Stavba rodinného domu je dnes záležitosťou nielen úspor, ale najmä kombináciou rôznych druhov pôžičiek a roky splácaných hypotekárnych úverov. Z tohto hľadiska je preto pochopiteľný záujem stavebníkov postaviť si svoj domov s čo najmenšími nákladmi, zjednodušene povedané čo najlacnejšie, avšak nie na úkor kvality objektu a samotného bývania. Ako teda začať, pokračovať a stavebné práce načas ukončiť, aby sme stavbu nepredražili, ale aby celá realizácia v konečnom dôsledku vyšla ekonomicky?
Vprvom rade si musíme premyslieť koncepciu projektu. Aký veľký by mal byť rodinný dom, t. j. koľko členov rodiny ho bude užívať, aké bude členenie jednotlivých priestorov a koľko podlaží bude mať. Či bude slúžiť iba na bývanie, alebo uvažujeme aj o priestoroch na prácu, hobby alebo podnikanie. Jasná predstava dispozičného a tvarového riešenia uľahčí výber projektu. V tejto fáze prípravy stavby zvážime, či uprednostníme výber z niektorého katalógu rodinných domov, alebo si necháme vypracovať individuálne riešenie projektu architektom. Veľ-kou výhodou typového projektu z katalógu je napríklad možnosť pozrieť si na vlastné oči už zrealizovaný dom a prípadne upraviť projekt podľa vlastných predstáv. Lákadlom sú pomerne nízke ceny takýchto projektov, pokiaľ zmeny nevzniknú ani pri samotnej výstavbe, a teda nie je potrebné vypracovať projekt skutočného vyhotovenia stavby. K samotnej cene projektu musíme pripočítať ceny za projekty prípojok inžinierskych sietí, t. j. vody, kanalizácie, plynu, elektrickej energie a vykurovania.
Pri individuálnom spracovaní projektu rodinného domu spolupracuje budúci stavebník s architektom, ktorého si vybral. Je vhodné, ak si vyžiada referencie o jeho činnosti a môže si pozrieť už realizované diela. Takéto spracovanie projektovej dokumentácie je finančne náročnejšie, ale dôkladný prípravný proces stavby môže takýmto spôsobom uľahčiť jej realizáciu a nedochádza potom už k zmenám počas výstavby. Architekt na základe požiadavky budúcich užívateľov uvedie v projekte konkrétny druh stavebných prvkov a materiálov a môže dokonca spracovať aj projekt interiéru. Súčasťou projektovej dokumentácie je aj výkaz výmer, podrobný rozpočet, ako aj predpokladaný čas realizácie stavby. Architekt zároveň vykonáva na stavbe autorský dozor a dohliada na kvalitu stavby v súlade so spracovanou projektovou dokumentáciou.
* Výstavba rodinného domu
Stavba rodinného domu sa v súčasných podmienkach môže realizovať niekoľkými spôsobmi. Ojedinele sa stretávame so svojpomocnou výstavbou, charakteristickou pre obdobie minulých desaťročí. Pochopiteľná je v prípade stavebníka, ktorý sa živí niektorou zo stavebných profesií a navzájom si vypomôže s kolegami. Aj pri takomto spôsobe výstavby sa však nevyhne spolupráci s inými odborníkmi a remeselníkmi. Dnes už mnohé technológie vyžadujú kvalifikovaných alebo zaškolených pracovníkov, a preto ani nie je možné realizovať ich svojpomocne a bez pomoci špeciálnych za-riadení a strojov.
Druhým, dosť preferovaným spôsobom výstavby rodinného domu je tzv. stavba na kľúč. Budúci majiteľ a obyvateľ domu by sa však mal zúčastňovať tohto procesu aspoň ako pozorovateľ a nájsť si čas na to, aby svoju stavbu občas skontroloval. Na jednej strane si tak vytvára osobný vzťah k svojmu budúcemu domovu a na druhej strane získa vedomosti, ktoré neskôr využije pri údržbe alebo prípadnej rekonštrukcii či dostavbe. A v neposlednom rade aj kontroluje činnosť dodávateľa stavby a môže do značnej miery ovplyvniť priebeh výstavby, prípadne vyjadriť svoj nesúhlas s niektorými postupmi realizácie stavby. Proces tzv. dodania rodinného domu na kľúč končí odovzdaním kompletne ukončeného diela investorovi. Súčasťou dodávky pri takomto spôsobe výstavby býva aj realizácia terénnych a sadových úprav okolia domu, prípadne aj kompletná dodávka zariadenia interiéru.
