Nebojte sa, toaletného papiera je dosť (Smena, 3. november 1989)

Toaletný papier už nemusíte zamykať, je ho dosť pre všetkých. Aj Rakúsku vadí nedostavaný Nagymaros, kde však vezmú chudobní Maďari na škody, ktoré napáchali? Čítajte noviny spred dvadsiatich rokov.

Toaletný papier už nemusíte zamykať, je ho dosť pre všetkých. Aj Rakúsku vadí nedostavaný Nagymaros, kde však vezmú chudobní Maďari na škody, ktoré napáchali? Československá čistička pre domácnosti ohúrila svet, hovorí v angažovanom interview Ing. Jiří Egert, výrobný námestník Štátneho majetku Nová Bystřice. Aj o tom bol 3. november 1989 očami redaktorov denníka SMENA.

Celý mesiac vám prinášame kompletne vydanie novín spred dvadsiatich rokov. Pozrite si aj ďalšie vydania novín z novembra 1989.

Neuväzujte toaletný papier na reťaz, už ho máme dosť

Papier na reťazi... (1.-3. strana)

Vydýchli sme si. Toaletného papieru je dosť. Dokonca, ako nám v štátnom podniku Harmanecké papierne v Harmanci povedal výrobný námestník Ing. Jozef Dandár, až prebytok. Lenže zvyk je železná košeľa a niekde sa oň stále strachujú. Napríklad v banskobystrickom hoteli Národný dom. Tam toaletný papier dodnes priväzujú na reťaze so zámkami...

V Harmanci si teda dnes už žijú pokojnejšie ako pred niekoľkými mesiacmi, keď sa na nich zo všetkých strán sypali hromy a blesky. Môžu sa sústreďovať aj na inováciu výroby.

Vedúci útvaru riadenia výroby Marián Surový nám ukázal nový druh hygienických vreckoviek. Nazývajú ich „ekologické", pretože sú vyrobené z nebielenej buničiny. Z estetického hľadiska síce nie sú najpríťažlivejšie, ale vo svete sú veľmi žiadané. Sú zdravšie ako tie predchádzajúce.


Čítajú sa vám noviny zle z monitora? Chcete si ich radšej vytlačiť? Stiahnite si celé vydanie Smeny vo formáte PDF

-Výrazne sme začali šetriť aj naše lesy, - hovorí Marián Surový. - Voľakedy sme toaletný papier vyrábali z celulózy a zo zberového papiera. Po rekonštrukcii technologického zariadenia používame už len zberový papier, ročne okolo 37 tisíc ton.

Príroda vo Veľkej Fatre však zajasala aj z iného dôvodu. Už štyri roky je v Harmanci v činnosti moderná čistička vôd, ktorá pracuje na základe sedimentačno-flotačného systému.

- Z našej fabriky už vypúšťame vodu, ktorá obsahuje minimálne množstvo nerozpustných látok, - pochvaľuje si čističku Marián Surový.

Všetko je teda v Harmanci v najlepšom poriadku?

- Nie celkom, - priznáva vedúci odboru ekonomiky práce Ján Sámel. - Nedávno sa niektoré naše mladé pracovníčky v televíznych Aktualitách sťažovali, že ich ukracujeme na zárobku.

Všetko sa zomlelo vtedy, keď v Harmaneckých papierňach niekoľko mladých maturantiek zaradili do tretej pracovnej triedy, hoci ony si myslia, že im patrí piata...

- V našom štátnom podniku platí zásada, že pracovná trieda sa rovná osobnej triede, pričom zaradenie sa odvíja od vedúceho linky až po radového robotníka. Mzda každého záleží výlučne od výkonu, - vysvetľuje Ján Sámel.

Vedúca linky zaradená do piatej pracovnej triedy za predpokladu plnenia výkonnostnej normy má hodinovú mzdu 19,73 Kčs. Robotníčky v tretej triede zarobia za ten istý čas 15,46 Kčs. Málo? Dosť?

- Myslím si, že bude potrebné si s dievčatami pohovoriť, - pridal sa do rozhovoru predseda CZV SZM Ing. Jozef Kostúrik. - Treba im vysvetliť mzdovú politiku nášho podniku a uviesť všetko na pravú mieru.

Škoda, že sa tak nestalo už dávno! Mohlo sa predísť nedorozumeniam, ale aj zbytočnému rozruchu na verejnosti. Takéto príhody totiž k optimálnej pracovnej atmosfére nepridávajú. A v Harmanci si musia predovšetkým plniť výrobné úlohy. Aby u nás nemusel byť toaletný papier priviazaný na reťazi.

JURAJ GRESSNER


Kde vezmú Maďari na škody, čo napáchal Nagymaros?

Rozhodnutie vyvolá lavínu škôd (Rakúska tlač o zastavení stavby stupňa Nagymaros), 2. strana

VIEDEŇ (čstk) - Rozhodnutie maďarského parlamentu zastaviť ďalšiu výstavbu dunajskej priehrady v Nagymarosi je predmetom celej série článkov vo'včerajšej rakúskej tlači. Denníky poukazujú predovšetkým na škody, ktoré zastavenie výstavby spôsobilo rakúskym firmám.

