Utorok, 21. november, 2017 | Meniny má Elvíra
ČO PÍSALI NOVINY PRED 20 ROKMI

V Bratislave bude rýchlodráha. Už v roku 1995 (Smena, 6. november 1989)

Prečo je v Bratislave tak málo bytov, o tom, že Nemci už môžu konečne domov a tiež o márnej láske k súdružke z oddelenia TECHNOCELOPAPU.

Čítajte, čo písali noviny dva týžne pred Nežnou revolúciou.

Celý mesiac vám prinášame kompletne vydanie novín spred dvadsiatich rokov. Pozrite si aj ďalšie vydania novín z novembra 1989.

Hrdinský čin sústružníka

Zachránil trojročné dievčatko (1. strana)

Pre mladého sústružníka Uničovských strojární Miloša Kunyta začala sa v jeden tohtoročný jesenný deň popoludňajšia smena nečakane. Na ceste do práce ho zastavili dve vyľakané ženy. Nemuseli ani nič hovoriť, všetko bolo dobre vidieť. Na štvrtom poschodí panelového domu viselo a z posledných síl sa držalo bielizňovej šnúry sušiaka trojročné dievčatko. Navyše o poschodie nižšie bolo otvorené okno a jeho hrana priamo pod dieťaťom.

Mladík konal naozaj s rozvahou. Odhodil bicykel, zavolal na dievčatko, nech ešte chvíľu vydrží, poslal ženy zavrieť okno, sám zaujal pevné postavenie a očakával pád. Náraz bol prudký, ale dopadom na chrbát sa ho podarilo záchrancovi stlmiť tak, že sa dieťaťu nič nestalo. Potom opäť nasadol na bicykel a odišiel do práce. O skromnosti tohto sústružníka svedčí aj to, že sa mu jeho čin podarilo pred verejnosťou dva dni tajiť.

(ČSTK)


Čítajú sa vám noviny zle z monitora? Chcete si ich radšej vytlačiť? Stiahnite si celé vydanie Smeny vo formáte PDF

Štrajkujú, stále iba štrajkujú.

Berlínska demonštrácia (2. strana)

BERLÍN (čstk) - Niekoľko stotisíc ľudí sa v sobotu zúčastnilo na demonštrácii v centre Berlína. Na akciu vyzvali berlínske organizácie Kultúrneho zväzu a Zväzu výtvarných umelcov.

Ako oznámila tlač NDR, organizátori prevzali nad celou akciou spoločne s Ľudovou políciou NDR bezpečnostnú záštitu. Už niekoľko dní vopred spoločne vyzývali na pokojný priebeh demonštrácie a na odvrátenie násilia a provokácií.

Účastníci demonštrácie pochodovali asi hodinu stredom Berlína. Niesli transparenty s heslami požadujúcimi viac demokracie, reformy, náhradnú vojenskú službu a ďalšie.

Predpoludním sa demonštranti zhromaždili na Alexandrovom námestí, kde k nim prehovorilo niekoľko rečníkov.

Posolstvo k baníkom (2. strana)

MOSKVA (čstk) - Predseda sovietskej vlády Nikolaj Ryžkov vyzval baníkov sovietskych uhoľných bani k obnoveniu práce. Vyplýva to z jeho posolstva štrajkujúcim baníkom, ktoré bolo včera uverejnené v Moskve. Nikolaj Ryžkov poukazuje na neudržateľnú situáciu vo viacerých sovietskych revíroch, najmä na severe Ruskej federácie. Píše, že vznikajúce problémy môžu mať pred nadchádzajúcou zimou krajne ťažké následky. Žiadam vás, aby ste zastavili štrajky, obnovili potrebný pracovný rytmus a zabezpečili podmienky pre normálny život sovietskych občanov, píše Nikolaj Ryžkov v posolstve štrajkujúcim baníkom.

Málo bytov, nestavia sa. Bratislava bude mať v roku 1995 rýchlodráhu

Len opatrenia nestačia(3. strana)

Počet domácnosti bez vlastného bytu v Bratislave vzrástol z 13 500 na 17 tisíc. Zhoršila sa tak situácia vo vybavenosti, keď na sto domácností pripadá 90 bytov, kým v roku 1985 to bolo o dva viac. Napokon, za posledné dva roky sa odovzdalo len 81 percent z plánovaného množstva bytov, nuž chýbajú. A ako sa ukazuje - na základe doterajšieho plnenia i upresnenia úloh na rok 1990, v hlavnom meste SSR v porovnaní s plánom 8. päťročnice nedokončíme vyše tritisíc bytov.

Mestu na Dunaji pribudlo v posledných dvoch rokoch vyše osemnásťtisíc trvalé bývajúcich občanov, a tak ich dnes má 435 500. Je to 8,3 percenta z celkovej populácie SSR. Každým rokom by sa mala Bratislava zväčšiť približne o šesťtisíc obyvateľov. Tento výrazný priemer vychádza z predpokladu, že do roku 2000 bude mať už pol milióna. Je snaha dodržať zásadu, aby cez tento počet veľmi nerástla. Isto i vzhľadom na ekonomické a kapacitné možnosti výstavby či rozširovania rôznych služieb, ktoré sa ešte stále nepribližujú požiadavkám veľkomesta.

Bytová výstavba v Bratislave je vážny problém, konštatovalo sa aj v rozprave na nedávnej schôdzke dvoch výborov SNR - pre priemysel a stavebníctvo a výboru pre obchod, služby a dopravu. Faktom je, že pribúdajú nové domácnosti - prirodzene, ale i vysokou rozvodovosťou: vlani na sto sobášov pripadlo 50 rozvodov. Na tieto fakty poukazovali i poslanci ako aj zároveň na skutočnosť, že kým na jednej strane sa bude Bratislava rozrastať, na strane druhej sa tu má v rokoch ďalšej päťročnice postaviť menej bytov ako v tejto.

Ak sa hovorí o výstavbe, popri nových bytoch, či modernizácii starších, údržbe, kde sú tiež problémy, sa pod drobnohľad dostáva i doprava. Prirodzene, súvisiaca s bývaním. Nejde len o jej dynamickú časť, napríklad rýchlodráhu, ale i o tzv. statickú - parkovanie. Prvá etapa rýchlodráhy, ktorá bude mať zastávky na povrchu a iba časť koryta Dunaja bude podzemná, by mala byť hotová v roku 1995. O dva roky nato by už mala fungovať časť Petržalka-Juh, stanica Dunaj vedľa novej budovy Slovenského národného divadla. Ale parkovanie, najmä v centre mesta, zostáva naďalej problémom. Na otázku, prečo sa nevyužili podzemné priestory námestí, dostali poslanci odpoveď, že jedna podzemná par-king garáž by stála okolo 60 tisíc korún. A tak nedostatok peňazí zabrzdil riešenie tejto veľmi zlej situácie.

Súčasná výstavba, najmä bytov a ostatnej vybavenosti, je odrazom doterajších i dnešných problémov stavebníctva: nerovnomerné dokončovanie, organizačné, kapacitné i materiálové problémy dodávateľov v nových lokalitách mesta. Napríklad z hľadiska ochrany zelené a pre nesúhlas občanov sa výstavba obytných súborov Machnáč III, Koliba a Rača odsúva. S nerovnomemým dokončovaním, nárazovosťou, finišovaním súvisia neraz i také starosti, ako „zohnať" sporáky či vstavané skrine do odovzdaných bytov. Ako sa dozvedeli poslanci, odchod remeselníkov z rezortu stavebníctva, ktorí z dvoch tretín išli do nestavebných organizácii, sa momentálne zastavil.

V 8. päťročnici máme podľa smernice dokončiť v Bratislave 20 820 bytov. Sú orientované do rôznych lokalít v súlade s intenzifikačnými opatreniami. Ako však prítomní na nedávnej spoločnej schôdzke výborov SNR konštatovali, opatrenia na zabezpečenie rozvojových úloh hlavného mesta SSR sa plnia nedostatočne.

