúci oddelenia ÚV KSS Rudolf Jurík. Predseda ÚV SZN Eugen Hanisko privítal medzi hosťami aj predsedu ÚV ČSZN Jána Riška.

V úvode rokovania vystúpil Ignác Janák, ktorý charakterizoval súčasnú etapu ako obdobie zápasu za socializmus a jeho ochranu cestou plného rozvoja najlepších socialistických hodnôt. Zdôraznil, že strana uskutočňuje predzjazdovú prípravu v duchu politiky otvorenosti a je rozhodnutá dôsledne využiť kolektívny rozum vlastných radov a celej spoločnosti pri koncipovaní ďalšieho postupu.


Čítajú sa vám noviny zle z monitora? Chcete si ich radšej vytlačiť? Stiahnite si celé vydanie Smeny vo formáte PDF

Keď sa zaoberal otázkami ekonomickej reformy a demokratizácie zdôraznil, že začaté zmeny majú za cieľ využiť všetky možnosti nášho zriadenia. Kritické posudzovanie dosiahnutého neznamená oslabenie základov socializmu. Do centra pozornosti redakcií, uviedol, treba dostať hmatateľné dôkazy cieľavedomého, dôsledného a realistického prístupu strany k uskutočňovaniu celospoločenskej prestavby. Musíme pritom vidieť, že mnohí ešte nepochopili podstatu našich zámerov, pomaly prekonávajú stereotypy a negatívne návyky, čo spôsobuje zaostávanie za potrebami a možnosťami spoločnosti.

Ignác Janák ďalej pripomenul organické spojenie hospodárskej prestavby s aktivizáciou politického systému. Národný front a celá sieť ľudovej správy má všetky podmienky na rozvoj pluralizmu názorov a záujmov, zdôraznil. Proces ďalšej demokratizácie objektívne nemôže spochybňovať vedúcu úlohu KSČ, veď strana sama tento proces nielen začala, ale aj v praxi dokázala oprávnenosť viesť spoločnosť. Strana bude zvyšovať prirodzenú autoritu uplatňovaním metód politického vedenia, rozvíjaním vnútrostraníckej demokracie a zvyšovaním nárokov na komunistov.

V súvislosti s ideologickým bojom Ignác Janák podčiarkol, ža na obranu socializmu treba v publicistike využiť všetky argumenty čo má význam aj z hľadiska jeho medzinárodného vývoja. Pôsobenie ideovodiverzných centier, kioré organizujú a financujú protisocialistické akcie, je zasahovaním do našich vnútorných vecí a nezlučuje sa sa s helsinským procesom. Vzťahy medzi štátmi treba zbaviť ideologickej nevraživosti v záujme mierového spolunažívania, pritom to neznamená, že budeme zbavovať ideológie náš marxisticko-leninský svetonázor, upozornil. Dôležitou úlohou novinárskeho frontu je vyvracať idealizované predstavy o kapitalizme, veď sama buržoázia nepodrobuje verejnej kritike vlastný systém tak, ako to robíme my.

V závere Ignác Janák vyjadril presvedčenie, že žurnalisti zapojením sa do verejnej diskusie o dokumentoch, pripravovaných na zjazd KSČ, rozvinú skutočne plodný dialóg v spoločnosti. Ide o to, aktívne sa zúčastňovať vedno s ľudom a stranou na politickom zápase za praktickú realizáciu zásadných a obsahom revolučných opatrení na ďalšie napredovanie socializmu.

Na zasadaní, ktorého diskusia sa konštruktívne vyjadrila k požiadavkám vyššej účinnosti zväzovej práce a novej kvality pôsobenia socialistickej žurnalistiky, zvolili za tajomníka ÚV SZN Jána Havrillu.

Nemci ďakujú Čechoslovákom za ústretovosť

Zvolili správny prístup (2. strana)

BONN (čstk) - Západonemecký denník Frankfurter Allgemeine Zei-tung včera v článku Viktora Meiera pozitívne hodnotí postoj ČSSR k problému výjazdov občanov NDR do NSR. Podľa autora Československo prispelo k riešeniu problému.

ČSSR pochopila vzniknutú situáciu a neschovala sa za právne stanoviská, ako by bola mohla aj urobiť, píše Viktor Meier. Dodáva však, že podľa jeho názoru bolo Československo „do istej miery ovplyvnené postojom Sovietskeho zväzu a Spojených štátov" k tejto otázke.

Zdôrazňuje, že preprava v osobitných vlakoch cez NDR v prvých dvoch vlnách utečencov bola výsledkom československého návrhu, s ktorým NDR súhlasila.

Československé obyvateľstvo a politické kruhy prejavili spontánne pochopenie a ochotu pomôcť. Oznamovacie prostriedky informovali objektívne a takmer vždy zdôrazňovali predovšetkým humánny aspekt otázky. Tento časový úsek, a to hovorí západonemecká i československá strana, nezostane bez vplyvu na budúci vývoj vzťahov medzi oboma štátmi, uzatvára Viktor Meier.

Rakúsko: Maďarov vyjde Nagymaros draho...

Žiadajú náhradu (2. strana)

VIEDEŇ (čstk) - V súvislosti s rozhodnutím maďarského parlamentu zastaviť výstavbu dunajského vodného diela Nagymaros prezident rakúskej spoločnosti Energieforum Peter Kaprál upozornil, že škody, ktoré toto rozhodnutie spôsobilo rakúskym firmám, nemožno vyrovnať iba finančnou náhradou za už realizované investície. Zdôraznil, že sa bude musieť prihliadnuť aj na straty pracovných hodín, čím sú najviac postihnuté firmy Elin, Andritz a Voith. Minister hospodárstva Wolfgang Schlússel vyhlásil, že zo strany Maďarska ide o „jasné porušenie dohody" a požadoval, aby škody v sume asi štyri miliardy šilingov Budapešť splatila buď v hotovosti, alebo dodávkami elektrického prúdu. Odmietol návrh Združenia zelených, aby sa Rakúsko vzdalo požiadavky na náhradu škôd. „Náš štát nemôže odpustiť škody spôsobené súkromným firmám, ktoré do tohto veľkého projektu investovali veľa času i peňazí", povedal minister.

Nový hit v Nemecku: nealkoholické pivo. Naše Pito je hnusné

Tri bodky | Alkohol a kalórie neletia... (2. strana)

Čože sa to stalo s národom, ktorý si každý predstavoval s neodmysliteľným krígľom v ruke, čože sa to stalo s národom, ktorý nedelí rok na ročné obdobia, ale na úseky medzi jarmokmi a sviatkami piva? Čože sa to porobilo so západonemeckými pivármi? Z ničoho nič sa tu začali piť tzv. ľahké a bezalkoholické pivá. Ideálom mladej generácie už totiž nie je nežne otcovsky previsajúci pivný „sval", a tak móda ľahkých racionálnych potravín zasiahla aj tento tradičný nápoj. Kalórie a alkohol neletia.

Keď sa pred asi desiatimi rokmi pokúšali výrobcovia o prvé bezalkoholické pivá, každý sa s odporom odvrátil. Nápoj bez alkoholu stratil špecifickú chuť. Vďaka modernej biotechnológii prekonalo potravinárstvo túto prekážku. V roku 1987 sa pivovar Beck prezentoval prvým nemeckým ľahkým pivom a napodiv úspešne. Nasledovali ďalší a dnes už aj malé pivovary „varia" ľahké svetlé. Výber dokonca predstihol klasické pivo. Pivovarníci veria v obrodu tohto nápoja, veď za posledné roky zisky stagnovali, dokonca mierne klesali. Preto sa optimisticky investuje do výroby aj reklamy nového produktu. Je predpoklad, že zatiaľ ešte nie príliš ziskový tovar prinesie ovocie. U nás zatiaľ rozpačito pochlipkávame Pito. Československí výrobcovia pokladajú zrejme racionálnu výživu za luxus...

DUŠAN MATULAY

Kúpte si kvalitné hovädzie spermie

Stovka v Holštajn-transfer (7. strana)

ZÁDVEŘICE (čstk) - Po ôsmy raz sa včera stretlo asi 600 čs. chovateľov hovädzieho dobytka v Zádveřiciach v okrese Gottwaldov s odborníkmi z vedeckých pracovísk. JRD Agrokombinát Slušovice ich pozvalo na celoštátnu konferenciu s názvom Holštajnizácia chovu hovädzieho dobytka. Počas dvoch dní si vypočujú informácie expertov z československá, NSR a Rakúska o chove, výžive, úžitkovosti a rozmnožovaní plemena, dosahujúceho vysokú produkciu mlieka, časť zo 17 prednášok je zameraná aj na budovanie lacných a účelných maštali pre dojnice a hovädzí dobytok.

Ako uviedol riaditeľ závodu Transfer JRD AK Slušovice Josef Čuba, zakladajú tam akciovú spoločnosť Holštajn - transfer. Registrujú asi 100 prihlásených poľnohospodárskych podnikov. Jedna akcia za 10 000 korún predstavuje spoluvlastníctvo plemenných býkov s právom nákupu ich spermii. Do konania valného zhromaždenia je možné počet záujemcov rozšíriť.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 2. Štefánka by Pulitzer
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov
 2. Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 6. Konferencia - EU support for research
 7. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 8. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 10. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 24 597
 2. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 18 821
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 7 746
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 7 048
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 6 799
 6. Štefánka by Pulitzer 5 336
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 5 319
 8. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 3 560
 9. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 508
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 2 960

Neprehliadnite tiež

Píše Martin Kugla

Prezidentskú kampaň vyhrávajú extrémisti

Krajne pravicoví kandidáti majú v prieskumoch hrozivé výsledky.

Na snímke prezidentský kandidát Štefan Harabin počas predstavenia loga, sloganu a programu v Bratislave 28. januára 2019.
Americký prezident Donald Trump.
Špeciálne Dobré ráno

Špeciálny podcast: Kuciak to nerobil pre peniaze, zarábať mohol lepšie

Čo sa za rok od vraždy zmenilo.

Na diskusii SME debatujú šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy (vpravo) a šéfredaktorka SME Beata Balogová. Moderuje Zuzana Kovačič Hanzelová (vľavo).
Kniha týždňa - Fórum

Rozdelený svet: Na oboch stranách múrov žijú ľudia (recenzia)

Betónové múry, žiletkové ploty.