Der Standard pod titulkom Odstúpenie od Nagymarosa príde draho cituje šéfa holdingovej spoločnosti Rakúske elektrárenské hospodárstvo Waltera Fremutha. Povedal, že rozhodnutie považuje za osobnú porážku. Dodal však, že Nagymaros nie je mŕtvy na večné časy a uviedol, že „neskôr, po novej ekologickej previerke bude projekt dokončený". On osobne vraj urobí všetko pre to, aby Maďarsko dostalo šancu na opätovné začatie výstavby Nagymarosa.

Walter Fremuth upozornil, že rozhodnutie, ku ktorému dospel maďarský parlament, vyvolá „lavínu škôd". Nepostavená elektráreň bude stáť Maďarsko viac než 40 miliárd šilingov.

Aj kancelár Franz Vranitzky v tom istom denníku opakoval svoju známu pozíciu: dosiaľ vynaložené náklady sa musia rakúskym firmám uhradiť. Maďarské rozhodnutie súčasne označil za ťažký úder pre rakúsky priemysel.

Die Presse konštatuje, že rakúskym podnikom ide o vyplatenie 4,1 miliardy šilingov v hotovosti alebo ich úhradu formou dodávok elektrického prúdu. K tomu je však potrebné prirátať ešte náklady v sume dve miliardy šilingov, ktoré Rakúsko vložilo do maďarskej stavby.

Die Presse cituje zástupcu spoločnosti dunajských elektrární Donau Kraftwerke, podľa ktorého ide o „jasné porušenie dohody zo strany Maďarska".

Neue Kronen Zeitung píše, že je však otázka, kde hospodársky slabé Maďarsko vezme peniaze na úhradu škôd spôsobených ČSSR a Rakúsku.


Československá čistička pre domácnosti zaujala svet

Patentované baktérie (1. strana)

Svetovým unikátom sa nemôžeme pochváliť každý deň. Ten, o ktorom o chviľu bude reč, má navyše výsostne aktuálny prívlastok - ekologický, vyvinuli ho v pridruženej výrobe Štátneho majetku, š. p. Nová Bystrice.

Všetečná otázka na úvod: Ako sa taký unikát rodí? Úradovala náhoda alebo koncepcia?

-Začalo sa to už pred šiestimi rokmi, keď niekoľkí pracovnici z nášho štátneho majetku, z Agrochemického podniku Jeneč, Výskumného ústavu vodohospodárskeho v Prahe a národného podniku Silon v Ranej nad Lužnicou vytvorili komplexnú racionalizačnú brigádu a potom vyvinuli čistiareň odpadových vôd DČB 16 II, ktorá na poľnohospodárskej výstave Zem živiteľka získala Zlatý klas.

Komplexná racionalizačná brigáda sa po tomto úspechu nerozpadla?

- Práve naopak, pokračovala v činnosti ďalej, pričom sa"jej podarilo vyvinúť unikátnu mikročistič-ku odpadových vôd, ktorá je určená pre rodinné domky, v ktorých žije maximálne desať obyvateľov.

Na akom princípe pracuje mikročistička?

- Ide o biologické čistenie, pričom Ing. I. Biden-kovi a V. Kouteckému sa pri ňom podarilo prinútiť baktérie, aby dýchali a živili sa pod i nad vodou, čo je svetový unikát.

Aké sú ďalšie výhody mikročističky?

- Mikročistička nepotrebuje septik, má malú spotrebu elektrickej energie, pričom počas neprítomnosti majiteľa domu sa môžu obrátky motora znížiť na minimum. Mikročisttčku netreba odstavovať, pretože má recirkuláciu kalu a z tohto dôvodu je vhodná aj pre víkendové chaty a chalupy.

Jej cena?

- V budúcom roku chceme vyrobiť okolo päťsto kusov mikročističiek a keď bude o ne záujem, tak v nasledujúcich rokoch, ich výrobu zvýšime Predávať ich budeme za 15 až 18 tisíc korún.

Mikročistička teda prispeje k ozdraveniu životného prostredia, veď v domácnostiach sa čoraz častejšie používajú rôzne saponátové a iné chemikálie, ktoré znečisťujú vody.

- To je tiež príčina, prečo o ne prejavili záujem aj v mnohých západoeurópskych krajinách, USA i v Japonsku.

Mikročističky by vám mohli priniesť aj nemalé devízové prostriedky.

- Už v apríli tohto roku sme poslali prihlášku na Európsky patentový úrad do Haagu a patentom ju chránime aj v iných krajinách, takže z jej rozšírenia očakávame aj devízový prínos.

V prvom rade by však mala slúžiť našim občanom.

-O možnosť predávať ju sá už uchádzajú niektoré naše firmy, takže určite nebude chýbať ani na domácom trhu.

Majitelia rodinných domkov by sa určite radi zoznámili s technickými a inými parametrami mikročističky. Na koho sa môžu obrátiť?

- Záujemcom môžeme poslať prospekty. Stačí, aby napísali na. adresu: Štátny majetok, š. p., 378 33 Nová Bystrice, okres Jindňchúv Hradec.

Náklady na prevádzku mikročističky odpadových vôd zo Štátneho majetku, š. p. Nová Bystrice sú okolo jednej koruny denne. Zisk zo zdravého životného prostredia sa v peniazoch vyčísliť nedá!

Autor: red, tu

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu