BANSKÁ BYSTRICA – Prekvapivé výsledky priniesla anketa týkajúca sa korupcie na Okresnom súde v Banskej Bystrici. Predsedníčka Jana Dubovcová k tomuto kroku pristúpila po reakciách niektorých ústavných činiteľov, ale aj negatívnych postojoch verejnosti.
Za dvadsať dní si z budovy súdu zobralo anketové lístky 281 ľudí, vyplnené ich vrátilo 30. Podľa Kataríny Tomanovej, manažérky protikorupčného programu, je aj táto návratnosť dosť vysoká. Téma korupcie je totiž dosť háklivá a občan, ktorý ju prostredníctvom odpovedí prizná, vie, že páchal trestný čin.
Výsledky prekvapili aj samotnú predsedníčku. Až 30 percent opýtaných malo totiž priamu skúsenosť s korupciou na okresnom súde a 67 percent dokonca požiadal o úplatok sudca. „Osobne som očakávala nižšie percento. Vždy sme si mysleli, že to sudca nebude. Je to výstraha do našich radov. Navyše, anketové odpovede pôsobia veľmi dôveryhodne,“ hovorí Dubovcová.
Finančné úplatky dosiahli od šesťtisíc do 150-tisíc korún. Najvyšší úplatok mal dostať sudca zaoberajúci sa trestnými vecami.
Z hľadiska morálneho stavu justície považuje Dubovcová za mimoriadne negatívne zistenie skutočnosť, že respondenti sa v záujme priaznivého výsledku svojho sporu až v 60 percentách stretli so sudcom mimo pojednávania a hovorili s ním o kauze. „Je to prekvapivé. Budeme sa tým musieť zaoberať,“ konštatuje Dubovcová a navrhuje sprísniť výber sudcov a posunúť vekovú hranicu.
Predsedníčka súdu je rozhodnutá zabezpečiť evidenciu stretnutí sudcov so stranami sporu v budove súdu. Priznáva však, že mimo už dosah nemá.
V tejto súvislosti upozorňuje verejnosť, že na okresných súdoch dávajú ľudia úplatky úplne zbytočne, pretože voči každému rozhodnutiu je možné podať odvolanie. „Ak si zabezpečuje výsledok konania, vyhadzuje peniaze von oknom. Ak niektorý sudca radí za peniaze, kde má občan záruku, že to nerobí aj s druhou stranou sporu?“ Väčšina respondentov uvádzala v ankete úplatky v záujme zrýchlenia konania. Predsedníčka súdu tvrdí, že vedia, ako urýchlenie zabezpečiť, stačilo by vyčleniť pol milióna korún na techniku a ľudí. „Ak má štát na tom záujem, mal by investovať. Pre štát, ktorý rozpráva o miliardách, pol milióna nie sú predsa peniaze.“
Podľa Dubovcovej sa v anketových odpovediach konkrétne mená sudcov neobjavili. Anketové lístky však v budove ostanú natrvalo. V prípade, že by niekto v súvislosti s korupciou menoval sudcu, postupovala by štandardným spôsobom a prípad oznámila.
DANIEL VRAŽDA