Konštatovanie sa teda týka i výstavby. Stavajú sa skôr menšie stavby ako vyššia vybavenosť, zaostávajú sústavne podmieňujúce investície, čo neraz hatí aj užívanie už dokončených bytov, vyplýva z toho jeden v podstate staronový poznatok: uznesenia máme dobré, len na ne myslime a držme sa ich v každodennej praxi. Na hociktorom poste. Lebo aj sebalepšie opatrenie je vždy len papier a pod ním sa veru ani jeden Bratislavčan nevyspí. O to dôležitejšia je seriózna robota všetkých, ktorí sú v problematike zainteresovaní.

NATÁLIA ĎURIANČÍKOVÁ

Krutá súdružka, opätujte moju lásku

Ekonomika lásky (3. strana)- fejtón

Milovaná Juditka,
prepáč mi, že som sa odvážil v týchto pár riadkoch osloviť ta až tak dôverne a dokonca som pre tento list zvolil tykanie. Som však už temer na konci so silami, nevládzem už ďalej ovládať svoj vrúcny cit k Tebe, nedokážem už utajiť, čo všetko citim k Tebe, drahá, čo rozbúrilo pokojnú hladinu môjho života, len čo som uzrel Teba! Tvoja jemná duša na mňa svieti sťa drahokam a záblesky Tvojho šarmu a nehy poslali ďaleko do úzadia všetky moje doterajšie nezdary. Naozaj, prestal som sa považovať za nešťastníka, ktorého neúspech navštevoval v hojnosti. Lebo si tu Ty a s Tebou...

Ach, varí nenájdem ten správny výraz, ktorým by som označil tú krásu okamihu, keď som Ťa uvidel. Považujem Tvoje bytie za zázrak, čo mi priviala príroda ako nádej na znesiteľnejšie pobývanie na tomto svete.

Áno, moja milovaná, znesiteľnejšie! Lebo takými sa stali moje dni, keď Ťa môžem vídať, počúvať, rozprávať sa s Tebou. Až teraz si uvedomujem, že to predtým bolo len živorenie na dne priepasti, do ktorej ako svetelný lúč zasvietili Tvoje kroky. Len Tvoje kroky, drahá, mi ukázali cestu ku chvíľam, kde trápenie a sužovanie už miesto nemá. Zasiahlo ma to ako blesk, a zrazu som si uvedomil, že i ja sa môžem tešiť na nasledujúce ráno, dopoludnie, ä obed. Vtedy si totiž pri mne Ty, moja jediná! Nebol som nikdy zástancom sentimentu, ale teraz som sa mu vyhnúť nedokázal. Tak isto som nevládal urobiť niečo iné než tento list dopísať, zalepiť a odniesť do poštovej schránky.

Teším sa, drahá Juditka, naozaj sa teším...

Tvoj... Alfréd Rebierko.

P. S.

Bol by som veľmi rád, keby si láskavo pomyslela na to, čo všetko nás ešte môže čakať! Lenže s terajším hrubým platom 1875 Kčs, ktorý si už štyri roky poctivo vyberám v pokladni nášho podniku, veľa neurobím! Ostatne, už sa vyriešila otázka Tvojho zástupcu? Podotýkam, že by som túto funkciu neodmietol. Zatiaľ všetko najlepšie, drahá súdružka vedúca!


Vážený súdruh Rebierko, odpovedajúc na Vás list, v ktorom nám ponúkate svoje služby, oznamujeme Vám, že funkcia, o ktorú ste prejavili záujem, spadá do nomenklatúry riaditeľa podniku, na ktorého sa v tejto záležitosti musíte obrátiť!

S pozdravom: Svetu mier! Judita Náročná, vedúca oddelenia TECHNOCELOPAPU

P. S.

Ak ste presvedčený, že by ste mali pre kvalitné a efektívne uspokojenie našich nárokov potrebné kvalifikačné predpoklady, môžete ich čo najskôr osvedčiť aj pri súčasnom Vašom platovom zaradení, ktoré sa zaiste upraví po zavedení chozrasčotu v našom podniku.