* Stavebné materiály
Najzákladnejším stavebným materiálom je betón, ktorý je zmesou cementu, štrku, piesku a vody. Nevieme si bez neho predstaviť naj-mä základy, ale i vodorovné a zvislé konštrukcie rodinného domu. Tradičným a najpoužívanejším prvkom stavieb je pálená tehla. Klasický rozmer plnej pálenej tehly 290 x 140 x 65 mm umožňuje vyskladať rôzne tvary a hrúbky stien. Súčasné požiadavky na tepelno-technické parametre obvodových stien obmedzili jej použitie. Hľadali sa nové možnosti ich zlepšenia a plnú pálenú tehlu do určitej miery nahradili tehly vyľahčené dutinami jednak v štruktúre materiálu a aj pozdĺžnymi dutinami v priereze tehly. Dosahujú dobré izolačné vlastnosti už pri hrúbke 365 - 440 mm a netreba ich dodatočne za-tepľovať. Keramické nosníky a keramické stropné vložky dopĺňajú rad tehlových výrobkov pre vodorovné konštrukcie. Na zabezpečenie požadovanej nosnosti sa vystužujú oceľovými prvkami.
Murovacie materiály upravuje-me vnútornými alebo vonkajšími omietkami. Vonkajší vzhľad je veľmi dôležitý už na prvý dojem. Dlhé roky pekná fasáda a povrch vnútorných stien spĺňa nielen estetické nároky, ale dôležité sú aj ekonomické a ekologické požiadavky. Rozhodujúcim kritériom pri výbere vhodnej povrchovej úpravy sú vlastnosti, štruktúra a farebnosť omietok. Zaujímavé a obľúbené v posledných rokoch sú štruktúrované omietky minerálne, disperzné, silikátové a silikónové, ktoré sa navzájom odlišujú fyzikálno-chemickými vlastnosťami (priepustnosť vlhkosti, odolnosť voči poveternostným podmienkam, trvácnosti proti oderu a pod.). Výber ponúka stovky navzájom kombinovateľ-ných farebných odtieňov. Na zvýraznenie architektonických prvkov stavby - soklov, šambrán, stĺpikov - sa využívajú omietky z farebných mramorových granulátov. Farebné odtiene je možné namiešať špeciálne podľa požiadaviek zákazníkov.
Rodinný dom si nevieme a ani nemôžeme predstaviť bez strechy. Spĺňa funkciu ochrany nášho domova pred páliacim slnkom, silným vetrom či dažďom, ale aj estetickú funkciu. Tvar strechy a materiál strešnej krytiny výrazne ovplyvňuje architektonický výraz celého objektu. Vidíme čoraz variabilnejšie stvárnenie riešenia šikmých striech rodinných domov v individuálnej výstavbe. Tradičné a osvedčené konštrukcie obohatili výrobcovia o nové prvky. Výber tvaru a druhu strešnej krytiny je potrebné podriadiť okrem estetického hľadiska aj statickým požiadavkám na zaťaženie krovu. Najpoužívanejšími sú pálené alebo betónové škridly a asfaltové strešné šindle. Komplexne so strechou treba riešiť aj spôsob odvodu vody. V súčasnosti je škála odkvapových systémov široká. Z materiálov na ich výrobu sa používa zinok, meď, hliník, plast, tvar môžu mať oblúkový alebo štvorhranný, niektoré môžu byť prevedené vo viacerých farebných odtieňoch. Tradičným materiálom na výrobu krovov je drevo. Používa sa mäkké drevo zo smreka, jedle alebo borovice, ktoré musí byť vyschnuté na vzduchu a s čo naj-menším počtom trhlín a hrčiek. Neodmysliteľnou súčasťou strechy je strešné okno všade tam, kde je podstrešný priestor upravený na obytné podkrovie.
Výraznými prvkami fasády rodinného domu sú okná a dvere. Pestrá ponuka disponuje širokou paletou drevených a plastových okien a dverí v rôznych farebných prevedeniach. Plastové výrobky majú jednoduchú a ľahkú údržbu a dlhú životnosť, drevené okná a dvere treba pravidelne natierať.
Rodinný dom si každý stavebník buduje tak, aby mal nielen vkusné a estetické vonkajšie stvárnenie, ale tak, aby sa v ňom cítil pohodlne. Preto určite starostlivo zvažuje výber materiálov, ktoré vytvárajú potrebné čaro a teplo domova. Ak začneme od podlahy, prím hrajú laminátové plávajúce podlahy, drevené parkety a keramické dlažby. Hladká stierka stien sa dá zaujímavo kombinovať so štruktúrovanou omietkou, dreveným, kamenným alebo keramickým obkladom, ktorý je nezameniteľným materiálom v kúpeľniach. Sádrokartónové obklady a podhľady so zabudovaným osvetlením nájdu uplatnenie v podkroviach. Interiérové dvere a zárubne z masívneho dreva sú síce estetické, ale finančne náročnejšie ako dyhované alebo plastové. Bodku za celou stavbou domu predstavuje rozmiestnenie zariaďovacích predmetov, nábytku a bytových doplnkov. A samozrejme úprava, i keď len malej plochy pozemku, ale starostlivo naplánovaná - upravený zelený trávnik, ozdobné stromy, kry a kvety. *