VLADIMÍR DANÁŠ

Nemci už môžu domov

Vycestovanie bez formalít (5. strana)

PRAHA (čstk) - Ako už Československá tlačová kancelária oznámila, na základe dohody medzi vládami NDR, NSR a ČSSR bolo umožnená priame vycestovanie všetkých občanov NDR, ktorí sa zdržiavali v priestoroch veľvyslanectva NDR v Prahe, do Nemeckej spolkovej republiky bez ďalších formalít.

Prvý vlak s približne tisíckou týchto občanov odišiel v sobotu po deviatej hodine zo stanice v Prahe-Libni. Postupne na hranice odišlo ďalších sedem vlakov. Podľa oznámenia Federálneho ministerstva vnútra na železničnom hraničnom priechode v Chebe do 16. hodiny popoludní vybavili do 900 občanov NDR.

Dohodu medzi NDR, NSR a ČSSR, ktorá umožňuje vycestovanie občanov NDR z ČSSR priamo bez príslušných formalít do NSR, využilo za sobotu a nedeľu celkove do 13000 osôb. Okrem osobitných i pravidelných vlakov použili občania NDR na prechod štátnych hraníc medzi ČSSR a NSR i vlastné vozidlá.

Publikum bolo chladné, Paľo Habera dostal angínu

Konečne! (5. strana)

Tak sa konečne dočkali! Kto? No Bratislavčania. Čoho? Predsa vystúpenia skupiny Team.

V Dome kultúry Ružinov v sobotu 4. novembra o 19. hodine konečne vystúpil martinský Team. Fanúšikovia skupiny si mohli prísť na svoje. Koncert pozostával z piesní oboch dlhotrvajúcich platní - a poskytol i niečo navyše.

A názory?

Ako sa vám hralo?

Dušan Antalík, kapelník skupiny: - V podstate dobre, len obecenstvo bolo trochu chladné.

Ako sa vám spievalo?

Pavol Habera, spevák: Dosť ťažko, pretože mám angínu. Nebolo to jednoduché. Ale myslím, že to vyšlo.

Ako sa vám počúvalo?

Básnik Daniel Hevier, textár skupiny: Až do konca som nevedel, či sa koncert vôbec uskutoční, keďže je Paľo chorý. Takže som rád, že to dopadlo takto. Koncert sa mi naozaj páčil.

A ako bolo spokojné publikum? Nuž - pravdu povediac, neviem. Asi hodinu sa správalo ako na povinnom školskom koncerte. Až keď ho Paľo vyzýval, podarilo sa trochu ho zaktivizovať. Trochu. Škoda.

Koncert totiž poskytol všetko, kvôli čomu prišli. Ale obecenstvo svoju spokojnosť akosi nedalo najavo.

ZDENKA KALČÍKOVÁ

Najčítanejšie na SME


Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 3. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások.
 4. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 7. Moskva alebo Petrohrad?
 8. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 9. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 10. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 1. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások.
 2. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 3. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 4. Zóna Nové Nivy splnila kvalifikačné podmienky pre registráciu
 5. Dekan ocenil študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 6. Application of GDPR with respect to the size of the enterprise
 7. Modern luxury next to the Blue Church
 8. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 9. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 10. Moskva alebo Petrohrad?
 1. Moskva alebo Petrohrad? 7 939
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 4 157
 3. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 3 765
 4. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 111
 5. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 1 422
 6. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 405
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 300
 8. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 1 189
 9. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 143
 10. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 118
PR články vašej firmy na tomto mieste ›

Neprehliadnite tiež

Štátna firma ukázala, ako by sa dalo obísť zvyšovanie príplatkov

Najväčší súkromní zamestnávatelia zhodne tvrdia, že také kroky, ako chystá železničné Cargo, neplánujú.

Čo sa deje v Smere? Fico drží Kaliňáka aj za cenu, že stranu pochová

Premiér umlčal hlasy, ktoré volali po personálnych zmenách v jeho strane.

PSA bude v Trnave vyrábať elektromobily. Model je tajomný

Koncern PSA Groupe na Slovensku vyrába Citroën C3 a Peugeot 208.